AKM’de bu hafta (18-24 Aralık)

Atatürk Kültür Merkezi, seçkin etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 18-24 Aralık tarihleri arasında, ‘Profesyonel’ oyunu ve ‘Don Giovanni’ operasının sahneleceği AKM’de, İzahlı Müzik Saati Ferahfeza ve Kahve Konserleri kapsamında Opera İstanbul’un Yeni Yıl Konseri gerçekleşecek.

PROFESYONEL // İSTANBUL DEVLET TİYATROSU // AKM TİYATRO SALONU // 22 ARALIK CUMA 20.00 //23 ARALIK CUMARTESİ 20.00 // 24 ARALIK PAZAR 15.00

 

Dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic’in ‘Profesyonel’ isimli kara komedisi, 22-23-24 Aralık tarihlerinde AKM Tiyatro Salonu’nda sanatseverle buluşacak. Yugoslavya’daki büyük dönüşümden önceki ve sonraki toplumsal-politik ortamı, bir entelektüelin yaşam öyküsü içinde ironik bir üslupla anlatan oyun; 40 yaşlarında bir edebiyat adamı, bir sekreter ve bir gizli polisin sürprizlerle dolu soluk soluğa izlenecek hikayesini konu alıyor. ‘Profesyonel’ oyunu ünlü oyuncular; Bülent Emin Yarar, Yetkin Dikinciler, Gülen Çehreli ve Cenap Oğuz tarafından sahneye taşınacak.

DON GIOVANNI // İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 18 ARALIK 2023 PAZARTESİ 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Avusturyalı müzik dehası, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği ‘Don Giovanni’ operası 18 Aralık Pazartesi günü saat 20.00’de AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak. Opera literatürünün başyapıtları arasında öne çıkan ‘Don Giovanni’,  Richard Wagner tarafından  “tüm operaların operası” olarak betimlenmiştir. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İDOB Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. Eserin koro şefi ise Volkan Akkoç.

İSMET İNÖNÜ’YÜ ANMA KONSERİ// İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ// TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 22 ARALIK 2023 CUMA 20:00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri kapsamında; iyi bir klasik müziksever olan, Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü anıyor. 22 Aralık Cuma günü saat 20.00’de AKM Türk Telekom Opera Salonunda gerçekleşecek konserde; Şef Hasan Niyazi Tura yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solist Nikita Boriso-Glebsky’e eşlik edecek. Konserin programında; D. Shostakovich’in Keman Konçertosu No:1 Op.99, L.V.Beethoven’ın Fidelio Uvertürü Op.72 ile R.Strauss’un Ölüm ve Başkalaşım Op. 24 eserleri seslendirilecek.

İZAHLI MÜZİK SAATİ ‘FERAHFEZA’ // CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU // AKM MÜZİK PLATFORMU// 21 ARALIK 2023 PERŞEMBE 19.00

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun Ferahfezâ makamı konu edeceği; Hüseyin Kıyak’ın anlatıcılığında, M. Hulusi Yücebıyık’ın program yönetmenliğini yapacağı ‘İzahlı Müzik Saati’ konseri 21 Aralık Perşembe günü AKM Müzik Platformu’nda seyirci ile buluşacak. Makama ait repertuvarın önemli örneklerinin seslendirileceği etkinlik, Türk müziği öğrenenlere ve musiki meraklılarına ciddi bir uygulama imkânı sağlıyor. Sadece icraya yönelik olarak değil, konu edinen eserler ve bestekârları hakkında kültürel bilgilerin de aktarıldığı konserde, Türk müziği öğrenen genç ses ve saz sanatçılarının da katılabiliyor olması etkinliğe interaktif bir atölye özelliği kazandırıyor.

YENİ YIL KONSERİ // OPERA İSTANBUL // KAHVE KONSERLERİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE // 23 ARALIK 2023 CUMARTESİ 11.00

Atatürk Kültür Merkezi’nin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri serisi, 2024’te de devam ediyor. Klasik müzikseverlerin AKM Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuaye alanında, samimi bir atmosferde klasik müzik dinleme imkanı buldukları seride, .
23 Aralık Cumartesi günü Opera İstanbul, yeni yıl programıyla sanatseverlerle buluşuyor. Opera İstanbul’un solist sanatçıları, W.A. Mozart, G.Bizet, G. Donizetti, G. Rossini, F. Lehar, E. Kalman, G. Verdi, C. Gounod, L. Berstein gibi opera bestecilerinin sevilen opera ve müzikallerinden oluşan bir seçki ile sanatseverlere yeni yıl ruhunu yaşatacak.

TABLOLAR KONUŞUYOR DİJİTAL RESİM SERGİSİ// MİLLİ SARAYLAR RESİM MÜZESİ KOLEKSİYONU SEÇKİSİ// AKM ÇOK AMAÇLI SALON // 3-24 ARALIK

AKM Çok Amaçlı Salon, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük eden Türk Telekom’un sanata erişimde fırsat eşitliği ilkesinden hareketle hayata geçirdiği ‘Tablolar Konuşuyor’ dijital resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Başta görme engelli sanatseverler olmak üzere tüm ziyaretçilere sesli betimlemeler, tablo yorumları ve duyulara hitap eden efektler ile farklı bir sergi deneyimi sunan ‘Tablolar Konuşuyor’, ülkemizin en zengin koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Milli Saraylar Resim Müzesi’nden seçilen 20 eseri bir araya getiriyor. Osman Hamdi Bey’den Halil Paşa’ya; Fausto Zonaro’dan Ayvazovski’ye yerli ve yabancı ressamların yapıtları sanatseverlerle buluşuyor.

ANADOLU ATEŞİ // AKM TİYATRO SALONU // HER HAFTA  PAZARTESİ 20:00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan ‘Anadolu Ateşi’ farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile 11 Aralık’ta AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak.