AKM’de bu hafta (11-17 Aralık)

Atatürk Kültür Merkezi, seçkin etkinliklere ev sahipliği yapmaya bu hafta da devam ediyor.

ANADOLU ATEŞİ // 11 ARALIK PAZARTESİ 20.00 // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan ‘Anadolu Ateşi’ farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile 11 Aralık’ta AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak.

DANS ADRENALİN // İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ MODERN DANS TOPLULUĞU // 12 ARALIK SALI 20.00 // AKM TİYATRO SALONU 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu’nun ‘Dans Adrenalin’ programında; Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in yeni parçası ‘Seni Görüyorum’, MDT İstanbul sanatçılarından Alper Marangoz’un yeni çalışması ‘Bahar’ ve değişen kastıyla tekrar sergilenecek olan ‘Koz’ adlı çalışma, topluluğun yeni koreograflarından Ferhat Güneş’in pandemi dönemi çalışması ‘Re-Side’ adlı kısa filmin sahne uyarlaması olan ‘Re-side/Düşler 3 Kere Görülmeli’ ve aynı zamanda geçmiş sezonlarda MDT İstanbul’un ‘Akdeniz’ adlı gecesinde ‘Mantra’ koreografisiyle yer alan İhsan Rüstem’in ‘Anikka’ adlı yeni çalışması yer alıyor. Işık tasarımını Taner Aydın’ın, kostüm ve dekor tasarımını Olcay Engin Kaymaz’ın üstlendiği ‘Dans Adrenalin’, 12 Aralık Salı günü AKM Tiyatro Salonu’nda seyirciyle buluşacak.

RICHARD // 12 ARALIK SALI 20:00 // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Yıl 2012. Kral III. Richard’ın kemikleri Leicester’da bir otoparkta bulunur. Kemiklerin adli tıp uzmanlarınca araştırılması uzun bir zaman alacaktır. Richard Hell, tek bir beden, tek bir zihin içerisinde, dünyanın tüm bedenleri ve tüm zihinleri arasında uçuşarak kendisini inşa etmeye çalışan bir kimlik(siz) olarak, dünyaya yeni bir insan türü armağan edebilecek mi? ‘Richard’ oyununu uyarlayan yazan ve yöneten Okan Bayülgen; Şenay Gürler, Ebru Unurtan Urağ, Nihal Usanmaz, Kevork Türker, Kubilay Çamlıdağ, Oral Özer, Özgün Çoban, Beyti Engin, Olgun Toker gibi oyuncularla birlikte Shakespeare’in ‘Richard’ı hikayeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi konu alan Richard,  12 Aralık’taAKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnede olacak.

ŞEB-İ ARÛS: HZ. MEVLANA’NIN 750. VUSLAT YILDÖNÜMÜ ÖZEL SEMA MUKABELESİ // TASAVVUF İRFAN VE MEYDAN MEŞKLERİ TOPLULUĞU // 13 ARALIK ÇARŞAMBA 20.00 // AKM TİYATRO SALONU

Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü nedeniyle, Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu; 13 Aralık Çarşamba günü saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonu’nda ‘Semâ Mukâbelesi’ gerçekleştirecek. Asırlar boyunca mevlevîhânelerde yapılan semâ merâsiminin icrası, postnişinM. Fatih Çıtlak ve sanat yönetmeni Yüce Gümüş önderliğinde sahneye taşınacak.

LA BOHEME // İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ // 14 ARALIK PERŞEMBE 20:00 // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği ‘La Boheme’ operası 14 Aralık’ta Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak. ‘La Boheme’, besteci Giacomo Puccini’nin (1858-1924) başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Librettosu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa tarafından yazılan bu dramatik ve romantik opera, dünyada en çok sahnelenen ve sevilen operaların arasında sayılıyor. İtalyanca seslendirilecek olan eseri, Evin Atik sahneye koyuyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer’e, ışık tasarımıSerkan Şentürk’e, koreografi ise Şebnem Şenel’e ait.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ // 15 ARALIK CUMA 20:00 // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri kapsamında 15 Aralık’ta, Şef Alessandro Crudele yönetimindeki İDSO, kontrbas sanatçısı Onur Özkaya’ya eşlik edecek. AKM Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleşecek konserin programında A.Dvorak’ın ‘Öğlen Cadısı’, E.Tubin’in ‘Kontrbas Konçertosu’ ve J.Brahms’ın ‘SenfoniNo.2 eserleri yer alıyor.

