Babylon 2024 yılında da dopdolu

“HELLO IT’S ME, BABYLON” diyerek yeni sezona kapılarını açan Babylon 2024 boyunca da katılımcılarını farklı sesler, yeni fikirler ve yeni keşiflerle buluşturmaya devam ediyor.

MOD GECESİ #04: KANA KANA, VİCOTÜCO, TUZLA // 12 OCAK CUMA // 21:30

12 Ocak Cuma gecesi Kana Kana, vicotüco ve Tuzla MOD Gecesi #04 ile Babylon’da!

Hakan Tamar’ın yaklaşık 7 senedir Radyo Eksen’de devam ettirdiği, yerli alternatif/bağımsız sahneye odaklanan MOD programına ait özel gecede, söz yazarı, besteci ve prodüktör Övünç Dan’ın “Türkçe sözlü hafif gotik müziği” ile kendi kulvarını yaratan projesi Kana Kana’yı; “özür dilerim” teklisi ile çıkış yapan Mert Avcı ve sinanılmaz tarafından kurulan vicotüco’yu ve yaşadıkları coğrafyanın etkilerini, distopik mahallelerin ve çalkantılı ilişkilerin kümülatif hissiyatlarını anlatan Tuzla’yı Babylon sahnesinde ağırlıyoruz!

Söz yazarı, besteci ve prodüktör Övünç Dan’ın “Türkçe sözlü hafif gotik müziği” ile kendi kulvarını yaratan projesi Kana Kana, yaşam- ölüm ve zaman üçlüsünü irdelediği çıkış albümü “Ölüler Hariç” ile yeniden Babylon seyircisi önünde! Karanlık hikayelerini, ritmik müziğiyle harmanladığı özgün şarkılarının yanında kendi tarzına buladığı coverlara da sahnesinde yer veren Kana Kana, 12 Ocak gecesi Babylon’da olacak seyircilere karanlık hikayelerle dans edebilecekleri bir gece vadediyor.

İlk olarak, 2019 yılında Mert Avcı ve sinanılmaz’ın hayata geçirdiği bir animasyon oluşumu olarak tanındı. vicotüco altında oluşturdukları kimliklerini bir müzik projesine taşımak isteyen ikili ve ilk teklileri “özür dilerim” 2021’in sonunda yayınlandı. Prodüktör zafepoker ile yeni bir EP üzerinde çalışmaya başlayan vicotüco’nun bu EP’den yayınladıkları ilk ürün ise Nova Norda ile yazdıkları “Parti Nerde?” teklisi oldu; “Pijama” ve diğerleri de 2023 sonbaharında dinleyicilerle buluştu. Belirli bir müzik türü altında etiketlenmek istemeyen ikilinin müzikal karakterine ağırlıklı olarak punk rock, indie rock, alternatif rock, hiphop ve elektronik olmak üzere her türlü janr etki edebiliyor.

İ.T.Ü. içerisindeki müzik toplulukları sayesinde tanışan Yarkın ve Tolga isimli iki müzisyen tarafından 2022 yılında hayata geçirilen Tuzla, kendini “Tuzla ve Ümraniye ilçelerinin ortak gotik sanat anlayışını, Türk Sanat topluluğuna aday göstermek amacıyla kurulmuş bir müzik koalisyonu” olarak tanıtıyor.

Yaşadıkları coğrafyanın etkilerini, distopik mahallelerin ve çalkantılı ilişkilerin kümülatif hissiyatlarını bir proje altında toplamaya karar veren duo, tüm kayıt işlemlerini, aranjelerini ve prodüksiyonlarını Yarkın’ın Tuzla’daki evinin salonunda gerçekleştirdikleri “Tuzla” isimli demolarını yayınladı. İleriki çalışmalarında bulundukları tür sınırlarını genişletmeyi, inovatif bir bakış açısıyla sanatlarını ortaya koymayarak bir albüm yayınlamayı hedefliyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

HEY GİDİ GÜNLER // 13 OCAK CUMARTESİ // 21:00

Her dizesini ezbere bildiğimiz Türkçe pop şarkılar eşliğinde 90’lara ve 2000’lere birlikte geri döneceğimiz parti “Hey Gidi Günler” için 13 Ocak Cumartesi akşamı yeniden dans pistinde buluşuyoruz!

Yıllardır ev sahipliğini yaptığımız Oldies But Goldies ve Y2K Millennium Party’de olduğu gibi yeniden zamanda yolculuğa çıkıyor, 90’ları ve 2000’leri Babylon’un dans pistine taşıyoruz. Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede; Mustafa Sandal, Tarkan, Sertab Erener, Yonca Evcimik ve daha nicesinin hit şarkılarından oluşan Türkçe pop seçkisiyle özlediğimiz yıllara dönüyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

BARIŞ DEMİREL “BD DENEYİMİ” // 19 OCAK CUMA // 22:00

Barış Demirel’in, seyircisini türler arasında dolaştıran orijinal konsepti “BD Deneyimi” için 19 Ocak’ta Babylon’da buluşuyoruz!

