AKM’de bu hafta (13-19 Kasım)

Atatürk Kültür Merkezi, 13-19 Kasım tarihlerindeki programıyla dikkat çekiyor. AKM’deki etkinlik çeşitliliği her beğeniye hitap ediyor.

ANADOLU ATEŞİ// TÜRK TELEKOM OPERA SALONU //13 KASIM PAZARTESİ//20.00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi, farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA KURULUŞTAN KURTULUŞA HÜR YAŞADIK! HÜR YAŞARIZ// İSTANBUL TARİHİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU// AKM TİYATRO SALONU//14 KASIM SALI 20:00

Tarih boyunca hiç esaret yaşamamış bir milletin, Devlet-i ‘Aliyye-i Osmanî’den Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar uzanan hür kalma mücadelesi ve bu yolda kazandığı zaferlerin görsel ve müzikal anlatımı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından sanat yönetmeni ve şef İhsan Özer, mehterbaşı Şükrü Alkan, anlatıcı Enes Ergür ve barkovizyonda Özata Ayan ile sahneye taşınıyor.

GISELLE// İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU// 15 KASIM   ÇARŞAMBA-20:00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2023-24 sanat sezonunda sahneye koyduğu; doğaüstü ögelerle dolu olan Giselle balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘’Loys’’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine âşık olan Kont Albrecht’in trajik ve romantik hikâyesini konu alıyor. Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen Giselle; tüm bu ‘imkânsız aşk’, ‘zengin erkek – fakir kız’ gibi dramatik konuları ve ikinci perdede gerçek dışı, fantastik olayları anlatırken gerek koreografide gerekse görsellikle seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri kabul ediliyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu yıl yeniden repertuvarında yer verdiği ‘Giselle’ balesini Zeynep Sunal Öngün sahneye koyuyor.

ULUSLARARASI KADIN OYUN YAZARLAR FESTİVALİ // AKM TİYATRO SALONU // 16-26 KASIM

Devlet Tiyatroları, İstanbul Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali 16 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahneleri’nde seyirci ile buluşacak. Festivalde Türkiye’den 6, yurt dışından 6 olmak üzere yazarı kadın olan toplam 12 farklı tiyatro oyunu  sergilenecek.

SAZDAN SÖZE // İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU// AKM MÜZİK PLATFORMU//16 KASIM PERŞEMBE 19.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından Merve Ceren Tağayer’in solist olarak yer alacağı Çağlar Kırömeroğlu’nun çello, Tolga Karaslan’ın ud, Onur Cicin’in kanun, Emirhan Uyğun ritm performansı ile eşlik edeceği sanat yönetmeni  Ferruh Yarkın’ın sahneye koyacağı ‘Sazdan Söze’ AKM Müzik Platformu’nda dinleyicilerini bekliyor. 

HÜSEYİN SERT SOLO KONSER//İSTANBUL TARİHİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU//AKM MÜZİK PLATFORMU //17 KASIM CUMA 19.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu tarafından İsmail Hakkı Fencioğlu(ud), Mustafa Tabak (kanun), Ömer Aşcıoğlu (kemençe), Mehmet Salih Sırmaçekiç (ritim), Emre Elifoğlu (çello) performansları ile sahneye taşınacak Hüseyin Sert’in solo konseri 17 Kasım Cuma günü müzikseverlerle buluşmak için gün sayıyor. 

FAUST OPERASI // İSTANBUL DEVLET VE OPERA BALESİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU//

16 KASIM PERŞEMBE 20:00// 18 KASIM CUMARTESİ -20:00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Gounod’nun başyapıtını sahneliyor… Alman yazar J. W. Goethe’nin aynı adlı eserinden uyarlanan, Fransız besteci Charles-François Gounod’nun başyapıtı “Faust” operası, Türk Telekom Opera Salonunda sahneleniyor. Goethe’nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir özeti olarak kabul edilen “Faust”un librettosu, Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’ye ait. Dramatik bir yapıya ve çarpıcı görselliğe sahip olan eserin oldukça sürükleyici olan konusu ise şöyle: İhtiyar Doktor Faust, kasvetli, karanlık odasında gençliğinin özlemini duymaktadır. Dua da etse derdine çare bulacağından emin değildir. Bu nedenle şeytanı çağırmaya karar verir. Şeytan Méphistophélès yüzünde alaycı gülümseyişiyle gelir ve Faust’a ne istediğini sorar: “Para mı, ün mü?” Yaşlı Doktor Faust ise hiçbirini istemez, o sadece gençliğini arzulamaktadır. Şeytan ona gençliğini verecektir ancak buna karşılık ondan ruhunu ister. Ve Méphistophélès kozunu oynar.  Aniden güzel bir kız hayali belirir, bu Marguerite’dir. Marguerite’i gören Faust heyecanla pazarlığı kabul eder. Böylece olaylar gelişir ve Faust genç bir delikanlı olarak kaderini Şeytan Mephistopheles’nin ellerine bırakır…

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 17 KASIM CUMA-20:00

Avusturyalı şef Andreas Ottensamer yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 17 Kasım’da sahnede genç ve yetenekli kemancı Daniel Lozakovich’i ağırlayacak. Finlandiya’nın sesini en estetik şekilde duyurarak yepyeni ve yerel renklerle dolu bir lisan yaratan Jean Sibelius ile klasik dönemden romantik döneme geçişte, kendine has buluşları ve çığır yaratan eserleriyle bir köprü kuran Beethoven konserin repertuvarında buluşuyor.

AÇIK YAPIT SERGİ// ZEYNEP BULUT// AKM ÖNÜ // 29 EKİM-19 KASIM

Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan, uluslararası ödüllü “Açık Yapıt” eseri; Türkiye’de ilk kez Atatürk Kültür Merkezi’nde sergileniyor. 19 Kasım’a dek ziyaret edilebilecek “Açık Yapıt”, temelindeki aidiyet ve kent vurgusunu temel alarak, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer sıkışık, yer yer eğreti bir teatral anıt olarak olarak ziyaretçilerle buluşuyor. Açık Yapıt; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı günümüzde tiyatral bir anıt, tüm zamanlara bir soru işareti olarak sembolleşiyor.

AKM KAHVE KONSERLERİ: 100. YIL KONSERİ – OPERA ISTANBUL //AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE// 18 KASIM CUMARTESİ 11.00

Atatürk Kültür Merkezi’nin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri serisi, 18 Kasım’da Opera İstanbul’un değerli solistlerine yer veriyor.  KonserdeCemal Reşit Rey, Adnan Saygun, gibi Türk Beşleri olarak bilinen Cumhuriyet dönemi bestecilerinin yanısıra Yalçın Tura,Hasan Uçarsu gibi yaşayan Türk bestecilerinden de oluşan bir seçki seslendirilecek. Opera İstanbul solistleri Seda Kırankaya, Hazal Güvenel Konuk,