Babylon sezonu 13 Eylül’de açıyor

Babylon, “Hello, It’s Me Babylon” diyerek 13 Eylül’de yeni sezonuna başlıyor.

Babylon; yeni sezon programıyla müzik severlerin buluşma adresi olmayı sürdürüyor. “Hello, It’s Me Babylon” diyerek 13 Eylül’de müzik severlere buluşmaya hazırlanan Babylon, yeni sezonuna yoğun şarkı sözleri ve duru vokaline eşlik eden baladlarıyla art-pop ve slowcore türlerinde gezinen Kanadalı müzisyen ve şarkı yazarı Michelle Gurevich’in üç gece üst üste gerçekleştireceği performansına ev sahipliği yapacak.

 

“Chinawoman” adıyla başladığı kariyerine 2016 yılından beri kendi ismi ile devam eden ve trajikomik, içten, melodi odaklı ve farklı duygu durumları arasında gezinen şarkılarının içinde karanlık ve ışıltılı retro motifleri barındıran Michelle Gurevich’in 13-14-15 Eylül’de gerçekleştireceği performanslarının yanı sıra yeni sezon boyunca Babylon’da; Yung Ouzo, Cemiyette Pişiyorum, Öncesi: Deli Gömleği, Radyo Eksen Partisi, Paptircem, Trentemøller, Oldies But Goldies, Radical Noise, Y2K Millennium Party, Boogie Belgique, Waldeck Sextet, GusGus(Live), Second, Öncesi: Samet Çiçek, Jakuzi, Acid Arab(Live) ve çok daha fazlası müzik severlerle buluşacak.

 

Şehir ile caz kültürünü bir araya getiren ve 33. yılında şehrin kapılarını caza açmaya hazırlanan Türkiyenin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali; Ayyuka, Gabi Hartmann, Immanuel Wilkins Trio, Hidden Orchestra, Mehmet Uluğ Gecesi: İlhan Erşahin & Friends ve Erik Truffaz “Rollin’ & Clap!” konserleriyle yeniden Babylon programında yer alıyor.

 

Yeni sezonda Babylon’da:

 

MICHELLE GUREVICH // 13-14-15 EYLÜL 

Kanadalı müzisyen ve şarkı yazarı Michelle Gurevich, 3 akşam üst üste konuğumuz oluyor!
Michelle Gurevich ya da bilinen adıyla Chinawoman, ailesinin geniş Sovyetler ve 70’ler Avrupa müziği arşivinden beslenerek büyüdü. Yoğun şarkı sözleri ve duru vokaline eşlik eden baladlarıyla art-pop ve slowcore türlerinde geziniyor. Chinawoman olarak ilk albümü “Party Girl”ü 2007’de yayımlayan sanatçı, 2010’da paylaştığı ikinci albümü “Show Me The Face” ile dikkatleri üzerine topladı. Trajikomik, içten, melodi odaklı ve farklı duygu durumları arasında gezinen şarkıları; içinde karanlık ve ışıltılı retro motifleri barındırıyor. “Kiss in Taksim Square”, “First Six Months of Love”, “Lovers Are Strangers” gibi sevilen parçalarını seslendirdiği ilgi çeken performanslarının da Türkiye, Almanya, Polonya ve Yunanistan’da birçok kez biletleri tükendi. Son albümü “Ecstasy in the Shadow of Ecstasy”i 2020’de yayımlayan sanatçı, bu albümün ardından tekli üretimlerine devam etti ve dinleyicisiyle paylaştı.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

YUNG OUZO // 16 EYLÜL CUMARTESİ 

Hip-hop ve new school’un yeni nesil temsilcilerinden Yung Ouzo ile 16 Eylül akşamı Babylon’da! 2019’da yayımladığı “Peki Peki” parçasıyla hızlı bir çıkış yapan Yung Ouzo, Murda, BEGE, Tanerman ve Kum gibi isimlerle yaptığı ortaklıklarla dikkatleri üzerine çekti. Kara mizahı üretimlerinde kullanış biçimiyle Türkçe new school türünde yeni kapılar açan müzisyen; “Jetgiller”, “2T1BB” ve “Matmazel” gibi parçalarıyla geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. İlk kısaçaları “melange”ı geçtimiz Kasım ayında paylaşan Yung Ouzo, seyircisine bir süredir beklediği konser deneyimini yaşatmaya hazır.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

CEMİYETTE PİŞİYORUM, ÖNCESİ: DELİ GÖMLEĞİ // 22 EYLÜL CUMA 

Yerli punk sahnesinin kült isimlerinden Cemiyette Pişiyorum ve öncesinde punk-grunge temelinde üretimleriyle sahnelere geri dönen Deli Gömleği ile 22 Eylül Cuma akşamı buluşuyoruz!