Trompetçi, şarkıcı, şarkı yazarı ve prodüktör Barış Demirel’in “BD Deneyimi”, sanatçının kayıtlarında ve sahnesinde pop, hip-hop ve hatta deep house ekseninde türler arası orijinal bir deneyim sunuyor. Sanatçı, “BD Deneyimi” ile kendi şarkılarının yanı sıra sahnede kendi tabiriyle “o bilindik seçkin ve zarif şarkıları” da oluşturduğu bir seçki ile yeniden yorumluyor.

Bugüne kadar hem yerel hem uluslararası sahnede pek çok performans veren, sayısız isimle iş birliği yapan sanatçı ilk solo albümü “Mutluluklar”ı 2021 yılında; ikinci albümü “Bi’ Aralar İyiydim”i ise iki sene sonra 2023’te yayınladı. Halen İsviçreli prodüktör Kadebostany ile de çalışmalarına devam etmekte olan Barış Demirel, 19 Ocak gecesi seyircilerine yaşatacağı müzikal deneyim için Babylon sahnesinde olacak!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

RADYO EKSEN PARTİSİ // 20 OCAK CUMARTESİ // 21:00

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri, yılın ilk Radyo Eksen Partisi için 20 Ocak Cumartesi gecesi setin başına geçiyor.

Radyo Eksen programcıları Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild; indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle dinleyicilerini dans pistine davet ediyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

AGA B // 26 OCAK CUMA // 22:00

Kendine has tavrı ve müziğiyle Türkçe rap sahnesinin en özgün isimlerinden Aga B, 26 Ocak gecesi bandosuyla beraber Babylon sahnesinde!

1987 Ankara doğumlu rap müzik sanatçısı Aga B, 2000 yılında oldukça genç bir yaşta kariyerine başladı. Sırasıyla 2016 yılında “Al, Bum!”, 2019 yılında “Muaf” ve 2022 yılında “Muamma” isimli albümlerini yayınlayan sanatçı bu sene içerisinde yayınladığı “Adalet”, “Rabarba”, “YE!” ve son olarak “Endam” ile üretmeye devam ediyor. Solo çalışmalarının yanı sıra müzikal iş birlikleriyle de bilinen Aga B, çeşitli proje ve organizasyon çalışmaları ile müzik kariyerini sürdürmektedir. 26 Ocak Cuma gecesi, Aga B ve bandosuyla beraber şehirdeki bütün goblinleri zıplatmak için Babylon’da buluşuyoruz!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

Y2K MILLENNIUM PARTY // 27 OCAK CUMARTESİ // 21:00

Milenyum kuşağı Babylon’da zaman yolculuğuna çıkıyor ve 27 Ocak Cumartesi akşamı yılın ilk Y2K Millennium Party’sinde dans pistinde buluşuyor!

Pop rock’tan hip-hop’a, rap’ten nu-metal’e, R&B’den disco’ya türler arasında geçiş yapacağımız 2000’lere geri dönüyoruz. Ev sahipliğini Daddy-E ve dear darling’in yaptığı gecede; Eminem, M.I.A., Justin Timberlake, Rihanna, Kelly Rowland, Timbaland, Missy Elliott, TLC, Gwen Stefani, Fergie, Busta Rhymes, Kelis, Linkin Park, OutKast, The White Stripes, Arctic Monkeys, Yeah Yeah Yeahs, Franz Ferdinand, Moby, Wu Tang Clan, Amy Winehouse ve Robbie Williams gibi isimlerle 2000’li yılların başında dans ediyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

SWING PLANET GATSBY NIGHTS // 28 OCAK PAZAR // 20:00

1920’lerin caz ruhunu yaşayacağımız “Swing Planet” gecesi için 28 Ocak Pazar akşamı buluşuyoruz ve Swing Planet DJ’leriyle, Swing dönemi dans adımlarına eşlik ediyoruz.

