Almanya nasıl bugünkü Almanya oldu?

İki dünya savaşına savaşı yaşamış, hem maddi hem manevi çöküntüler yaşamış bir ülke Almanya. Ancak bunca başarısızlığa rağmen her defasında yeniden ayağa kalkmayı başardı. Peki, Almanya bugünkü Almanya olmayı nasıl başardı? İthaki yayınlarından çıkan ‘Almanlar Neden Daha İyi Yapıyor: Gelişmiş Bir Ülkeden Notlar’ kitabı bu durum üzerine yazılmış bir eser.

İkinci Dünya Savaşı bittiğinde dünyanın karşısında koca ve harap bir ülke vardı. Almanya’nın 6 yıl boyunca yaşattığı tahribat dönüp dolaşıp kendini buldu. Sonrasında ise yeniden küllerinden doğmayı bildi. Avrupa’nın en önemli anlarına şahit olan bu ülke nasıl oldu da yeniden adını devler arasına yazdırmayı bildi? John Kampfner’in yazdığı Almanlar Neden Daha İyi Yapıyor: Gelişmiş Bir Ülkeden Notlar kitabı sorulara cevap verme mahiyetinde yazılmış. İthaki Yayınları’nın bizlere sunduğu kitabın çevirisini ise Nermin Mollaoğlu yaptı.

Asıl hedef Nazi ‘mirası’

1945’te savaş sonrası herkesin bildiği gibi Almanya, Müttefik Devletler arasında paylaştırıldı. 1949’dan 1990’a kadar da Doğu-Batı Almanya olarak ayrı iki ülke gördük. Soğuk savaşa sahne olan Alman toprakları bu dönem içerisinde sıfırdan başladı. Hatta 1945 yılı Almanya için ‘Sıfır Yılı’ olarak adlandırılmakta, kitapta ilgi çeken notlardan birisi.

Nazi etkisinin nasıl geride bırakıldığı, Müttefiklerin ve Alman yöneticilerinin nasıl çalışmalar yaptığı gayet iyi şekilde anlatılmış kitapta. Zaman zaman fazla detay bile verilmiş laf aramızda.

Kitapta yer verilen en önemli isimlerden birisi de eski Almanya Başbakanı Angela Merkel. Geçmişten günümüze neler yaptığını, Almanya’yı 16 yıl boyunca nasıl yönettiği, geçmişi, Doğu Almanya’daki hayatına dair birçok şeyi kitapta bulabiliyoruz.

Otomobil sektörünün Alman ekonomisindeki yerini görmek de mümkün kitap boyunca. Ayrıca 1948’deki sert ekonomik reformların da ne kadar etkili olduğunu yazar 1958’deki rakamlarla açıklıyor. Alman ekonomini ciddi manada bu dönemde doğru hamlelerle hayatta kalmayı bilmiş. Sonuçta viran bir ülke olarak yaşamını sürdürmeye çalışıyordu. 1968 yılında Batı Alman ekonomisi, İngiliz ekonomisinden daha büyük olduğunu da belirtiyor yazar. Daha birçok detaya kitaptan ulaşabilmek mümkün

Kitabı okurken edindiğim bilgiler çok değerli ancak yazar eseri biraz dağınık şekilde ele almış. Kronolojik olarak ilerlemekten çok farklı tarihlerde farklı olayları karşımıza çıkarıyor. Haliyle bu da insanların kafasında karışıklığa neden olabiliyor. Bazı cümlelerin zamanları da karışmış durumda ayrıca. Gelecek zamandan bahsederken bir anda geçmiş zamanda kendimizi bulabiliyoruz. Bu da bir diğer dikkat çeken detay oldu benim için. Lakin sonuç olarak oldukça başarılı bir eser olmuş. Hem ekonomik hem sosyolojik hem psikolojik olarak Alman toplumunun ‘Sıfır Yılı’ndan itibaren neler yaşadığını gördüğümüz bir kitap ‘Almanlar Neden Daha İyi Yapıyor: Gelişmiş Bir Ülkeden Notlar’.

Selçuk Bulut