Cemiyette Pişiyorum- 2000 senesinde Beyoğlu’nda kurulan ve yolculuğu günümüze kadar süregelen Cemiyette Pişiyorum; Tolga Can Saygılı, Ali Trak ve Ali Özdemir’den oluşuyor. Alt kültür hikayelerini anlatan şarkılarıyla punk kökeninden fazla uzaklaşmadan zamanın ruhunu yoklamaya devam eden ekip; post grunge ve ska gibi türlerden beslendiği yer verdiği sound’uyla yerli punk camiasının önde gelen isimlerinden. 2002’de paylaştıkları “Çocuklar ve Gençler İçin Şarkı Demeti”yle beraber birçok albüm ve sayısız demo kaydeden Cemiyette Pişiyorum’un parçalarına hep beraber eşlik etmek için buluşuyoruz!

Deli Gömleği- 1999’un sonlarında Ankara’da kurulan Deli Gömleği, müzik hayatına İstanbul’da devam etti. Punk ve grunge temelinde birçok kayıt yayımlayan grup, günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında farklı şehirlerde, festivallerde ve mekanlarda performanslar verdi. Yeni kadrosuyla dinamik performanslarına yeniden start veren Deli Gömleği, Cemiyette Pişiyorum öncesinde geceyi başlatıyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

RADYO EKSEN PARTİSİ // 23 EYLÜL CUMARTESİ 

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri, 23 Eylül Cumartesi gecesi Radyo Eksen Partisi için setin başına geçiyor. Radyo Eksen DJ’leri Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild; indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle katılımcıları geç saatlere kadar dans pistinde tutmayı garanti ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: AYYUKA // 29 EYLÜL CUMA 

Retro çılgınlığına yakalanmadan, Türkiye psikedelik müziğini kendi sesleriyle yeniden birleştiren Ayyuka, 2001’den bu yana özgün işitsel ifade biçimleri geliştirmeyi başardı. Dick Dale, John Frusciante, Erkin Koray ve Orhan Gencebay gibilerinden ilham alarak gitar ağırlıklı bir tınıya ulaşsalar da film müzikleri ve doğaçlamaya yönelik tutkuları, parçalarda beklenmedik köşelerle karşılaşmamıza sebep oluyor. Sonic Youth ve Jonathan Richman’la aynı sahneyi paylaşan, Afrobeat efsanesi Orlando Julius’la kayıtlar yapan Ayyuka, Calibro35 üyesi Tommaso Colliva ile ortaklaştıkları Maslak Halayı albümünü 2019’da Tantana Records etiketiyle yayımlamıştı. Sırada dört enstrümantal parçadan oluşan bir EP var. Zaman Ziyan adlı koleksiyonun, dinleyiciler için farklı müzikal manzaralardan oluşan bir kaleydoskop etkisi taşıyacağının ipuçları veriliyor. Funk, dub, arabesk ve Afrobeat gibi türlere bulanan bu yolculuğun ilk performanslarından biri 29 Eylül’de Babylon sahnesinde olacak.

 

Alican Tezer: Davul

Altan Sebüktekin: Bas

Ahmet Kul: Gitar

Özgür Yılmaz: Vokal, gitar

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PPAC/TURKIYE/tr

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: GABI HARTMANN // 30 EYLÜL CUMARTESİ 

Paris’te Fransız şansonları ve dünyanın dört bir yanından pop – rock müzikler çalan bir evde büyümüş Gabi Hartmann. Brezilya müziklerine duyduğu tutku, onu iki yıl yaşayacağı Rio’ya çekmiş; Londra’da etnomüzikoloji eğitimi almış. Amy Winehouse’dan yorumlarını dinleyerek keşfettiği Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole gibi efsaneler ve farklı coğrafyaların müziklerine yönelik merakı, eklektik besteciliği ve yorumculuğunu şekillendirmiş. Fransızca, Portekizce, İngilizce ve Arapça sözlere sahip parçalarında fado geleneklerinden modern caza uzanan geniş bir alanı kat ediyor Gabi Hartmann. Paris-New York hattında, Jesse Harris prodüktörlüğünde kaydedilen ve kendi ismini taşıyan ilk albümü, 2023’ün ilk günlerinde yayımlandı. 14 parçalık koleksiyon, Hartmann’ın müzikal kimliğinin DNA’sında bulunan tüm çeşitliliği yaşatıyor. Geçtiğimiz Melody Gardot ve Jamie Cullum gibi isimlerden önce de sahne alan Gabi Hartmann, 33. Akbank Caz Festivali kapsamında 30 Eylül akşamı Babylon’da.