İstanbul merkezli dans stüdyosu Swing Planet; caz müziğin altın çağı kabul edilen Swing dönemi danslarından; Lindy Hop, Solo Jazz, Balboa, Shag dersleri veren bir stüdyo ve topluluk olarak yola çıktı. Otantik jazz danslarını öğretmek ve yaygınlaştırmak amacıyla eğitimler ve atölyeler düzenleyen topluluk, aynı zamanda partileriyle de dans severlerin buluşmalarına ev sahipliği yapıyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

SHALGAM RECORDS SELECTS : EVE DÖNÜŞ YOK & VOYVO  // 1 ŞUBAT PERŞEMBE // 21:30

Ülkemizin yeraltı sahnesine odaklanan öncü bağımsız şirketlerinden Shalgam Records sanatçılarının sahne alacağı “Shalgam Records Selects: Eve Dönüş Yok & Voyvo” 1 Şubat, Perşembe gecesi Babylon’da! 
2016’da, Batuhan Özmen (vokal – gitar), Enis Duman (synthesizer) ve İpek Ektaş (gitar – vokal) tarafından İstanbul’da kuruldu. 2017’de kendi adını taşıyan çıkış çalışmalarını yayınlayan grup, 2018’de 4 parçadan oluşan ilk EP’leri “EDY EP”yi; 2020 yılında ise ilk albümleri ‘’Mikro İktidar Alanları’’nı dinleyicileriyle buluşturdu.

Tekli ve remix çalışmalarının ardından, bas gitarist Erol Akıncı’nın katılımıyla güncel halini alan grup, 2022 yazında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda kaydedilen canlı performanslarından “Dans” isimli çalışmalarını ve “Gölgen” isimli teklisini Shalgam Records aracılığıyla yayınladı. Üretimlerine hız kesmeden devam eden Eve Dönüş Yok, “Okyanuslara Dalmak” isimli EP’lerini, 2023’ün Mart ayında yine Shalgam Records etiketiyle yayınladı.
Grunge, Britpop ve art rock etkilerini kendilerine özgü şekillerde birleştiren alternatif rock grubu Voyvo, 2016 yılında bir araya gelen Anıl, Mert Berkay ve Tuğrul üçlüsünden oluşuyor.

Yayınladıkları ilk tekli, bir “distopik art rock” parçası olan Renksiz’den sonra İstanbul’da yüksek enerjili sahneler yapmaya başlayan ekip, radyoboğaziçi tarafından düzenlenen 19. Battle of the Bands yarışmasını kazanarak başarısını pekiştirdi. 6 parçadan oluşan ilk EP’leri “Bir Garip Aşk Hikayesi” ise ekibin tutkularını besleyen ilk çalışmaları oldu. 2022 yılında ilk albümleri için tekrar stüdyoya giren Voyvo, kayıtlarını ve yapımcılığını kendi stüdyolarında yaptıkları “Zaman Zehir”i 2023 yılında yayınladı.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.
BURAKBEY 
“DELİLER ORATORYOSU: epilog” // 2 ŞUBAT CUMA // 22:00

Burakbey’in müziği ve görsel dünyasıyla izleyicilerini mistik bir yolculuğa çıkarıp sıradanlıktan uzaklaştırdığı sahne deneyimine ortak olmak için 2 Şubat Cuma gecesi buluşuyoruz!

Elektronik, pop ve deneysel pop sularındaki üretimleriyle dikkat çeken Burakbey, 2019 yılında bağımsız olarak yayınladığı ilk çalışması “Canın Nasıl İsterse”den sonra, sarbeni (2020), uyurgezer (2020), \pürhayal/ (2021) teklilerini yayınladı.

Evren, inançlar ve mitolojinin derinliklerine dalan ilk albümü “DELİLER ORATORYOSU”nu geçtiğimiz sene bağımsız bir şekilde yayınladıktan sonra hız kesmeden 2024’te yayınlanması beklenen yeni albümünün çalışmalarına başlayan sanatçı, müziğiyle birlikte kurguladığı görsel dünya ve avangart sahne gösterileriyle dinleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Müzikal iş birliklerine de önem veren Burakbey, bugüne kadar Aga B, Barış Ergün, TERSKELEPCE, Düşün gibi isimlerle ortak üretimlerde bulundu.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

BOB MARLEY DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASI: SATTAS, C FYAH // 3 ŞUBAT CUMARTESİ // 21:30

Sevginin ve barışın temsilcisi Bob Marley’in 79. doğum gününü, her yıl olduğu gibi, 3 Şubat’ta hep beraber kutluyoruz!

Sattas’ın Bob Marley parçalarına yer vereceği buluşmada; C Fyah (DJ set) geceyi başlatıyor! Kitleleri peşinden sürükleyen, özgürlüğe, sevgiye ve hayata tutkusunu her alanda ifade eden Bob Marley’in şarkılarını; bu özel gecede, hep birlikte söyleyeceğiz!

