“Altın Yunus” için yarışacak ulusal filmler açıklandı

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali’nde “Altın Yunus” için yarışacak ulusal filmler açıklandı.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 10uncusu düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali, 21-28 Ekim tarihleri arasında seyircilerle bir araya gelecek. Türkiye ve dünya sinemasından seçkin örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle seyircilerini ağırlayacak olan 10. Boğaziçi Film Festivalinin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü” için yarışacak filmler açıklandı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Yunus” İçin 10 Film Yarışacak!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Ümit Körekenin sinema oyuncusu olmak isteyen Umutun yirmi yıldır görmediği MS hastası annesinin gelişiyle kırk iki saatte değişen hayatını anlatan ve dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivalinde yapan “Bir Umut”Cüneyt Karakuşun görme yetisini küçük yaşta yitiren Eflatunun baba yadigarı bir saat dükkanında tanımadığı ama sesine aşık olduğu bir adamı bekleyişini konu alan “Eflatun”; Atalay Taşdikenin atlarla birlikte büyüyen Bestenin, çiftliğin kapatılma kararına karşı dururken en sevdiği atın satılmasını ve aynı dönemde ailesinin de dağılmasıyla giderek zorlaşan hayatını konu edinen “Hara”Ümran Safterin yaz tatilini geçirmek için gittiği köyde ilk regli deneyimini yaşayan 13 yaşındaki bir kızın, kendindeki değişime uyum sürecinin yanı sıra toplumun hissettirdiği kötü duygulardan kurtulma çabasını anlatan “Kabahat”Selcen Ergunun kışın bitmek bilmediği bir kasabaya atanan genç bir hemşirenin güç ilişkileri, yüzleşmeler ve sırlar arasında kalmasını konu alan, dünya prömiyerini 47. Toronto Film Festivalinde yapan “Kar ve Ayı”Özcan Alperin gezgin bir müzisyen olan İshak’ın yedi yıl sonra döndüğü kasabada geçmişle yüzleşmesini ve yaşadığı suçlulukla mücadelesini anlatan “Karanlık Gece”Cem Demirerin adada yaşayan iki balıkçı kuzenin yüzleşemedikleri karakterlerini, saklanan bir sırrı ve kuzenlerden birinin giderek paranoyak bir hal almasını konu alan ve 46. Atlanta Film Festivalinde dünya prömiyerini yapan “Mendirek”;Olgun Özdemirin İngiltereden Türkiyeye dönen bir kadın ve kendisiyle yüzleşmekten kaçan bir adamın yarım kalan bir kitabı tamamlamak için çabalarını ele alan ve dünya prömiyerini 44. Moskova Film Festivalindeyapan “Tatlı Süt Köpüğü”Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedikin asık suratlılığıyla tanınan Mustafa ve babasının kesilen bacağı ile yaşadığı absürt olayları konu alan “Tebessüm”Hakan Kerim Karademirin müzayede için İstanbuldan New Yorka giden bir çiftin de bulunduğu uçağın kuşkulu bir ölümle kaderleri değişen yolcularını anlatan, Türkiyede çekilmiş ve tamamı uçakta geçen ilk film olan “Uçuş 811” filmleri yarışacak.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Dünya Prömiyer

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerden Eflatun”Tebessüm” ve Uçuş 811” filmleri dünya prömiyerlerini 10. Boğaziçi Film Festivalinde gerçekleştirecek.

Ulusal Yarışmanın İlk Filmleri

Yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla ulusal yarışmada Akli Film’in destekleriyle verilen “En İyi İlk Film Ödülü” için de yönetmenlerinin ilk uzun metrajları olan Eflatun”Kabahat”Kar ve Ayı”Mendirek” ve Uçuş 811” filmleri yarışacak.

Festivalin Teaserı Yayında!

Bu yıl 10uncu kez seyircisiyle buluşacak festivalin modern çizgileriyle dinamik ve doğal yapısının ön plana çıkarıldığı, İstanbul Boğazı’nı çağrıştıran ve festivalin sembolü olan yunus motifinin yer aldığı afişinden uyarlanan ve İstanbulun en güzel manzaralarını içinde barındıran tanıtım videosu yayınlandı.

FESTİVAL TANITIM VİDEOSU: https://we.tl/t-oqQoR65Ja7

Biletler 17 Ekimde Satışta!

21-28 Ekim tarihleri arasında seyircisiyle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film Festivalinin biletleri 17 Ekimde satışa sunulacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, TRTnin Kurumsal İş Ortaklığı, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ile gerçekleşecek 10. Boğaziçi Film Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere www.bogazicifilmfestivali.com ve festivalin resmî sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

10. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Filmleri

  • Bir Umut – Ümit Köreken
  • Eflatun – Cüneyt Karakuş
  • Hara – Atalay Taşdiken
  • Kabahat – Ümran Safter
  • Kar ve Ayı – Selcen Ergun
  • Karanlık Gece – Özcan Alper
  • Mendirek – Cem Demirer
  • Tatlı Süt Köpüğü – Olgun Özdemir
  • Tebessüm – Sezgin Cengiz, Şiyar Gedik
  • Uçuş 811 – Hakan Kerim Karademir