AKM’de bu hafta (20-26 Kasım)

İstanbul’da gerçekleşen unutulmaz etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam eden Atatürk Kültür Merkezi, 20-26 Kasım tarihleri arasında dopdolu programıyla dikkat çekiyor.

OKUMA TİYATROSU-SANKİ HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ// İSTANBUL 2.ULUSLARARASI KADIN YAZARLARI TİYATRO FESTİVALİ// AKM MÜZİK PLATFORMU // 20 KASIM 2023 PAZARTESİ 20.00  

Devlet Tiyatroları, İstanbul Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali 16 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahneleri’nde seyirci ile buluşuyor. Festivalde Türkiye’den 6, yurt dışından 6 olmak üzere yazarı kadın olan toplam 12 farklı tiyatro oyunu sergilenecek.

Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali kapsamında sergilenecek İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Sanki Hiçbir Şey Olmamış Gibi’ oyunu; yıllardır birbirinden ayrı, farklı şehirlerde yaşayan dört kız kardeşin, alzimer hastası annelerinin ölümüyle, çocukluklarını geçirdikleri evde bir araya gelme hikayesini anlatıyor. Aile ilişkileri, bellek, iletişimsizlik, geleceksizlik, kadın-erkek ilişkileri, aidiyet sorunları gibi güncel temaları ele alan Günay Ertekin yazdığı Eylem Yıldız Yönettiği oyun, hepimize tanıdık bir yerden sesleniyor… Yıllar ve mesafeler onları birbirine gezegenler kadar uzak bırakıp, köksüz, savunmasız ve mutsuz kılmıştır. Miras paylaşımı için birlikte geçirmek zorunda kaldıkları kısacık zamanda yaşadıkları çözülmelerle, dört kız kardeş hayata, birbirlerine ve kendilerine dair bir çok duyguyu keşfeder. Çünkü aile, bölük pörçük anılarla ardımızda bıraktığımız bir yuvadan daha fazlasıdır aslında…

ANADOLU ATEŞİ// TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20 KASIM 2023 PAZARTESİ 20.00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi, farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

AMADEUS // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 21 KASIM 2023 SALI-20.00

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikâyesi ‘AMADEUS’ 5. Sezonu ile sahnede!

Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment ortak yapımı ile tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri) ve Tansu Biçer’in (Wolfgang Amadeus Mozart) paylaştığı, 70 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, 4 sezondur tüm temsillerini kapalı gişe oynayarak 260 bin seyirciye ulaştı.

MACBETH // ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI // İSTANBUL 2.ULUSLARARASI KADIN YAZARLARI TİYATRO FESTİVALİ // AKM TİYATRO SALONU//21 KASIM 2023 SALI 20.00 

Devlet Tiyatroları, İstanbul Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali 16 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahneleri’nde seyirci ile buluşuyor. Festivalde Türkiye’den 6, yurt dışından 6 olmak üzere yazarı kadın olan toplam 12 farklı tiyatro oyunu sergilenecek.  ‘Macbeth’ oyunu, gücü elde etmek ve bunun da ötesinde gücü elde tutmak pahasına ödenen bedelleri ve yakıcı sonuçlarını farklı bir anlatım biçimi ile ele alıyor. William Shakespeare’in ölümsüz oyununu, Ali Eyidoğan, H.Tolga Tümer, Mert Kırlak, Pınar Bekaroğlu Cıotta, Yalçın Özen, Gonca Yakut, Berkay Gökçek gibi oyuncular sahneye koyacak.

FARE KAPANI // ANKARA DEVLET TİYATROSU// İSTANBUL 2.ULUSLARARASI KADIN YAZARLARI TİYATRO FESTİVALİ // AKM TİYATRO SALONU 22 KASIM 2023 ÇARŞAMBA 20.00//23 KASIM 2023 PERŞEMBE 20.00

Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali 16 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahneleri’nde seyirci ile buluşuyor. Festivalde Türkiye’den 6, yurt dışından 6 olmak üzere yazarı kadın olan toplam 12 farklı tiyatro oyunu sergilenecek. Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu, Agatha Christie’nin aynı adlı romanından ‘Fare Kapanı’ oyununu sahneye taşıyor. Pelin Şahin, Özgür Deniz Kaya, Şevki Cepa, Gülçin Yaşaroğlu, Ercan Eker, Selver Kınık, Kıvanç Değirmenci, Evren Çağrı Turan’ın rol aldığı oyun İpek Çeken yönetmenliğinde oynanıyor. Oyunda; soğuk bir kış günü, Londra’da işlenmiş bir cinayet sonrası, bir dağ motelinde mahsur kalan insanların gittikçe ilginçleşen, gizemli öyküleri anlatılıyor.