Yerli müzik sahnesinin en önemli reggae gruplarından Sattas; kurulduğu yıldan günümüze kadar müziğe yaklaşımı, zevkleri ve eğitimleri farklı bağımsız müzisyenlerin, beraber üretim yapma ve performans sunma gayreti ile bir araya geldi. Yurtiçindeki ve yurtdışındaki sahne performanslarında, temsilcisi oldukları müzikal tavrın ritmi ve dinamiklerini ortaya koyan Sattas; Marley’in bir sözüne dikkat çekiyor: “Müziğin en güzel tarafı, vurduğunda canınızı yakmaması”.

2012 yılında DJ’liğe başlayan C Fyah; reggae, dancehall, dub, digital dub, garage, drum n bass ve jungle gibi türlere yer verdiği setlerinde türler arası yaptığı dinamik kombinasyonlar yapıyor. C Fyah aynı zamanda 95.0 Açık Radyo’da aylık olarak “Beton Orman On Air” programını hazırlayıp sunuyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

THE SOFT MOON, ÖNCESİ: DUCTAPE // 8 ŞUBAT PERŞEMBE // 21:30

Luis Vasquez’in post-punk’ı endüstriyel müzik ile karıştırdığı karanlık projesi The Soft Moon, hipnotize edici performansı ile 8 Şubat’ta Babylon’da! Öncesinde geceyi post-punk ve darkwave ikilisi Ductape açıyor.

Multi-enstrümantalist, besteci ve prodüktör Luis Vasquez’in post-punk’ı endüstriyel müzik ve EBM, darkwave, ambient gibi farklı tarzlardan öğelerle ile bir araya getirdiği solo projesi The Soft Moon ilk albümünü 2010 Kasım’ında yayınladı. Albümün ardından Interpol ile Amerika Birleşik Devletleri’ni turlayan The Soft Moon, ikinci stüdyo albümünü “Zeros”u 2011’de; karanlık bir içsel yolculuğu anlatan “Deeper” isimli üçüncü albümünü ise 2015’te yayınladı. Berlin’de yaşarken “Criminals” üzerinde çalışan Vasquez, bu şehirde The Soft Moon diskografisinin en sert ve öfkeli albümünü yazmış oldu. Aynı zamanda, Trentemøller, Ancient Methods, Phase Fatale gibi isimlerle bir de remix EP’si yayınlayan sanatçı, Jakuzi ve She Past Away için de remix’ler yaptı. 2023 yılında “Exister” ile geri dönen The Soft Moon, karanlık elektronik müzik kompozisyonlarını dinleyicilerinin alışık olduğu gibi farklı müzik türleri ile bir araya getirdi. The Soft Moon, etkileyici canlı performanslarını İstanbullu dinleyicileriyle yeniden buluşturmak için 8 Şubat gecesi yeniden Babylon’da!

2019 yılında İstanbul’da kurulan Ductape, Post-Punk’ı keşfedilmemiş bölgelere taşıyan müzikleriyle kısa sürede dikkatleri üstüne çekti. Debut E.P’leri “Little Monster”ı 2020’de; ilk albümleri “Labirent”i 2021 yılında yayınlayan duo daha sonra, İsviçreli plak şirketi Swiss Dark Nights ile anlaşma imzalayarak Hapax, Delphine Coma ve N.L.P’nin remikslerini içeren “Araf” adlı EP’lerini, “Live at Radyo Modyan” adlı bir canlı albümulerini, 2022’nin başında ise ikinci albümleri “Ruh”u hem dijital platformlarda hem plak formatında yayınladı.

Duyguları en saf haliyle ileten etkileyici vokallerden, karmaşık ses örgüleri ören gitar işçiliğine; güçlü bas hatlarından, ritmi ileri taşıyan kararlı davullara kadar, her bir öğeyi kendine has ses dokusunu yaratmak için birbirine geçiren Çağla ve Furkan, iki Meksika turu, Güney Amerika turu ve Almanya turu yaptı.

Büyük sahnelerden yeraltı mekanlarına kadar pek çok yerde konser veren Ductape, Avrupa’da birçok şehirde sahne alarak türün önde gelen festivallerinde yer aldılar. Türe getirdikleri yorumlarıyla kısa sürede kitlelerini büyüten ikili Post-Punk ve Darkwave sahnelerinin dergi ve bloglarında “en iyiler” listelerine girdi. 