 

Gabi Hartmann: Vokal, gitar

Bruno Marmay: Davul

Elaine Beaumont: Kontrbas

Abdoulaye Kouyaté: Gitar

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PPAD/TURKIYE/tr

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: IMMANUEL WILKINS TRIO// 4 EKİM ÇARŞAMBA

Henüz 20’lerinin ortalarında olsa da Bob Dylan, Wynton Marsalis, Solange Knowles gibi isimlerle üretimlerde bulunmuş bir yetenek Immanuel Wilkins. Philadelphia’da doğan ve Brooklyn’de yaşayan saksafoncu hakkında “Doğaçlama müziğin en çekici enstrümanistlerinden biri” yorumunu yapıyor ABD’nin köklü müzik oluşumu NPR’ın caz yazarı Nate Chinen. Dikkat çekici solo çıkışı Omega’nın ardından 2022’de yine Blue Note etiketi taşıyan The 7th Hand albümünü yayımlayan Wilkins, orkestrası eşliğinde bir tür “hiçliğe” ulaşmayı; bu sayede müziğin akmasını mümkün kılacak birer araca dönüşerek kolektif bir anlatı yaratmayı amaçlamış. Boşlukların da önemli bir parçası olduğu kompozisyonlarında tüyler ürperten nefes hareketleri ve çok katmanlı melodilerle varlık- yokluk arasındaki ilişkiyi kurcalayan zihin açıcı bir dinleyişe çağırıyor. Son olarak “Avalanche” yorumuyla Here It Is: A Tribute To Leonard Cohen derlemesinde karşımıza çıkan Immanuel Wilkins Trio, 4 Ekim’de Babylon sahnesinde.

 

Immanuel Wilkins: Saksafon

Micah Thomas: Piyano

Kweku Sumbre: Davul

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PO88/TURKIYE/tr

 

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: HIDDEN ORCHESTRA // 5 EKİM PERŞEMBE 

Çok yönlü müzisyen, besteci ve prodüktör Joe Acheson’ın stüdyosunda filizlenen Hidden Orchestra, ses paletini her daim zenginleştirmeyi misyon edinen ve ilham havzası epey geniş bir alana yayılan bir proje. Ayrıksı müzikal geleneklerden yetişmiş konuk müzisyenler, alan kayıtları, elektronik ve akustik enstrümanlarla şekillenen Hidden Orchestra diskografisinde Tru Thoughts, Decca Records ve Denovali gibi etiketlerle yayımlanmış farklı formatlarda albümler yer almakta. Sufi müziğinden, progresif rock’tan, ambient besteciliğinden yansımalar duyabileceğiniz kayıtlarının yanı sıra 2020’de video oyunu Creaks için hazırladığı müziklerle de ödüller kazandı. Bu uçsuz bucaksız müzikal evreni sahneye taşıyan canlı Hidden Orchestra deneyiminde Acheson’a heyecan uyandıran virtüöz müzisyenler ve göz kamaştıran görseller eşlik ediyor. Eylül 2023’te yayımlayacağını duyurduğu yeni albümü To Dream is to Forget’in turnesi kapsamında 33. Akbank Caz Festivali’nin konuğu olacak grup, 5 Ekim’de Babylon’da.

