AKM’de bu hafta (29 Mayıs-4 Haziran)

Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nin 29 Mayıs – 4 Haziran haftasının programı belli oldu.

akm

ANADOLU ATEŞİ // 29 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.30
Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün proje Anadolu Ateşi, AKM’de yanmaya devam ediyor. Her gösteriminde yoğun ilgiyle karşılanan özel performans, 29 Mayıs Pazartesi akşamı AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak. Bugüne kadar 85 ülkede 3500 gösteri ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, AKM misafirlerine halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek modern standartlarda kültürel şölen yaşatmaya devam edecek.

BESTELİ MEVLİD RAHMET GECESİ // 30 MAYIS // AKM TİYATRO SALONU // 20.00
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kapadokya Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği Besteli Mevlid İcrası, 30 Mayıs Salı akşamı AKM Tiyatro Salonunda icra edilecek. Kültür coğrafyamızın korunarak günümüze ulaşmış nadide Mevlid eserinin 67 yıl sonra icra edileceği bu özel akşamda, yazarı Süleyman Çelebi ve bestekarı Hafız Kemal Batanay yad edilecek. Ömer Faruk Belviranlı’nın sanat yönetmenliğini, Mustafa Uysal’ın genel koordinatörlüğünü, Hafız Ahmet Çalışır’ın müzik direktörlüğünü ve Neyzen Ahmet Şahin’in meşk yönetmenliği üstleneceği konserde, Hocazade 1049 musiki notası satırından ibaret olan Mevlidi-i Şerif’in, iki ilahi ile beş bahir içinden bazı bölümleri icra edilecek.

LA BAYADERE // 30 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00
İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen ve yoğun ilgi gören La Bayadere, 30 Mayıs Salı günü yeniden sanatseverlerle buluşuyor. AKM Türk Telekom Opera Salonunda sahnelenecek eser romantik ve klasik dönemlerin arasında önemli bağlantılar kuran ve kendisinden sonra gelen beyaz balelerin habercisi olarak nitelendiriliyor.La Bayadere balesi; Hindistan’da geçen konusu, aşk ve entrika yüklü sihirli atmosferi, Marius Petipa’nın eşsiz koreografisi ve Ludwig Minkus’un müziğinin melodik çekiciliğinin yanı sıra, gösterişli töresellik ve etnik ögeler içeren sahneleri ve mükemmel danslarıyla baleseverlere unutulmaz bir performans vadediyor.

FALSTAFF // 31 MAYIS // AKM TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00
Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı “Falstaff” operası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi performansıyla Mayıs ayında AKM’de sanatseverlerle buluşuyor. 31 Mayıs Çarşamba günü AKM Türk Telekom Opera Salonunda sahnelenecek olan eser, Verdi’nin dramatik ve trajik opera bestelerinden muziplikler, gülünçlükler ve nükteler barındırmasıyla ayrılıyor.

William Shakespeare’e olan hayranlığından yola çıkarak, Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları” ve “IV. Henry” oyunlarından uyarlayarak Falstaff’ı büyük bir keyifle bestelediğini belirten Verdi, eserinde izleyiciye 14. yüzyıl İngiltere’sini aktarıyor. Librettosu Arrigo Boito tarafından yazılan eserde, Shakespeare’in yarattığı en eğlenceli karakterlerden biri olan şişman çapkın Falstaff’ın, aynı anda evli ve iki iyi dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarmaya çalışması ile zincirleme olaylar başlıyor. Aşk, para, hırs, entrika gibi tüm beşeri duyguların yaşandığı bir karmaşanın sonunda, budalalarla dolu olan bu dünyada her şeyin bir şakadan ibaret olduğunun vurgulandığı insanlık komedyası performansı İtalyanca olarak seslendirilecek. Rejisörlüğünü Renato Bonajuto’nun, orkestra şefliğini Roberto Gianola’nın üstleneceği operanın dekor tasarımı ise Efter Tunç’a ait. Seyirciye görsel bir şölen yaşatacak performansın kostüm tasarımını Ayşegül Alev, ışık tasarımını Yakup Çartık üstlenirken eserin koro şefi olarak Paolo Villa sahne alacak.

Temsilde; Sir John Falstaff rolünde Işık Belen, Ford rolünde Caner Akgün, Fenton rolünde Ufuk Toker, Dr. Cajus rolünde Çağrı Köktekin, Bardolfo rolünde Can Reha Gün, Pistola rolünde Göktuğ Alpaşar, Alice Ford rolünde Şebnem A. Kışlalı, Nannetta rolünde Dilruba Bilgi, Mrs. Quickly rolünde Deniz Likos, Mrs. Meg Page rolünde Barbora Hitay rol alıyor.

SEMÂ MUKÂBELESİ // 31 MAYIS// AKM TİYATRO SALONU // 20.00
Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu, 31 Mayıs Çarşamba günü AKM Tiyatro Salonunda Semâ Mukâbelesi temsiliyle sahne alacak. Temsilde, Allah’a ulaşma yolunun derecelerini sembolize eden, içinde dini öğe ve temaları kural ve niteliklerle barındıran, asırlar boyunca mevlevîhânelerde tasavvufî bir merasim olarak yapılan semâ merâsiminin icrası yer alacak. Yüce Gümüş’ün sanat yönetmenliğini üstlendiği konserde, M. Fatih Çıtlak postnişin olarak sahne alacak.  