Konserlerin ve yayınladıkları teklilerin yanı sıra yoğun şekilde üretmeye devam eden Post-Punk ikilisi, 2024 yılında “Echo Drama” isimli yeni albümlerini yayınlayacak.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

MOD GECESİ #05 : KUM & BEDEVİLER, HOLİSTİC TSUNAMİ, BAKHALAR // 9 ŞUBAT PERŞEMBE // 21:30

Kum & Bedeviler, Holistic Tsunami ve Bakhalar 9 Şubat’ta MOD Gecesi #05 ile konuğumuz oluyor! Hakan Tamar’ın Radyo Eksen’de devam ettirdiği, yerli alternatif/bağımsız sahneye odaklanan MOD programına ait özel gecede, alternatif rock, punk ve hip-hop türlerini kendine has bir ruhla harmanlayarak yerli sahnenin dikkat çeken isimlerinden Kum ve canlı grubu Bedeviler; alternatif rock müziğinin yeraltı isimlerden Bakhalar ve Robin Polat’ın “mental anestezi” punk rock projesi Holistic Tsunami ile buluşuyoruz!
İzmir, İngiltere ve İstanbul şehirleri arasında mekik dokuyarak hayatını geçiren Burkut Kum, nam-ı diğer KUM, 14 yaşında alternatif rock, post-punk ve trap türlerini harmanlayan deneysel Soundcloud rap topluluklarında yer alarak farklı isimler altında mixtape’lerini paylaştı. İngiltere’de tanıştığı Manchesterlı ikiliyle birlikte Badgirl$ grubunu kurdu. Britpop, punk ve trap türlerini bir araya getiren grubun, söz yazarlığını ve prodüksiyonunu üstlenen KUM; 23 yaşına kadar 1 mixtape ve 3 tekli yayımladı, Rosalia, Machine Gun Kelly ve Bakar gibi sanatçıların ön grubu olarak sahne aldı. 2020’nin ortalarında gruptan ayrılarak Urla’ya geri dönen sanatçı,Türkiye’de askerlik yaparken viral olan parçası “Düşmanlarıma” ile yerli sahnede hızlı bir çıkış yaptı. 2021’de çıkış albümü “Her Şey Çok Güzel Olacak”ın ardından üretmeye ve performanslarına devam eden Kum, 2023’te “Istanbul Funk”ı ve Kum & Bedeviler olarak “Apartmanlar”ı yayımladı.

Rock ve hip-hop’ın farklı türlerini birleştirirken, şarkıcı ve şarkı yazarı geleneğini de kendine has üslubuyla sürdüren Kum, “Apartmanlar” albümünü birlikte yazıp kaydettiği canlı grubu “Bedeviler” ile sahne performanslarına devam ediyor.
Holistic Tsunami; mental anestezi, sevimsiz periler ve tertemiz tabaklardır. Çağımızın hastalığıdır. Robin tarafından 2020 yılında kurulan punk rock projesi Holistic Tsunami, kuruluşunun hemen ardından üretimleri ve performanslarıyla dikkatleri çekti, kendilerini 9 Şubat’ta Babylon’da ağırlıyoruz.
Geçmişi 2009 yılına dayanan Bakhalar, rock kökenlerini dönüştükleri sound’larıyla alternatif rock müziğin yeraltın sahnesinde üretimlerine devam ediyor. 2023 yılında yayınlanan son teklileri “Geni Bozuk”un ardından ilk albümlerine hazırlanan grup, yeni setlist’leri ve performansıyla Babylon sahnesinde dinleyicileriyle buluşacak.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

OLDIES BUT GOLDIES // 10 ŞUBAT CUMARTESİ // 21:00

Oldies But Goldies ile nostaljik koreografiler 10 Şubat Cumartesi akşamı yeniden piste çıkıyor!

ABBA’dan Michael Jackson’a, Depeche Mode’dan Madonna’ya, Snap’ten Donna Summer’a birçok efsanenin şarkıları arasında mekik dokuyacağımız partide zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Pop’tan rock’a, disko’dan funk’a, rock’n roll’dan hip-hop’a uzanan müzik yelpazesinde Murat Beşer ile mabbas’ın seçtiği şarkılar ve Engin Eraydın’ın hazırladığı görseller eşliğinde sizi de geçmişe götürüyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

FRENCH 79 // 23 ŞUBAT CUMA // 22:00

French 79’nın synth sesleri ve elektronik dans ritimleriyle bezeli sonik deneyiminde buluşmak için 23 Şubat Cuma akşamı Babylon’dayız!

Fransa doğumlu prodüktör, besteci, söz yazarı ve remixer French 79, gerçek adıyla Simon Herrer, 2016’da yayınlanan debut albümü “Olympic” ve 2019 yayınlanan “Joshua” ile 2000’ler EDM sahnesinin popüler alt janrlarından French Touch türünün yeniden şekillenmesine katkıda bulundu.

20 seneyi aşkın süredir, tıpkı elektronik müzik sahnesinin önemli isimlerinden Erik Satie, Jean-Michel Jarre, Air ve Daft Punk gibi Marsilya’da yaşayan sanatçı, “Between the Buttons”, “Diamond Veins feat. Sarah Rebecca” ve “Hometown” ile müziğini geniş kitlelere ulaştırdı. Husbands, Nasser ve Kid Francescoli gibi isimlerle yaptığı çalışmalarla ülkesinde daha da tanınır hale gelen sanatçı, dünya çapında 150’den fazla konsere imza atarak kısa sürede Marsilya elektronik müzik sahnesinin bir elçisi haline geldi.