 

Joe Acheson: Bas, elektronikler

Jamie Graham: Davul

Poppy Ackroyd: Piyano

Jack McNeill: Klarnet

Becky Knight: Çello

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PO89/TURKIYE/tr

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: MEHMET ULUĞ GECESİ: İLHAN ERŞAHİN & FRİENDS // 6 EKİM CUMA 

Mehmet Uluğ’u ve şehrin müzik hayatına bıraktığı derin izleri, aramızdan ayrılışının onuncu yılında anmak için 6 Ekim akşamı Babylon sahnesinde buluşacağız. Akbank Caz Festivali’nin her edisyonunda düzenlediği Mehmet Uluğ Gecesi’nin bu edisyonunda sahne İlhan Erşahin ve konuklarının olacak. 2005’te, Erşahin’in diğer projelerinden farklı olarak birlikte çalabileceği bir “session grubu” hayaliyle hayat verdiği İstanbul Sessions, 2010’a tarihlenen ilk albümünden bu yana sürekli ilhamı farklı yer ve zamanlarda bulmaya devam ediyor. Bugüne dek Erik Truffaz’dan Arto Tunçboyacıyan’a pek çok ilham verici müzik insanıyla yolları kesişen İlhan Erşahin, Mehmet Uluğ Gecesi’nde de özel konuklarla karşımızda olacak.

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PPAH/TURKIYE/tr

 

 

 

33.AKBANK CAZ FESTİVALİ: ERIK TRUFFAZ “ROLLIN’ & CLAP!”// 7 EKİM CUMARTESİ 

30 yıldır akışın tersine kulaç atmaya, ondan beklenenleri ya da sıkıştırılmaya çalıştığı kalıpları yok sayarak üretmeye devam ediyor Erik Truffaz. Trompeti bir enstrümandan ziyade, içinden geçen her şeyin derinlerinde gömülü olan duyguları çıkarmak için bir araç olarak kullandığı müzikal yolculuğunda çeşitliliği en başa koyduğu arayışlarını yankılıyor. Nitekim bu arayışlar yolunu Ganj Nehri’nin kıyılarında bir albüm kaydına, Malili diva Rokia Traoré ile melodiler çağırmaya, sinematik anlatılara ya da senfoni orkestralarına besteler yapmaya çıkardı.  La Strada, L’Ascenseur Pour L’Echafaud, River of No Return gibi sinemanın altın çağından klasiklerin tema müziklerine kendi yorumunu getirdiği Rollin’ albümüyle yeniden Blue Note Records kataloğuna dönen Erik Truffaz,  bugüne dek pek çok renkli anı biriktirdiği İstanbul’a yeni bir hikâyeyle dönüyor. Sıradaki buluşmamız, 7 Ekim akşamı Babylon sahnesinde.

 

Erik Truffaz: Trompet

Marcello Giuliani: Bas

Alexis Anérilles: Fender Rhodes

Matthis Pascaud: Gitar

Raphaël Chassin: Davul

 

Biletler; https://www.biletix.com/etkinlik/2PPAJ/TURKIYE/tr

 

PAPTİRCEM // 12 EKİM PERŞEMBE

Yerli sahnenin yükselen isimlerinden Paptircem, 12 Ekim akşamı konuğumuz oluyor! İstanbullu müzisyen, prodüktör, şarkı yazarı ve yorumcu Sena Gül, nam-ı diğer Paptircem, 14 yaşında konservatuardan mezun oldu ve üniversite hayatında Boğaziçi Caz Korosu’nda şarkı söylemeye başladı. Piyanosuyla çeşitli internet videolarına yaptığı düzenlemelerle ilgi gören videolarıyla ismini duyuran Paptircem; kendine has yorumuyla seslendirdiği parçaları ve kendi bestelerini dinleyicisiyle paylaşıyor. Nisan ayında yayımladığı “Padişahım” teklisiyle beğeni toplayan müzisyen; üretimlerine devam ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

TRENTEMØLLER // 13 EKİM CUMA

Indie, shoegaze, noise rock, post-punk, electro-pop gibi tüleri elektronik ve ambient müzik öğeleriyle harmanlayarak benzersiz bir atmosferik sound ören Danimarkalı besteci, müzisyen ve prodüktör Trentemøller, 13 Ekim’de konuğumuz oluyor! Akılda yer eden melodileri ve zengin ses manzaralarıyla son 15 yılın başarılı prodüktörleri arasında anılan Trentemøller, çıkış albümü “The Last Resort”ı 2006’da yayımladı. Elektronik müziğin kilometre taşı albümleri arasında gösterilebilecek albümler arasında yer alan kayıt, müzisyenin ismini duyurmasını sağladı. İlk canlı orkestrasını 2007’de kurarak performanslarına başlayan Trentemøller; bugüne kadar arasında Tricky, Savages, A Place To Bury Strangers, The Soft Moon, UNKLE, Depeche Mode, The Knife, Franz Ferdinand, Blonde Redhead, Lower Dens, Slowdive ve jennylee gibi 100’den fazla isimle remix’ler ve ortaklıklar yaptı. İlk albümünün ardından “Into The Great Wide Yonder”, “Lost”, “Fiction” ve “Obverse” albümlerini dinleyicisiyle paylaşan müzisyen; 2022’de altıncı albümü “Memoria”yı da kendi plak şirketi In My Room etiketiyle yayımladı. Müziğinde kontrastlarla ve paradokslarla dolu alanları keşfetmeyi seven Trentemøller; indie, shoegaze, noise rock, post-punk, electro-pop gibi janrlar arasında dolaşırken elektronik ve ambient temelli sound’uyla kendi tarzını tanımlayan üretimlerine devam ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