İSTANBUL DİJİTAL SANAT FESTİVALİ // 2,3,4,5 HAZİRAN
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle, PASHA Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından düzenlenen İstanbul Dijital Sanat Festivali, 2-5 Haziran tarihleri arasında AKM’de gerçekleşecek. Dijital sanatlar alanında önemli isimlere, ulusal ve uluslararası toplam 40 sanatçıya ev sahipliği yapacak olan festivalde sanatçılar eserleri ile bilim, teknoloji ve sanatın kesişebileceğini gösterecek ve bu olgular arasındaki sınırların eriyerek yeni yollara nasıl evrilebileceğine ilişkin katkıda bulunacaklar. Romanya’da düzenlenen One Night Gallery’nin de konuk olarak yer alacağı İstanbul Dijital Sanat Festivali, 4 gün boyunca sanatseverleri dijital dünyanın büyülü dünyasında yolculuğa çıkaracak.

Esra Özkan, Julie Walsh ve Türkiye’nin ilk yapay zeka küratörü olan Avind’in küratörlüğünü üstlendiği festivalde; H. Pars Polat , Muse VR, Cem Sonel, Eduardo Kac, Soliman Lopez, Tamiko Thiel,İrem Buğdaycı, Kobi Walsh, Ozruh (Levent Özruh, Sara Martinez Zamora, Evan Preuss, Isaac, Palmiere Szabo, Elise Wehowski), Laurent Mignonneau & Christa Sommerer, Nergiz Yeşil,Ahmet R. Ekici & Hakan Sorar, Balkan Karısman, Burak Dirgen, Ecem Dilan Köse, RAW,Özcan Saraç, Zeynep Nal, Hakan Yılmaz, Varol Topaç, Uğur Acil, XR Month, Farhad Farzaliyev ve Azerbaycanlı yapay zeka sanatçısı Susha’nın eserleri yer alacak.

Festivalde işitsel ve görsel performansların yanı sıra; yapay zekâ, girişimcilik, biosanat, 6G teknolojileri gibi pek çok konuda panel ve atölyeler gerçekleştirilecek.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

RİTİM ATÖLYESİ // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00
AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleşen Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim sunuyor. Eğitmen Eda Kocatürk yönetiminde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla önce ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim grupları ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için güzel bir fırsat yaratıyor.

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 14.00
Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatçıların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim duygularını geliştiriyor hem de bir orkestranın parçası olma, el-göz- beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar elde ediyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde eğitmen Eda Kocatürk’ün yönetiminde gerçekleşen atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

RESİMLE TANIŞIYORUM // 30 MAYIS// AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //15.00
AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’ atölyesi, 4–6 yaş arasındaki minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla resimler yapıyor. Hayal güçlerini resmin gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fiziksel ve ruhsal yönden de gelişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 15.00
Drama atölyesinde 7–11 yaş arasındaki çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezindeki atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor. Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, sosyal beceri, iletişim ve özgüven gibi konularda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

RESİM SEVİNCİ // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //  16.00
Metin Ceyran ile Resim Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda benzersiz resimlere imza atan 7-11 yaş aralığındaki çocuklar, duygu ve düşüncelerini kâğıda aktarırken, zengin iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //  16.00
Atatürk Kültür Merkezi, 4 -6 yaş aralığındaki çocuklara yaratıcılığı çok yönlü kazanmaları amacıyla, çocukların sosyal becerilerini geliştiren Yaratıcı Drama Atölyesi düzenliyor.  Çocuklara hayal kurmayı, rol yapmayı, topluluk içerisinde güvenle kendini ifade etmeyi deneyimleten atölye sonrasında minikler, iletişim ve dil becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra konsantrasyon, iş birliği, aktif görev alma konularında sanat yoluyla güçleniyor.

PİYANO ÖĞRENİYORUM // 30 MAYIS// AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 16.00
Atatürk Kültür Merkezi, çocukları piyano ile tanıştırıyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde gerçekleştirilen Piyano Öğreniyorum atölyesi, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara piyanoya dair temel teknik ve müzik eğitimi kazandırıyor. Etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştirilen atölyede dersler bireysel olarak devam ediyor ve her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

KEMAN ÖĞRENİYORUM // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //  16.00
Çocukları temel enstrüman bilgileriyle buluşturan AKM Çocuk Sanat Merkezi, 6 – 15 yaş aralığındaki çocuklara özel Keman Öğreniyorum atölyesi sunuyor. Çocukları sanatla bir araya getirerek yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefleyen atölyede çocuklar, kemana dair etüt ve repertuvar çalışmaları gerçekleştiriyor. Bireysel olarak devam eden derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

GİTAR ÖĞRENİYORUM // 30 MAYIS // AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ //  16.00
6 – 15 yaş aralığındaki çocuklar Gitar Öğreniyorum atölyesiyle gitara dair yepyeni deneyimler ediniyor. AKM Çocuk Sanat Merkezinde 30 Mayıs tarihinde gerçekleşecek atölyede çocuklar, etüt ve repertuvar çalışmalarına katılacak. Bireysel olarak devam eden derslerde, her ders birbirini takip eden pratikler, bilgiler içeriyor.

 

Detaylı bilgi için https://akmistanbul.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.