Solo çalışmalarının yanı sıra, yaptığı önemli iş birlikleriyle de uluslarası sahnede adından söz ettiren French 79, bugüne kadar Fransız techno yıldızı NTO ile müzikal ortaklık yaptı; global yıldız Tiësto’nun “Diamond Veins” ve “Drive” filminin müziklerinin remixlerini yaptı; Erik Satie’nin “Gnossienne No. 5” adlı eserini Deutsche Grammophon için yeniden yorumladı.

Bir kısmı Jean-Michel Jarre’nin Paris’teki stüdyosunda diğer bölümleri tarihi Miraval Studios’ta tamamlanan son albümü “TEENAGERS”ı bu sene yayınlayan sanatçı, 23 Şubat Cuma gecesi yaratıcı prodüksiyonları, aynı anda hem yenilikçi hem nostaljik hissettiren synth melodileri ve dans ritmleri ile dolu etkileyici sahne performansıyla Babylon’da olacak!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

WOW İSTANBUL FESTİVALİ SUNAR : SALİAH (DJ SET), ÖNCESİ : EL1FKK – SONRASI : BOA // 17 ŞUBAT PERŞEMBE // 20:30

WOW İstanbul Festivali’nin açılış gecesinde Britanyalı Lübnanlı elektronik müzik prodüktörü ve DJ, Saliah ile 17 Şubat’ta buluşuyoruz! Öncesinde geceyi farklı janraları sentezlediği enerjik ve sürprizli setleriyle DJ ve görsel sanatçı el1fkk başlatıyor. Benzersiz doğaçlama deneyimleriyle gecenin devamında BOA herkesi dans pistine davet ediyor.

Virtuoso’nun ‘İzlenmesi Gerekenler’ listesine seçilerek adından söz ettiren Saliah, akapella, İngiliz Bass müziği, popüler Arap klasikleri ve çeşitli etkileyici elektronik türlerin benzersiz karışımlarıyla tanınıyor. Saliah’ın kendine has bu seçkisi ve enerjik sahnesi, dinleyicilere daha önce rastlamadıkları bir eğlence vaadediyor!

20:30 – 22:30 el1fkk
22:30 – 00:00 Saliah
00:00 – 01:00 BOA

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

BALKAN WEDDING PARTY // 2 MART CUMARTESİ // 22:00

Kolektif İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Balkan Wedding Party, 2 Mart Cumartesi akşamı konuğumuz oluyor!

Bugüne kadar attığınız bütün göbekleri unutturacak ve sizi zıvanadan çıkaracak bu gecede yengeler, görümceler, bacanaklar, enişteler, gerdan kıran eltiler, bıyık büken dayılar; punk, caz ve elektronik seslere bulanmış progresif düğün müzikleri eşliğinde dans pistinde buluşacak.

2006 yılından beri “Balkanatolia”, “Krivoto”, “Kerevet” ve “Pastırma Yazı” isimli dört albüm yayımlayan Kolektif İstanbul; caz ile funk altyapılarından beslenerek Anadolu ve Balkan müziğini farklı bir perspektifle harmanlıyor. Eğlenceli performanslarını dinleyiciyle buluşturmaya devam eden ekip, 2021 baharında beşinci stüdyo albümleri “Kısmet”i Avrupa’da ve Türkiye’de eş zamanlı olarak yayımladı.

Tek bir müzik türü ile sınırlı kalmayı reddederek, türler arasında formlarla oynamayı tercih eden grup; Montreux Caz Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, The Flow Festival, Fira Mediterrania gibi uluslararası festivallerde başarılı performanslar sergiledi. Samimi videolarıyla da öne çıkan ekip; saksafonda Richard Laniepce, vokalde Aslı Doğan, davulda Batuhan Baraç, suzafonda Ertan Şahin, tuşlularda Tamer Karaoğlu ve klarnette Talat Karaoğlu’dan oluşuyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

MEVZUSAL #1: GOBLİN DAYCARE, ASPERGER, PEMBE, HİÇAMAHİÇ // 7 MART PERŞEMBE  // 19:30

Mevzu Records’ın yepyeni parti serisi MEVZUSAL’ın ilki için 7 Mart’ta Babylon’da buluşuyoruz!

