Ah! Kosmos ve Büşra Kayıkçı’dan ortak albüm

Ah! Kosmos ve Büşra Kayıkçı’nın ilk ortak albümü ‘Bluets’ 11 Kasım tarihinde yayınlanıyor. Albümün lansman konseri ise, 19 Kasım akşamı Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek.

bluets

Sanatçılar, iki senelik bir süreçte Berlin ve İstanbul hattında kimi zaman birlikte, kimi zaman uzaktan çalışarak üretimlerini sürdürdü.

İki sanatçı, ‘tanıdıklık hissi’ veren ve uzakta olan düşsel, dingin seslerin peşine düşerek, fiziksel olarak var olması mümkün olmayan mekânların ve tanımlanamayan zamanın ruhunu bu albümde yansıtıyor. Kompozisyon aşamasında iki sanatçıya da ‘tanıdıklık hissi’ veren seslerle uzakta olan düşsel, dingin seslerin izi sürüldü. Bellek mekânlarına uzanan bu yolculukta tanıdıklık hissi için Büşra Kayıkçı’nın babasının makina atölyesinin sesleri ve İstanbul ses panoraması kaydedildi. Uzak, dingin sesler için ise eriyen buzullar, şelaleler kaydedildi, tüm bu sesler Başak Günak tarafından bozulup şarkılara işlendi.

Kayıtları İstanbul ve Berlin’de gerçekleşen albümün prodüksiyonu Ah! Kosmos [Başak Günak] tarafından yapıldı.

Piyano ve piyanodan kaydedilen perküsyonları Büşra Kayıkçı performe etti. Synthesizer,bass kayıtları, beat programlama, vokal katmanları Başak Günak tarafından gerçekleştirildi. Yaylılar Judith Hamman, bass klarnet İranlı sanatçı Shabnam Parvaresh tarafından, ek canlı perküsyonlar ise Kanadalı müzisyen Maysun tarafından çalındı.

Albüm Emre Malikler, Emre Nişancı ve Başak Günak tarafından mikslendi. Mastering, Mark Dobson tarafından İngiltere’de yapıldı. Albüm kapağı Büşra Kayıkçı tarafından tasarlandı.