Babylon’da bu ay (Mart 2024)

Babylon; “Hello, It’s Me Babylon” diyerek mart ayında da müzik severlerin buluşma adresi olmayı sürdürüyor.

MEVZUSAL #1: GOBLİN DAYCARE, ASPERGER, PEMBE, HİÇAMAHİÇ // 7 MART PERŞEMBE // 19:30

Mevzu Records’ın yepyeni parti serisi MEVZUSAL’ın ilki için 7 Mart’ta Babylon’da buluşuyoruz!

Müziklerinde lo-fi estetiğini benimseyen Egg Punk türünün İstanbullu temsilcileri Goblin Daycare’in, şehrin hırçın ve anksiyeteli Emo-Punk dörtlüsü pembe’nin, duygu ve enerjinin karışımıyla harmanlanmış setiyle Asperger’in ve emo’nun romantik melodilerini shoegaze’in yankı dolu melankolisiyle birleştiren hiçamahiç’in sahne alacağı MEVZUSAL #1 için 7 Mart Perşembe gecesi Babylon’dayız!

2023 Nisan’ında “Q: EP? A: EP!!” ile çıkışını yapan Goblin Daycare, dünyada yükselişe geçen Egg Punk türünü İstanbul’da temsil etmeye çabalıyor. Müziklerinde lo-fi estetiğini benimseyen dörtlü, synth ve drum machine gibi elektronik öğeleri kullanmaktan çekinmiyor. “Ciddiyet ile laubalilik arasında mekik dokuyan” Goblin Daycare sahnelerine devam ediyor.

Kasım 2015’te bir araya gelen grubun şarkıları, içsel dünyalarıyla kendilerine zorla dikte ettirilen gerçek dünya arasında sıkışmış insanları konu alır. Asperger bugüne kadar bandrolsüz iki adet uzun çalar ve iki adet kısa çalar albüm yayınladı.

2020’de kurulan, duygusal müzik icra eden şehrin hırçın ve anksiyeteli Emo-Punk dörtlüsüdür. Ekip, şimdiye kadar “yalnız hissederden” ve “hepimizin evi” isimli iki uzun çalar yayınladı.

hiçamahiç’in çağrıştırdığı sesler, Emo’nun romantik melodilerini Shoegaze’in yankı dolu melankolisiyle birleştirerek, yansılamalarla dolu bir dünya öne çıkarıyor.

KALBEN İLE YENİ ZAMAN ŞARKILARI// 8 MART CUMA // 22:00

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, yepyeni şarkıyla kutlamak için şarkıcı- söz yazarı geleceğinin ülkemizdeki en üretken isimlerinden Kalben ile 8 Mart- Cuma günü Babylon’da buluşuyoruz!

Kariyerinin başından beri anlattığı evrensel insan hikayeleri ile kendi yolunu çizen, şarkıcı- söz yazarı geleceğinin ülkemizdeki en üretken isimlerinden Kalben, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, sözü ve müziği sanatçıya, düzenlemesi Genco Arı’ya ait olan yeni şarkısı “Hatıraların Gölgesi” ile kutlamak için Babylon’da.

“Birbirimizin hayallerinden, neşelerinden ve güzel haberlerinden beslenmeyi, ilham almayı derinden özlediğimiz bir zamanın içinden geçiyoruz.” diyen sanatçı, 8 Mart’ı kutlamak istediği yeni şarkısı hakkında şunları söylüyor: “. Her renkten, dilden, inanç ve inançsızlıktan, cinsiyet ve kimlikten insanın bir aradalığı, bugün insanlığın yarınına verilebilecek en değerli hediyelerden biri çünkü.”8 Mart’ta, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, “Hatıraların Gölgesi”nin doğum gününde hep birlikte Babylon’da buluşuyoruz.

HEY GİDİ GÜNLER // 9 MART CUMARTESİ // 21:00

Her dizesini ezbere bildiğimiz Türkçe pop şarkılar eşliğinde 90’lara ve 2000’lere birlikte geri döneceğimiz parti “Hey Gidi Günler” için 9 Mart Cumartesi akşamı yeniden dans pistinde buluşuyoruz!

Yıllardır ev sahipliğini yaptığımız Oldies But Goldies ve Y2K Millennium Party’de olduğu gibi yeniden zamanda yolculuğa çıkıyor, 90’ları ve 2000’leri Babylon’un dans pistine taşıyoruz. Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede; Mustafa Sandal, Tarkan, Sertab Erener, Yonca Evcimik ve daha nicesinin hit şarkılarından oluşan Türkçe pop seçkisiyle özlediğimiz yıllara dönüyoruz.

GUTS, ÖNCESİ: KORNELIA (LADIES ON RECORDS) // 15 MART CUMA // 22:00

Caz, soul, reggae, hip hop ve dünya müziğini çarpıcı şekilde harmanlayarak kült statüsüne ulaşan usta prodüktör ve DJ GUTS ile 15 Mart gecesi Babylon’da buluşuyoruz! Geceyi Polonya kökenli DJ, plak koleksiyoncusu, küratör ve hikâye anlatıcısı Kornelia, farklı janrlardan ve dönemlerden derlediği eklektik seçkisi ile başlatıyor.