Müziklerinde lo-fi estetiğini benimseyen Egg Punk türünün İstanbullu temsilcileri Goblin Daycare’in, şehrin hırçın ve anksiyeteli Emo-Punk dörtlüsü pembe’nin, duygu ve enerjinin karışımıyla harmanlanmış setiyle Asperger’in ve emo’nun romantik melodilerini shoegaze’in yankı dolu melankolisiyle birleştiren hiçamahiç’in sahne alacağı MEVZUSAL #1 için 7 Mart Perşembe gecesi Babylon’dayız!

2023 Nisan’ında “Q: EP? A: EP!!” ile çıkışını yapan Goblin Daycare, dünyada yükselişe geçen Egg Punk türünü İstanbul’da temsil etmeye çabalıyor. Müziklerinde lo-fi estetiğini benimseyen dörtlü, synth ve drum machine gibi elektronik öğeleri kullanmaktan çekinmiyor. “Ciddiyet ile laubalilik arasında mekik dokuyan” Goblin Daycare sahnelerine devam ediyor.

Kasım 2015’te bir araya gelen grubun şarkıları, içsel dünyalarıyla kendilerine zorla dikte ettirilen gerçek dünya arasında sıkışmış insanları konu alır. Asperger bugüne kadar bandrolsüz iki adet uzun çalar ve iki adet kısa çalar albüm yayınladı.

2020’de kurulan, duygusal müzik icra eden şehrin hırçın ve anksiyeteli Emo-Punk dörtlüsüdür. Ekip, şimdiye kadar “yalnız hissederden” ve “hepimizin evi” isimli iki uzun çalar yayınladı.

hiçamahiç’in çağrıştırdığı sesler, Emo’nun romantik melodilerini Shoegaze’in yankı dolu melankolisiyle birleştirerek, yansılamalarla dolu bir dünya öne çıkarıyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

GUTS, ÖNCESİ: KORNELIA (LADIES ON RECORDS) // 15 MART CUMA // 22:00

Caz, soul, reggae, hip hop ve dünya müziğini çarpıcı şekilde harmanlayarak kült statüsüne ulaşan usta prodüktör ve DJ GUTS ile 15 Mart gecesi buluşuyoruz! Geceyi Polonya kökenli DJ, plak koleksiyoncusu, küratör ve hikâye anlatıcısı Kornelia, farklı janrlardan ve dönemlerden derlediği eklektik seçkisi ile başlatıyor.

Fransız yapımcı ve DJ GUTS, gerçek adıyla Fabrice Franck Henri, 2007’de yayınladığı ilk albümü “Le Beinheureux” ile dikkatlerini çektiği kitlesini 2009 yılında yayınlanan “Freedom”; 2011’de yayınlanan “Paradise For All” ile daha da genişletti. Hip hop’ın hayatına girmesinin ardından bütün enerjisiyle sürekli olarak üretmeye devam eden GUTS’ın müzikal arayışı onu caz, funk, soul ve afro müziğin derinliklerine kadar sürükledi. “Eternal” isimli albümünün ardından “Philantropiques” ile Latin, Afro ve dünya müziğinden ögeleri belirgin şekilde de müziğine eklemleyen sanatçı, ‘90’larda Alliance Ethnik müzik yaptığından beri, projeden projeye, albümden albüme müzikal sınırları çözerek yeni bağlantılar örmeyi hiç bırakmadı. Yerel müzisyenlerle Küba’da kaydetmeyi düşündüğü albümü pandemi sebebiyle mümkün olmayınca, Afrikalı, Avrupalı ve Kübalı müzisyenleri Dakar’da bir araya getirdi. Prodüktörün kendi tabiri ile bu “üç delegasyon” sonucunda ortaya çıkan “Estrellas” ile üç dünyayı, üç kültürü ve üç dili bir araya getirdi. Prodüktörlüğünün yanında DJ setleri ve derlemeleriyle de geniş bir kitlenin takip ettiği GUTS, on yıllardır biriktirdiği müzikal hafızasını paylaşacağı setiyle 15 Mart’ta Babylon’da buluşuyoruz!

Kornelia Binicewicz, Polonya kökenli bir DJ, plak koleksiyoncusu, küratör ve hikâye anlatıcısı. Binicewicz’in müziğe olan tutkusu onu 2015 yılında Türkiye ve Orta Doğu’daki kadın müziğini keşfetmek için İstanbul’a getirdi. O tarihten beri İstanbul’da yaşan Binicewicz, büyüleyici müziğin ve anlatacak anlamlı hikayelerin peşinde dünyayı dolaşıyor.

Hem ülkemizde hem uluslararası sahnedeki birçok festivalde DJ kimliğiyle aktif olarak yer alan Kornelia Binicewicz, farklı janrlardan ve dönemlerden derlediği eklektik seçkisi ile farklı dünyaları dans pistine taşıyor. Setlerinde, dünyanın her köşesinden kadın sanatçıların müziklerine bilinçli olarak öncelik veriyor.