OLDIES BUT GOLDIES // 14 EKİM CUMARTESİ

Oldies But Goldies ile nostaljik koreografiler 14 Ekim Cumartesi akşamı yeniden piste çıkıyor! ABBA’dan Michael Jackson’a, Depeche Mode’dan Madonna’ya, Snap’ten Donna Summer’a birçok efsanenin şarkıları arasında mekik dokuyacağımız partide zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Pop’tan rock’a, disko’dan funk’a, rock’n roll’dan hip-hop’a uzanan müzik yelpazesinde Murat Beşer ile mabbas’ın seçtiği şarkılar ve Engin Eraydın’ın hazırladığı görseller eşliğinde sizi de geçmişe götürüyoruz.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

RADICAL NOISE // 19 EKİM PERŞEMBE

İstanbul’un önde gelen hardcore punk gruplarından Radical Noise, 19 Ekim’de konuğumuz oluyor! 90’ların başında bir araya gelen ve İstanbul’un yeraltı sahnesinin önemli ekiplerinden Radical Noise, erken dönemlerinde birçok toplama albüm ve split kısaçalarlarda yer aldı. İlk albümü “14 More Reasons To Burn Us Down”ı İtalyan bağımsız plak şirketi SOA Records etiketiyle yayımlayan grup; sonrasında Kod Müzik, Zihni Müzik, Hammer Müzik etiketiyle birçok kayıt paylaştı. Seyirciyle bütünleştikleri performanslarıyla tanınan grup, yeni projeleri üzerinde çalışırken akıllarda yer eden performanslarına kaldığı yerden devam ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Y2K MILLENNIUM PARTY // 21 EKİM CUMARTESİ

Milenyum kuşağı Babylon’da zaman yolculuğuna çıkıyor ve 21 Ekim Cumartesi akşamı Y2K Millennium Party’de dans pistinde buluşuyor! Pop rock’tan hip-hop’a, rap’ten nu-metal’e, R&B’den disco’ya türler arasında geçiş yapacağımız 2000’lere geri dönüyoruz. Ev sahipliğini Daddy-E ve dear darling’in yaptığı gecede; Eminem, M.I.A. , Justin Timberlake, Rihanna, Kelly Rowland, Timbaland, Missy Elliott, TLC, Gwen Stefani, Fergie, Busta Rhymes, Kelis, Linkin Park, OutKast, The White Stripes, Arctic Monkeys, Yeah Yeah Yeahs, Franz Ferdinand, Moby, Wu Tang Clan, Amy Winehouse ve Robbie Williams gibi isimlerle 2000’li yılların başında dans ediyoruz.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

BOOGIE BELGIQUE // 2 KASIM PERŞEMBE

Caz ve elektronik müziği bir araya getiren Belçikalı ekip Boogie Belgique, 2 Kasım akşamı konuğumuz oluyor! Belçikalı grup Boogie Belgique’in sound’u; Oswald Cromheecke’nin 2012’de hip-hop ve dub ritimlerini swing, funk ve caz melodileriyle birleştirdiği prodüksiyonlarından doğdu. Çıkış albümleri “Blueberry Hill”i 2012’de dinleyiciyle paylaşan Boogie Belgique; bir sene sonra, trip-hop ve swing jazz esintili “Time For A Boogie”yi yayımladı. Trompet, flüt, klavye, gitar, davul, perküsyon ve synth’lerin de eklenmesiyle genişleyen ekip; etkileyici bir görsel-işitsel performans sunuyor. Prodüksiyonlarını ve kayıtlarını “kendin yap” ruhuyla hayata geçirmesiyle melankoli, nostalji ve insan dokunuşunu müziğine başarıyla aktarıyor. 2013’ten beri dünyanın farklı şehrini turlayarak birçok festivalde yer alan grup; Bonobo, Thievery Corporation, Mulatu Astatke, Goldfrapp, Nightmares On Wax gibi birçok önemli müzisyenle ve grupla da aynı sahneyi paylaştı.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