İZAHLI MÜZİK SAATİ SULTANİYEGAH // CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU // AKM MÜZİK PLATFORMU // 23 KASIM 2023 PERŞEMBE-19.00

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun 2023-2024 sezonunda başlattığı programda her ay Türk müziğinin bir makamı ele alınarak, o makamın önde gelen eserleri mercek altına alınıyor. Ele alınan eserler sadece seslendirilmekle kalmayıp, ortaya çıktıkları ortam, bestecileri ve güfte şairleriyle ilgili bilgiler tazelenerek, ait oldukları kültürel dünyanın kapıları aralanacak. Mehmet Hulusi Yücebıyık’ın yönetmenliğinde hazırlanan etkinlik, Hüseyin Kıyak tarafından sunulacak. Klasik Türk müziğinin kültürel altyapısını tanımak için bir yolculuk fırsatı sağlayan etkinlikte, yer yer izleyicinin katılımı da sağlanarak interaktif bir sahne oluşturulacak.

MEDEA //EMRE KOYUNCUOĞLU //AKM TİYATRO SALONU-FUAYE ALANI// 24 KASIM 2023 CUMA 20.00

Gösteride Medea miti, yeniden ele alınarak bugüne kadar Medea üzerine yazılan tüm oyun metinlerine eleştirel bir bakış üretilir. Medea’nın buradaki anlatısında; göçmen bir annenin varoluşu adına verdiği hak arayışı mücadelesinde kurban olarak öne sürülen çocukların tanımına oldukça sıra dışı bir yorum getirilmektedir. Performans; özgün bir mekanda, video art, enstelasyon, deneysel ses performansı ve yerleştirmesi, interaktif tiyatro ve anlatı geleneği, çağdaş dans kavramlarının iç içe geçtiği bir gösteri olarak düşünülmüştür. Medea “on -a thin- line” performansı, AKM Tiyatro Salonu Fuayesi’ne özgün olarak yeniden yerleştirilecektir.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 24 KASIM 2023 CUMA-20:00

Şef Andreas Ottensamer yönetimindeki İDSO, başarılı piyanist Dmitry Shishkin’e eşlik edecek. Programda Rachmaninov’un Piyano Konçertosu ve C. Franck’ın Re Minör Senfonisinden eserler yer alıyor.

PİYANO RESİTALİ // KAHVE KONSERLERİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE // 25 KASIM 2023 CUMARTESİ-11:00

Atatürk Kültür Merkezi’nin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri serisi, 25 Kasım Cumartesi saat 11.00’de AKM Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuaye’de Mertol Demirelli resitaline yer veriyor. Klasik dönemden Romantik döneme uzanan repertuvarda, piyanist Mertol Demirelli; L.van Beethoven’ın Piyano Sonatı No 26 “Das Lebewohl”, op 81a Mi Bemol Majör eseri, F.Schubert’in Wanderer Fantasie D760 Do Majör’ü ve C.Debussy’nin  Pour le piano L95 eserinden dinletiler sunulacak.

SON GECE MAHALLESİ // ANKARA DEVLET TİYATROSU // İSTANBUL 2.ULUSLARARASI KADIN YAZARLARI TİYATRO FESTİVALİ//AKM TİYATRO SALONU // 25 KASIM 2023 CUMARTESİ 20.00//      26 KASIM 2023 PAZAR 20.00 

Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali 16 Kasım-26 Kasım tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi ile Devlet Tiyatroları Üsküdar Tekel Sahneleri’nde seyirci ile buluşuyor. Festivalde Türkiye’den 6, yurt dışından 6 olmak üzere yazarı kadın olan toplam 12 farklı tiyatro oyunu sergilenecek. Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu’nun ‘Son Gece Mahallesi’ oyunu 26 Kasım Pazar günü AKM’de tiyatroseverlerle buluşuyor. Pınar Gürbüzoğlu’nun yazdığı oyun Z. Şirin Giobbi, Gökhan Kutum, Tansel Aytekin, Abdullah İndir, Sedat Keçeci, Berkay Veli, Erdi Erciyas’ın performanslarıyla sahneye taşınıyor. “Karanlıkta kalan suç! Suçun sözlükteki tanımı basitçe yasalara ya da ahlaka aykırı davranışların tamamı; ancak öyle durumlar var ki haberimiz olmadığı sürece ya da tarafların anlaşmaya varması durumunda gün yüzüne çıkmıyor. Karanlıkta kalan suç… Bunu anlayabilmeniz için Fuat’la tanışmanız gerek…” 

HALKIN SANATI SERGİSİ: DİLEK HANİF// AKM GALERİ SALONU// 12-26 KASIM 

Dilek Hanif’in ‘Halkın Sanatı’ adlı sergisi Anadolu medeniyetlerinin izlerinin kültürel belleğimize birer nakış gibi işlendiği hikayeleri barındırıyor. Sergide, Anadolu’nun dört bir yanından onlarca ustanın elinden çıkan eşsiz dokuma ve işlemelerin Dilek Hanif imzasıyla modern tasarımlara dönüştüğü 32 kıyafet sergileniyor. Hanif, projenin kendisi için önemini ise şu sözlerle vurguluyor: “Benim için gelecek, geçmişle şimdinin kesiştiği bir köprüdür. Gelenekselin yüzlerce yıllık dokunuşlarının ilmek ilmek bugüne yansıdığı bir ilham köprüsü. Halkın Sanatı hayatımın en büyük keyif ve keşif yolculuğuydu.” 12 Kasım’dan itibaren Atatürk Kültür Merkezi Galeri Salonu’nda ziyarete açılan Halkın Sanatı sergisi, 26 Kasım’da sona erecek.