Kadın sanatçıların geçtiğimiz on yıllardaki küresel ve yerel müziğe katkısını onların müziği ve hikayeleriyle temsil etmek için kurduğu Ladies on Records ile kürasyonlarına devam eden Kornelia Binicewicz’in küratörlüğünü yaptığı “Turkish Ladies – Female Singers from Turkey 1974 – 1988” Epic Istanbul etiketiyle; “Uzelli Psychedelic Anadolu” ise Uzelli Plak etiketiyle plak olarak basıldı. Binicewicz, aynı zamanda, müzik festivalleri, radyolar, müzik ve kültür dergileri için projeler üretmeye, kürasyonlar yapmaya devam ediyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

KILLY // 16 MART CUMARTESİ // 22:00

Karanlık ve melodik müziğini, duygusal sözler ile kendi tarzında ustalıkla birleştirerek, kısa sürede Kanada trap / rap sahnesinin yükselen sanatçıların birine dönüşen KILLY, Türkiye’deki ilk konseri için LIFE I CHOSE turnesi kapsamında 16 Mart’ta Babylon’da!

1997 yılında Toronto doğumlu rap sanatçısı KILLY -gerçek adıyla Khalil Tatem- lise öğrencisiyken müzik yapmaya başladı. 2016’da SoundCloud üzerinden yayınladığı şarkılarla dikkatleri çeken genç sanatçı, 2017 debut single’ı “Killamonjaro” ile geniş bir kitle tarafından bilinirliliğe ulaştı. Kısa sürede viral olan şarkıya 2019’da Music Canada tarafından platin sertifikası verildi. Bir sene sonra bağımsız olarak yayınladığı ilk albümü “Surrender Your Soul” ile çok sayıda platin ve altın sertifika toplayıp dünya turu için yola çıktığında yükselişi ışık hızına ulaştı.

“Killamonjaro” ile yakaladığı başarıyı devam ettiren KILLY, bu albümün ardından yoğun bir tempo ile üretmeye ve aralarında 21 Savage, Y2K, Boi-1 ve Yung Bans’ın da bulunduğu birçok sanatçıyla ve prodüktörle iş birliklerine devam etti. Kanada’nın önemli müzik ödüllerinden biri olan The JUNO Awards’ta 4 adaylığı bulunan sanatçı, ülkesinin en umut verici genç sanatçılarından biri olduğunu kanıtladı. Kendi plak şirketi Secret Sound Club ile yayınladığı “Crazy Life of Sin” ile bağımsız köklerine geri dönen KILLY, LIFE I CHOSE turnesi kapsamında 16 Mart’ta Babylon’da!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

EMİR TAHA  // 26 NİSAN CUMA // 22:00

Büyüdüğü kültürün sesleriyle, alternatif R&B ve leftfield elektronika’yi birleştiren, Türkçe Psikedelia ve Güney Londra’nın renkli hayatını başarıyla bir araya getiren emir taha ile 26 Nisan gecesi buluşuyoruz!

Antalya doğumlu olan emir taha’nın kariyeri, yaratıcılığına ve müzik hayatına etki eden ve 18 yaşına kadar hayatının büyük kısmını geçirdiği Ankara’da başladı. Genç yaşta kendi kendine müzik prodüksiyonu yapmayı öğrenen sanatçının ilk çalışmalarının yankıları, onu stüdyosuna davet eden Kenan Doğulu’nun kulağına kadar ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin müzik listelerinde kendisine yer bulan sanatçı sektörün önde gelen uluslararası plak şirketlerinin de dikkatini çekti.

Kariyerine üniversite eğitimi için taşındığı Londra’da devam eden emir taha, o günden bugüne Brixton’da evini paylaştığı Jay Moon ve Pablo Bowman ile müzik yapmaya; Detonate (Sia, Diplo, Labrinth), Felix Joseph (Pa Salieu, Mahalia) ve Al Shux (SZA) başta olmak üzere saygın prodüktörler ile çalışarak üretmeye, hayran kitlesini büyütmeye devam ediyor. Aidiyetsizlik, gurbet, kimlik karmaşası gibi kavramları İngilizce ve Türkçeyi harmanlayarak kendine has stili ile mercek altına aldığı, ilk projesini “Hoppa Pt. 1” (2020) ve “Hoppa Pt. 2” (2021) isimleriyle iki parça halinde yayımlayan sanatçı, BBC 1Xtra, The Guardian/Observer One To Watch, Complex, Colors, Dazed, NME, Dazed, Notion, Clash, Crack Magazine, DIY, Rolling Stone UK ve GQ gibi önemli mecraları tarafından takip edilmeye devam ediyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.