WALDECK SEXTET // 3 KASIM CUMA 

Nu-jazz, trip-hop ve downtempo türlerindeki birçok farklı projesiyle tanıdığımız, Viyanalı müzisyen ve prodüktör Klaus Waldeck’in akustik projesi Waldeck Sextet; 3 Kasım’da konuğumuz oluyor! Waldeck Sextet, Klaus Waldeck’in elektronik projesinin akustik bir eşleniği olarak görülebilir. Altılı proje, Viyana’daki Supersense Club’da gerçekleşen bir canlı ve analog kayıt esnasında, elektronik ekipmanların kendine yer bulmadığı bir düzenleme fikriyle ortaya çıktı. Şehrin önde gelen caz müzisyenlerinin Waldeck’e eşlik ettiği proje, ilhamını 60’lar Fransız sinemasından alıyor. Caz efsanesi Miles Davis’in doğaçlama müziğinin yer aldığı film noir “Ascenseur Pour L’Échafaud”dan referanslar bulabileceğiniz performansta bütün parçaları vokalist Patrizia Ferrara seslendiriyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

GUSGUS (LIVE) // 24 KASIM CUMA 

İzlanda’nın en uzun soluklu elektronik müzik projelerinden GusGus, 24 Kasım’da konuğumuz oluyor! 1995’te bir multimedya sanat kolektifi olarak başlayan GusGus, kendi ismini taşıyan çıkış albümünü yayımlamasının hemen ardından bağımsız plak şirketi 4AD’nin dikkatini üzerine çekti ve beğeni toplayan albümleri “Polydistortion”ı 1997’de paylaştı. Özgür ifade biçimleri ve ses deneylerinin şekillendirdiği üretim süreçleriyle; trip-hop, leftfield, techno, house, Italo disco, electronica ve ambient gibi birçok elektronik müzik türü arasında mekik dokudu. 2009’da başka efsanevi bir plak şirketi olan Kompakt ile yolları kesişen GusGus, çıkışından bu yana 10 stüdyo albümü yayımladı. Björk, Sigur Ros, Depeche Mode ve Moloko gibi olağanüstü müzisyenlere yaptığı remixlerle de tanınan ekip; 2016’da Daníel Ágúst Haraldsson ve Birgir Þórarinsson ikilisi olarak üretimlerine devam etti. 2021 yayımladıkları son albümleri “Mobile Home”da gruba Margrét Rán (Vök) da dream-pop esintili vokalleriyle eşlik ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

SECOND, ÖNCESİ: SAMET ÇİÇEK // 30 KASIM PERŞEMBE 

Pop punk ve Türkçe sözlü punk rock’ın yıkılmayan kalesi Second ve öncesinde bağımsız sahnenin sevilen şarkıcı ve şarkı yazarlarından Samet Çiçek ile 30 Kasım’da buluşuyoruz!

1999 yılında üretimlerine başlayan punk grubu Second, yeni kadrosuyla beraber 2020’den bu yana yeni parçalarını yayımlamaya ve konserlerine kaldığı yerden devam etmeye başladı. Second’ın yeni kadrosunu; grubun kurucu üyesi Özgün Semerci, son dönem üretimlerinin mimarı prodüktör Kerem Brumend, yerli punk rock sahnesinin sevilen isimleri Alican Şalt ve Parham A.G oluşturuyor. Tükenmeyen enerjisi ve sevilen şarkılarıyla yıllar içerisinde ismini duyurmaya devam eden grup; punk rock’ın önemli isimlerinden NOFX, Yellowcard, Mxpx gibi gruplar ile İstanbul’da aynı sahneyi paylaştı. 2020’in ilk aylarında dinleyicisiyle buluşan teklisi “Aklımda Bi Kördüğüm” ile başlayarak yeni kayıtlarını paylaşan Second; yeni bir pop-punk hikayesi yazıyor. Grubun bu yıl yayımlayacağı pek çok şarkı konserlerinde ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Mizahi sözleri, neşesi bol seslerle ördüğü parçalarıyla dinleyicisine gülüşler bırakan Samet Çiçek, müziğin yanı sıra animasyon ve gastronomi alanlarında aktif. Bağımsız sahnede de uzun yıllardır üretimlerini sürdüren müzisyen, samimiyet ve umutla sarmalanmış teklilerini dinleyicisiyle buluşturuyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

