23 Aralık 2022 Oğlak Yeniayı neler getirecek?

23 Aralık 2022’de gerçekleşecek Oğlak Yeniayı’nın neler getireceğini Duygu Bay Muhabbir için yazdı. Oğlak Yeniayı’nda bizleri neler bekliyor?

oğlak yeniayı

Duygu Bay – Beyin, beden ve ruh birbirinden ayrı düşünülemez bir bütündür. Ancak hepsi birlikte çalıştığında kişi, kendini gerçekleştirme yolunda hedefine ilerleyebilir. Yeni bir yıla doğru giderken, yeni başlangıçlar yapmak için hiç olmadığımız kadar hevesliyken ihtiyacımız olan tek anahtar, “beyin, beden ve ruh dengesi”ni sağlamak olacaktır.

23 Aralık‘ta Oğlak burcunda gerçekleşen yılın son yeniayı, Oğlak ve Koç başta olmak üzere öncü burçların temalarını gündeme getiriyor. Bilindiği üzere öncü burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) mevsimlerin başlangıçlarını temsil ettikleri için harekete geçme kabiliyeti en yüksek burçlardır. Başlatma, girişimcilik ve liderlik özellikleri baskındır. Her yeniay yeni tohumlar ekmek için etkilidir ancak öncü burçların sahnede olduğu Oğlak Yeniayı yeni başlangıçlar yapmak istediğiniz alanlarda inisiyatif almanız konusunda sizi destekleyecektir. Elbette en büyük etkiyi yine öncü burçlar ile öncü burçların ilk derecelerinde gezegenleri olanlar alıyor.

İlkel dürtüleri disipline etmek

Bu yeniayda Koç burcunun ilk derecesinde hareket eden Jüpiter’in de etkisiyle biraz daha ilkel dürtülerle başlangıçlar yapmaya meyilli olacağız. Haritanın Koç tarafı Mars’ın ateşiyle bir savaşa girer gibi hareket etmek istese de Oğlak burcundaki yeniay, aklın ve ruhun olmadığı yerde beden gücünü har vurup harman savurmanın bizi hiçbir yere götürmeyeceğini söylüyor. Yapılması gereken ilkel dürtüleri birer itici güç olarak görmek, geçmişten ders alıp bilge bir biçimde, disiplinli ve kontrollü harekete geçmek. Bir savaşı önde gidenin ve daha çok yorulanın değil, akıllı ve stratejik ilerleyenin kazandığını unutmamak gerekiyor.

Planla ve yaratıma geç!

Öte yandan Oğlak burcunun geleneksel tavrı ve itibar kaygısı da burada işimize yaramayacak. Satürn söz konusu olduğunda öğrenmek her şeyden daha fazla öne çıkıyor. Oğlak burcundaki Merkür diyor ki, gerçek bilgelik başarıyla değil yenilgiyle elde edilir ve en büyük dersler yenilgilerden alınır. Bu yüzden Koç’un dürtüselliğini iyi kullanmak ve yeni potansiyellere açık olmak durumundayız. Geleneksellik yerini tecrübeye bırakmalı. Geçmiş deneyimler tekamülümüzün bir parçası; geleceği yaratırken en güvendiğimiz tohumlarımız onlar olmalı. Ancak onların sonuçlarını yaşadık, duyduk, öğrendik. Artık eski sınavlardan muaf olmamız, amiyane tabirle işi bilip işe gitmemeyi veya kestirmeden gitmeyi bilmemiz gerekiyor.

Kısacası aklın ve ruhun olmadığı yerde bedeni boşa yormak bizi hiçbir yere götürmeyecek. Bu yüzden öncü burçların işbirliğine ihtiyacımız var. Oğlak burcunun çalışma azmi, disiplini ve bilgeliği; Koç burcunun dürtüselliği ve yeniliğe açık tavrı; Yengeç burcunun duygusallığı, anaçlığı ve yaratım gücü; Terazi burcunun uyumlu, dengeli ve diplomatik tarafı işbirliği yapmak zorunda. Bu işbirliğini başarılı bir şekilde yapanlar, beyin-beden-ruh dengesini kuranlar, içindeki ateşi yaratım ve üretimle ehlileştirenler için yeniay ve yeni yıl bereketi ile geliyor.