Air Anatolia rüzgarı Londra ve İstanbul’da esecek

Anadolu saykedelik müziğinin öncülerini İngiliz müzik sahnesinin genç sanatçılarıyla birleştiren “Air Anatolia” İstanbul ve Londra sahnelerinde.

EFG Londra Caz Festivali’nin, Gülbaba Records işbirliğiyle hayata geçireceği, Air Anatolia projesi, yarım asrı deviren Anadolu merkezli saykedelik müziğin öncülerini, kültürlerarası bir projeyle İstanbul ve Londra’da bir araya getiriyor.

 Anadolu saykedelik dünyasının müzikal mirasını İngiliz müzik sahnesinin çağdaş melodileriyle birleştirerek, birbirinden değerli Türk ve İngiliz müzisyenlerin aranjmanlarıyla büyüleyici performanslara ev sahipliği yapacak olan “Air Anatolia”, 14 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde, 18 Kasım’da Londra’da, EFG Londra Caz Festivali kapsamında Royal Festival Hall’de sanatseverlerle buluşacak.

Anadolu Pop müziğin ritmik, melodik ve doğaçlama özelliklerini İngiltere cazının dinamizmi ve yaratıcılığıyla birleştirerek, Anadolu saykedelik müziğine yeni bir bakış sunacak projede, ikonik şarkıların füzyon düzenlemeleri yer alacak.

Müzik direktörlüğünü Türkiye’den VEYasin (ModeXL, Hey! Douglas) ile Tolga Böyük’ün (Islandman) ve İngiltere’den Al MacSween’in (Maisha, Kefaya) yürüttüğü Air Anatolia’da, İngiltere ve Türkiye’den çok önemli müzisyenleri buluşturacak bir süper grup sahne alacak. Projede, Anadolu saykedelik müziğin efsanevi grubu Moğollar’dan Cahit Berkay; Cem Karaca’nın kurduğu Kardaşlar ve Barış Manço’nun kurduğu Kurtalan Ekspress ile yaptığı çalışmalarla dolu kariyeriyle tanınan usta müzisyen Ahmet Güvenç; Türkiye’nin ve dünyanın sayılı perküsyon ustalarından Okay Temiz; olağanüstü sesi ve derinlikli şarkı sözleriyle modern Türk müziği sahnesinde yükselen bir yıldız haline gelen Melike Şahin; Türkiye müzik sahnesini bir diğer ikonik grubu Baba Zula’nın kurucu üyesi Murat Ertel;  İngiliz müzik sahnesinin yenilikçi müzisyenleri Jake Long ve Chelsea Carmichael, Yunan asıllı İngiliz kontrbas sanatçısı ve besteci Thodoris Ziarkas, Tamar Osborn, Yazz Ahmed, Dunja Botic, Eralp Güven, Erdem Başer ve Ekin Eti ile Anadolu geleneklerini yeni nesle aktaran Derya Yıldırım, Tolgahan Çoğulu ve Muhlis Berberoğlu, 14 Ekim’de Zorlu PSM’de aynı sahneyi paylaşacaklar.

Air Anatolia projesi, Gülbaba Records, EFG Londra Caz Festivali, Zorlu PSM iş birliği ve British Council desteği ile hayata geçirilecek.