AKM’de bu hafta (27 Kasım-3 Aralık)

İstanbul’da gerçekleşen unutulmaz etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam eden Atatürk Kültür Merkezi, 27 Kasım- 3 Aralık tarihleri arasındaki dopdolu programıyla dikkat çekiyor.

 ANADOLU ATEŞİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 27 KASIM PAZARTESİ-20.00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi, farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

DANS ADRENALİN / İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ MODERN DANS TOPLULUĞU/ / AKM TİYATRO SALONU// 28 KASIM SALI 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu MDT İstanbul, beş parçadan oluşan ‘Dans Adrenalin’ adlı programıyla 2023-24 sanat sezonuna başlıyor. Programda; önceki sezonlarda MDT İstanbul ile çalışmış Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in yeni parçası “Seni Görüyorum”, MDT İstanbul sanatçılarından Alper Marangoz’un yeni çalışması “Bahar” ve değişen kastıyla tekrar sergilenecek olan “Koz” adlı çalışma, topluluğun yeni koreograflarından Ferhat Güneş’in pandemi dönemi çalışması “RE-Side” adlı kısa filmin sahne uyarlaması olan “RESIDE/Düşler 3 Kere Görülmeli” ve tanınmış birçok dans topluluğunun koreograflığını sürdüren, aynı zamanda geçmiş sezonlarda MDT İstanbul’un “Akdeniz” adlı gecesinde “Mantra” koreografisiyle yer alan İhsan Rüstem’in “Anikka” adlı yeni çalışması yer alıyor. Işık tasarımını Taner Aydın’ın, kostüm ve dekor tasarımını Olcay Engin Kaymaz’ın üstlendiği Dans Adrenalin, 28 Kasım’ın ardından 12 Aralık’ta yeniden AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak.

DON GIOVANNI // İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU// 30 KASIM PERŞEMBE-20:00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği “Don Giovanni” Operası, 30 Kasım 2023 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonunda prömiyer yapıyor. Avusturyalı müzik dehası, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği “Don Giovanni” operası, opera literatürünün başyapıtları arasında üst sıralarda kendine yer bulmuştur. Öyle ki Richard Wagner, Don Giovanni’nin eserinin “tüm operaların operası” olduğunu iddia etmiştir. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilebilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğmuştur. Opera, kadınları baştan çıkarmakla ün yapmış, çapkın bir İspanyol asilzade olan Don Giovanni adındaki efsanevi karakterin maceralarını anlatmaktadır. Zenginliği ve gücü, onu eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten korur, ta ki bir gün çok ileri gidip sonunda kendi düşüşüne yol açan bir cinayet işleyene kadar… Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İDOB Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. Eserin koro şefi ise Volkan Akkoç.

TÜRKÜ AKŞAMI // İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU // AKM MÜZİK PLATFORMU// 30 KASIM PERŞEMBE 19.00

Anadolu’nun muhtelif yörelerinden seçkin bir repertuvar ile 30 Kasım Perşembe 19.00’da AKM Müzilk Platformu’nda gerçekleşecek ‘Türkü Akşamı’nın Solistleri Cemal Kaya ve Neşe Demir’in sesi ile hayat buluyor. Konserin sanat yönetmenliğini ise Vedat Kapanoğlu üstleniyor.

BİZİM RENKLERİMİZ//DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU//AKM TİYATRO SALONU// 30 KASIM PERŞEMBE 20.00

Devlet Halk Dansları Topluluğu tarafından 30 Kasım Perşembe saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek olan “Bizim Renklerimiz “programında; canlı orkestra eşliğinde, sıla hasreti, aşkın yüceliği ve sevinçler türkülerle dile gelirken Devlet Halk Dansları Topluluğu; kuruluşundan bugüne kadar sergilediği, yörelerimize ait halk danslarının en seçkin örnekleriyle sahnede olacak.

BİR YASTIKTA: ALİ POYRAZOĞLU TİYATROSU // AKM TİYATRO SALONU // 1 ARALIK CUMA 20.00 

Ali Poyrazoğlu ve Güneş Berberoğlu’nun canlandırdığı, işlerinde çok başarılı, eğitim almış bir cerrahla bir mimarın tıkanmış evliliklerinden yola çıkarak sevgiyi tazelemenin yolları üstüne düşünen güldürü “Bir Yastıkta” AKM Tiyatro Salonu’nda 1 Aralık Cuma günü saat 20.00’de izleyici ile buluşacak. Bir yastıkta kocamak için yola çıkan çiftin, evlilik tökezleyince yollarını ayırıp sonra yeniden bir araya gelmelerinin öyküsünü anlatıyor. “İnsan sevdiğinden uzakta kafasının içinde bomboş bir ev taşır. Her gün biraz daha yalnız. Her gün biraz daha ölüme yakın. Biz en zor şeyi başardık. Birbirimizi affettik sözleriyle dikkat çeken “Bir Yastıkta” aşkın matematiği üstüne seyircilerle birlikte düşünen bir oyun.

GISELLE // İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU// 2 ARALIK CUMARTESİ 20:00

AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sezon başından beri dikkat çeken Giselle; 2 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de yeniden sahneye taşınıyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2023-24 sanat sezonunda sahneye koyduğu; konusunun büyük Alman şairi Heinrich Heine’nin “Almanya Üzerine” adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alındığı Giselle, Fransız besteci Adolphe Adam’ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle, kırsal yaşam biçimi ile olağan dışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurguluyor. İlk kez 28 Haziran 1841’de Paris’teki Salle Le Peletier’de bulunan Ballet du Théâtre de l’Académie Royale de Musique’de sahnelenen, doğaüstü ögelerle dolu olan Giselle balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘’Loys’’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine âşık olan Kont Albrecht’in trajik ve romantik hikâyesini konu alıyor. Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen Giselle; tüm bu ‘imkânsız aşk’, ‘zengin erkek – fakir kız’ gibi dramatik konuları ve ikinci perdede gerçek dışı, fantastik olayları anlatırken gerek koreografide gerekse görsellikle seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri haline geldi. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu yıl yeniden repertuvarında yer verdiği Giselle balesini Zeynep Sunal Öngün sahneye koyuyor.

AÇIK YAPIT SERGİ// ZEYNEP BULUT// AKM ÖNÜ // 10 ARALIK

Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan, uluslararası ödüllü “Açık Yapıt” eseri; Türkiye’de ilk kez Atatürk Kültür Merkezi’nde sergileniyor. 10 Aralık’a dek ziyaret edilebilecek “Açık Yapıt”, temelindeki aidiyet ve kent vurgusunu temel alarak, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer sıkışık, yer yer eğreti bir teatral anıt olarak olarak ziyaretçilerle buluşuyor. Açık Yapıt; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı günümüzde tiyatral bir anıt, tüm zamanlara bir soru işareti olarak sembolleşiyor. 

Detaylı bilgi için www.akmistanbul.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.