Fransız yapımcı ve DJ GUTS, gerçek adıyla Fabrice Franck Henri, 2007’de yayınladığı ilk albümü “Le Beinheureux” ile dikkatlerini çektiği kitlesini 2009 yılında yayınlanan “Freedom”; 2011’de yayınlanan “Paradise For All” ile daha da genişletti. Hip hop’ın hayatına girmesinin ardından bütün enerjisiyle sürekli olarak üretmeye devam eden GUTS’ın müzikal arayışı onu caz, funk, soul ve afro müziğin derinliklerine kadar sürükledi. “Eternal” isimli albümünün ardından “Philantropiques” ile Latin, Afro ve dünya müziğinden ögeleri belirgin şekilde de müziğine eklemleyen sanatçı, ‘90’larda Alliance Ethnik müzik yaptığından beri, projeden projeye, albümden albüme müzikal sınırları çözerek yeni bağlantılar örmeyi hiç bırakmadı. Yerel müzisyenlerle Küba’da kaydetmeyi düşündüğü albümü pandemi sebebiyle mümkün olmayınca, Afrikalı, Avrupalı ve Kübalı müzisyenleri Dakar’da bir araya getirdi. Prodüktörün kendi tabiri ile bu “üç delegasyon” sonucunda ortaya çıkan “Estrellas” ile üç dünyayı, üç kültürü ve üç dili bir araya getirdi.

Prodüktörlüğünün yanında DJ setleri ve derlemeleriyle de geniş bir kitlenin takip ettiği GUTS, on yıllardır biriktirdiği müzikal hafızasını paylaşacağı setiyle 15 Mart’ta Babylon’da buluşuyoruz!

Kornelia Binicewicz, Polonya kökenli bir DJ, plak koleksiyoncusu, küratör ve hikaye anlatıcısı. Binicewicz’in müziğe olan tutkusu onu 2015 yılında Türkiye ve Orta Doğu’daki kadın müziğini keşfetmek için İstanbul’a getirdi. O tarihten beri İstanbul’da yaşan Binicewicz, büyüleyici müziğin ve anlatacak anlamlı hikayelerin peşinde dünyayı dolaşıyor. Hem ülkemizde hem uluslararası sahnedeki birçok festivalde DJ kimliğiyle aktif olarak yer alan Kornelia Binicewicz, farklı janrlardan ve dönemlerden derlediği eklektik seçkisi ile farklı dünyaları dans pistine taşıyor. Setlerinde, dünyanın her köşesinden kadın sanatçıların müziklerine bilinçli olarak öncelik veriyor. Kadın sanatçıların geçtiğimiz on yıllardaki küresel ve yerel müziğe katkısını onların müziği ve hikayeleriyle temsil etmek için kurduğu Ladies on Records ile kürasyonlarına devam eden Kornelia Binicewicz’in küratörlüğünü yaptığı “Turkish Ladies – Female Singers from Turkey 1974 – 1988” Epic Istanbul etiketiyle; “Uzelli Psychedelic Anadolu” ise Uzelli Plak etiketiyle plak olarak basıldı. Binicewicz, aynı zamanda, müzik festivalleri, radyolar, müzik ve kültür dergileri için projeler üretmeye, kürasyonlar yapmaya devam ediyor.

KILLY // 16 MART CUMARTESİ // 22:00

Karanlık ve melodik müziğini, duygusal sözler ile kendi tarzında ustalıkla birleştirerek, kısa sürede Kanada trap / rap sahnesinin yükselen sanatçıların birine dönüşen KILLY, Türkiye’deki ilk konseri için LIFE I CHOSE turnesi kapsamında 16 Mart’ta konuğumuz oluyor!

1997 yılında Toronto doğumlu rap sanatçısı KILLY -gerçek adıyla Khalil Tatem- lise öğrencisiyken müzik yapmaya başladı. 2016’da SoundCloud üzerinden yayınladığı şarkılarla dikkatleri çeken genç sanatçı, 2017 debut single’ı “Killamonjaro” ile geniş bir kitle tarafından bilinirliliğe ulaştı. Kısa sürede viral olan şarkıya 2019’da Music Canada tarafından platin sertifikası verildi. Bir sene sonra bağımsız olarak yayınladığı ilk albümü “Surrender Your Soul” ile çok sayıda platin ve altın sertifika toplayıp dünya turu için yola çıktığında yükselişi ışık hızına ulaştı.