TİMSAH ATEŞİ // 15 ARALIK CUMA 20:30 // AKM TİYATRO SALONU

Başrollerini Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü ve Hidayet Erdinç’in paylaştığı ‘Timsah Ateşi’, zıt kutuplarda yaşayan iki kız kardeşin babalarıyla olan çalkantılı hikayesini konu alıyor. Yönetmenliğini Mehmet Ergen’in üstlendiği oyun, 2019 yılında Edinburgh Fringe Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer aldı. 1989 yılı, Kuzey İrlanda’da; sevgisiz bir evde, kötürüm bir baba ile 8 yıl hapis yatan asi bir kız ‘Fianna’ (Hazar Ergüçlü) ve dindar ablası ‘Alannah’ın (Funda Eryiğit) temposu bir an bile olsun düşmeyen, sürreal, grotesk hikayesini anlatan Timsah Ateşi, 15 Aralık Cuma günü saat 20.30’da AKM Tiyatro Salonu’nda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

ŞEB-İ ARÛS’UN 750. YILINDA ‘KÜHNİ ABDÜRRAHİM DEDE’NİN HİCAZ AYİN-İ ŞERİFİ’ // CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRK MÜZİĞİ KOROSU // 17 ARALIK PAZAR 11:30 // AKM TİYATRO SALONU

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 47 yıldır olduğu gibi bu yıl da geleneğini sürdürüyor ve Şeb-i Arûs yıldönümünde Mevlevî âyini seslendirmek üzere müzikseverlerin huzuruna çıkıyor. Künhî Abdürrahim Dede’nin Hicaz Mevlevî âyininin icra edileceği ve şef Mehmet Güntekin’in yöneteceği konserin konuk solisti ve orkestrası ise günümüz klasik Türk müziği dünyasının önde gelen solisti Münip Utandı ve Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosunun beş saz sanatçısı Birol Yayla (tanbur), Salih Bilgin (ney), Taner Sayacıoğlu (kanun), Lütfiye Özer (kemençe) ve Murat Bağdatlı (ud) olacak.

PETER SARIK TRIO // BACH İSTANBUL’DA YENİ YIL KONSERLERİ // 17 ARALIK 2023 PAZAR 20.00// AKM TIYATRO SALONU

‘Bach İstanbul’da – Yeni Yıl Konserleri’ kapsamında Peter Sarik Trio, 17 Aralık’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde. Geçtiğimiz yıl 2022 Aralık ayında yine aynı salonda konser veren üçlünün konseri o kadar büyük ilgi gördü ki, seyirci bu grubu dakikalarca ayakta alkışladı ve defalarca sahneye çağırdı. 2024 yılı yaklaşırken de yeniden Atatürk Kültür Merkezinde sahneye çıkacak ünlü caz üçlüsü; konserde J. Bach aranjmanlarının yanı sıra Bela Bartok’un eserlerini caz ile yorumlayacak.

AMADEUS // 17 ARALIK PAZAR 19:30 // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

4 sezondur tüm temsillerini kapalı gişe oynayarak rekor bir seyirci rakamı elde eden, ‘Amadeus’ 17 Aralık Pazar günü saat 19.30’da AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda yeniden sahneye taşınacak. Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment ortak yapımı ile tiyatroseverlerle buluşmaya devam eden ‘Amadeus’un başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri) ve Tansu Biçer (Wolfgang Amadeus Mozart) paylaşıyor. Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesini anlatan ‘Amadeus’ 70 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olarak öne çıkmaya devam ediyor.

Detaylı bilgilere https://akmistanbul.gov.tr/tr/etkinlikler adresinden ulaşabilirsiniz