23 Nisan VakıfBank Kültür Yayınları çocuk kitaplığı ile renkleniyor

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) minik okurların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuk kitaplığından çıkan eserlerle renklendiriyor.

Her yaştan çocuklar için kitaplar kaleme alan ödüllü yazar Alison Hughes ve grafik tasarımcı Holly Hatam’ın hazırladığı “Küçük Şeyler” ile yazar James Carter ve illüstratör Nomoco imzalı “Bir Zamanlar Bir Yağmur Damlası – Suyun Hikâyesi”, 6 yaş ve üzeri okurlarla buluşuyor.

Geri dönüşüm uygulamaları ile çocukların farkındalığı artıyor 

“Küçük Şeyler”, çoğu kişinin fark edemeyeceği detayları görmeye çalışan bir çocuğun, yolda bulduğu bir teneke içecek kutusunu geri dönüşüme kazandırarak gezegene nasıl sahip çıkmayı öğrenebileceğini anlatıyor. Kitap, insan kaynaklı iklim krizine karşı farkındalığı, bireylerin canlılara ve tabiata karşı sorumluluklarını ve küçük sürdürülebilir eylemlerle büyük farkların nasıl yaratılabileceğini hatırlatıyor. 36 sayfadan oluşan kitabın Türkçeye çevirisini Dr. Müge Akbulut üstleniyor.

Çocuklar kendilerini suyun harika dünyasına bırakıyor

“Bir Zamanlar Bir Yağmur Damlası – Suyun Hikâyesi” günümüzün temel sorunlarından biri olan su meselesini mercek altına alıyor. “Ay neden bu kadar kuru?”, “Dünyamız neden bu kadar ıslak?” gibi sorulara yanıt arayan kitap, suyun nasıl oluştuğunu anlatırken çocukların, tüm canlıların kaynağı olan suya saygı duymaları konusunda da bir rehber niteliği taşıyor. 32 sayfadan oluşan kitabı dilimize Dr. Müge Akbulut kazandırıyor.