13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde ‘Carmen’ rüzgarı esecek

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenelenen, “13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali” Carmen Operası ile devam ediyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen Operası, 27 Temmuz Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak.

13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Dünyanın en seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların  başında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet’e ait olan “Carmen”,  ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin prodüksiyonu ve  Ayşem Sunal Savaşkurt’un muhteşem koreografisi ile festival kapsamında izlenebilecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov yönetecek.

Librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılmış ve ilk kez  1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde  sert eleştirilere maruz  kalan  Carmen Operası, ne yazık ki Bizet’in  ölümünden sonra , muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştı.

Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel , ateşli ve  herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen’dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

Ünlü Rumen mezzo-soprano Ramona Zaharia’nın “Carmen” rolü ile sahnede olacağı gecede “Don Jose”yi Efe Kışlalı,” Escamillo”yu ise Murat Güney seslendirecek. Ayrıca Micaëla rolünde Gülbin Günay,  Zuniga rolünde Göktuğ Alpaşar;  Morales rolünde Utku Bayburt , Frasquita rolünde Anna Sirel Y. Etyemez ; Mercedes rolünde Elif Tuba Tekışık ; Le Dancarie rolünde Alp Köksal, Le  Remendado rolünde  Onur Turan sahnede olacak.

Eserin dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.