Babalar Günü nedir? Babalar Günü ne zaman ortaya çıktı?

Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü’nün ilginç bir hikayesi var. İşte karşınızda Babalar Günü’nün macerası…

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünüyordu. Dodd’un babası, annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran‘ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış, ancak bu çalışmalar o tarihe yetişememiş ve kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk defa ne zaman kutlandı?

Babalar Günü, ilk kez 19 Haziran 1910‘da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge, kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise başkan Richard Nixon‘ın imzasıyla Babalar Günü, ABD’de yasal olarak resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için dünya çapında kutlanmaktadır. Farklı tarihlerde kutlansa da birçok ülke bu günü haziran ayının üçüncü pazar günü kutlar. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Babalar Günü, eylül ayının ilk pazar günüdür. Tayland’da ise ülkenin kralının doğum günü olan 5 Aralık’ta kutlanır. Brezilya’da babalar, ağustos ayının ikinci pazar günü onurlandırılır.

Katolikler ise Babalar Günü’nü farklı bir tarihte kutlarlar. Hristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü olarak babalarına armağan ederler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Babalar Günü hediyesi için tıklayın.