JAKUZİ // 1 ARALIK CUMA 

Synth-pop, new-wave, dark wave ve post-punk türlerindeki üretimleriyle yerli müzik sahnesinin önemli temsilcilerinden Jakuzi; 1 Aralık Cuma akşamı konuğumuz oluyor! 2016 yılında kurulan Jakuzi, “Koca Bir Saçmalık” ile bağımsız müzik sahnesine hızlı bir giriş yaptı. Synth-pop, new-wave, dark wave, post-punk, krautrock ve lo-fi ağırlıklı parçalarıyla dikkat çeken ekip; ilk albümleri “Fantezi Müzik”i kaset formatıyla, Taner Yücel prodüktörlüğünde Domuz Records etiketiyle çıkardı. Albüm, Berlin merkezli plak şirketi City Slang Records etiketiyle dört yeni parçanın eklendiği edisyonuyla yeniden yayımlandı. The Quietus ve The Guardian gibi birçok önemli mecrada yer alan Jakuzi; Avrupa’da Paris, Londra, Berlin, Amsterdam, Zurich gibi pek çok şehirde performanslar sergiledi. Primavera Club, Donaufest, Synästhesie Festival, Pop Kultur gibi birçok büyük festivalde yer alan ekip; müzikal idolleri John Maus ile, Berlin’de biletleri tamamen tükenen bir konser de verdi. Vokalde Kutay Soyocak, davulda Can Kalyoncu, gitar ve synth’lerde Ahmetcan Gökçeer’den oluşan Jakuzi; karanlık bir yaklaşımla, kendine ve dış etkenlere rağmen günümüzde hayatta kalma çabasını konu alan ikinci albümleri “Hata Payı”nı 2019’da yayımladı. Pandemi döneminde üzerinde çalıştıkları “Açık Bir Yara” kısaçalarını 2021’in yaz aylarında yayımlayan grup; Taner Yücel prodüktörlüğünde 2015 yılında yaptıkları ilk demo olan tekli “Merasim”i aynı sene Shalgam Records etiketiyle dinleyicisiyle paylaştı. Bugünlerde Avrupa’da ve Türkiye’de aktif olarak konser vermeye devam eden grup, üçüncü stüdyo albümleri için hazırlıklarına devam ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

ACID ARAB (LIVE) // 8 ARALIK CUMA 

Doğu müziğinin kompleks ritimlerini, melodilerini çağdaş elektronik müzik öğeleriyle bir araya getiren Paris çıkışlı ekip Acid Arab, 8 Aralık akşamı konuğumuz oluyor! Acid Arab; 10 yıl önce Paris’te bir araya gelen Pierre-Yves Casanova, Nicolas Borne, Hervé Carvalho, Guido Minisky and Kenzi Bourras’tan oluşuyor. Doğu müziğine ait sesleri, melodileri ve vokalleri techno ve acid house öğeleriyle harmanlayan ekip; aralarında Cezayir gasba, Anadolu trance, synthetic dabke, bionic raï gibi geniş bir yelpazede harmanladıkları ve kendi ürettikleri müzik türleriyle sınırların ötesine geçiyor. İlk derleme albümleri “Acid Arab Collections” ile Love Fingers, Skudge, Tim Sweeney gibi DJ ve prodüktörlerden övgü toplayan Acid Arab; 2016’nın sonunda yayımladıkları çıkış albümleri “Musique de France”in ardından, performanslarını dünyanın farklı noktalarındaki birçok kulübe ve festivale taşıdı. Akdeniz’in kuzey, güney ve doğu kıyıları arasındaki diyalogu derinleştiren müzikleriyle 2019’da “Jdid”i dinleyicisiyle buluşturan ekip; üçüncü albümleri “٣ (Trois)” yı 2023’ün ilk aylarında yayımlayacak. Dans pistinde klasikleşecek parçalardan oluşacak albümde Acid Arab’a; aralarında Cem Yıldız, Sofiane Saidi, Cheb Halim ve Rashid Taha’nın da bulunduğu Kuzey Afrika, Suriye ve Türkiye’den konuk olan sekiz müzisyen eşlik ediyor.

 

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.