“Killamonjaro” ile yakaladığı başarıyı devam ettiren KILLY, bu albümün ardından yoğun bir tempo ile üretmeye ve aralarında 21 Savage, Y2K, Boi-1 ve Yung Bans’ın da bulunduğu birçok sanatçıyla ve prodüktörle iş birliklerine devam etti. Kanada’nın önemli müzik ödüllerinden biri olan The JUNO Awards’ta 4 adaylığı bulunan sanatçı, ülkesinin en umut verici genç sanatçılarından biri olduğunu kanıtladı. Kendi plak şirketi Secret Sound Club ile yayınladığı “Crazy Life of Sin” ile bağımsız köklerine geri dönen KILLY, LIFE I CHOSE turnesi kapsamında 16 Mart’ta Babylon’da!

ÇAĞIL KAYA “KAYGILAR SAHNESİ” İLK KONSER // 20 MART ÇARŞAMBA // 21:30

Çağıl Kaya’nın müzik ve dansı bir arada var eden disiplinlerarası projesi “Kaygılar Sahnesi”nin ilk konseri için 20 Mart Çarşamba gecesi Babylon’da buluşuyoruz!

Çağıl Kaya, piyanoda Ercüment Orkut’u, gitarda Eylül Biçer’i, saksafonda Tamer Temel’i, trompette Tolga Bilgin’i, basta Kağan Yıldız’ı ve davulda Cem Aksel’i bir araya getirdiği “Kaygılar Sahnesi”ni ilk kez Akbank Caz Festivali kapsamında seyircisiyle buluşturmuştu. Sanatçı, festival sonrasında kaydedilerek albüme dönüşen projeyi, “… gelgitlerin ve uykuların bölündüğü, ölçüsüz sözlerin söylendiği, umutla dolu, coşkulu ve sınırsız kahkahaların yankılandığı ‘Kaygılar Sahnesi’, kısaca kalabalık duyguların bir bütünü” olarak tanımlıyor.

Ankara’da doğan Çağıl Kaya’nın, çok küçük yaşlarda ortaya çıkan müziğe karşı olan ilgisi, ortaokul yıllarındaki koro deneyimleriyle kendini göstermeye başladı. Liseyi bitirdiği sene TRT İzmir Çok Sesli Batı Müziği korosu sınavlarını kazanmasıyla müzik eğitimi başladı. TRT korosuyla beraber sayısız konser veren sanatçı, 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Müzikoloji bölümüne başladı. Daha sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Müzik bölümünde yüksek lisans yapan Çağıl Kaya, ülkemizin önemli müzisyenleriyle sayısız konser verdi. Kendi bestelediği ve düzenlediği parçaları seslendirdiği “Çağıl Kaya Band”, albüm parçalarını yaylılar için düzenlediği “Çağıl Kaya & Moda String Trio” ve son olarak “Kaygılar Sahnesi” projeleriyle üretmeye ve konser vermeye devam ediyor.

Sahne performanslarının yanında stüdyo çalışmalarına da devam eden sanatçının bugüne kadar yayınlanmış üç albüm, iki single çalışması bulunmaktadır: bir parça ay biraz kuş (2014), şimdilik her şey yolunda (2017), bir şeyler eksik (2019), muamma (2020), herkesin bir sırrı var feat. Barış Diri (2021).

Çağıl Kaya besteci, yorumcu, müzisyen kimliğinin yanında “Parrhesia” (Kadıköy Sanat Tiyatrosu) ve “Altın Elma” (Olası İşler) adlı tiyatro oyunlarında oyunculuk, müzik tasarımı ve beden kuklası oynatıcılığı yapmaya devam ediyor.

DEVELER “FAUNA” İLK KONSER, SONRASI: NETAM (LIVE) // 21 MART PERŞEMBE // 21:30

Etnik unsurlarla birlikte fusion, jazz, ambient gibi farklı tarzlardan beslenen ve doğaçlamayı müziklerinin merkezinde tutan Develer, yeni albümleri “Fauna”nın ilk konseri için 21 Mart – Perşembe günü Babylon’da! Murat Ertel, Can Ömer Uygan, Defjen ve Orphe’nin gruba eşlik edeceği gecenin sonrasında ise live seti ile Netam sahnede olacak.

Develer, 2019 yılında Istanbul’da, melodik perküsyonda Niko Doğu, elektrik ve perdesiz gitarlarda Naci Oğuz, tanbur ve çağlamada Muaz Ceyhan’ın bir araya gelmesiyle kuruldu. Daha sonra Esmani Kılıç (Perküsyon), Mert Can Dursun (Klavye), Kerem Duru (Davul), Salih Eren Kurç (Bas gitar) ve Cenk Bonfil (Klavye) gibi yetenekli müzisyenlerin eklenmesiyle bugünkü halini aldı.

2020’de önce “Feveran” isimli teklilerini yayınlayan grup, daha sonra “Bosporion” isimli EP’lerini yayınladı. “Sanatorium” EP kayıtlarında grup üyelerinin yolları Mehmet Ali Şimayli, Cenk Esen, Anıl Deniz ve Yiğit Can Öztop gibi değerli sanatçılarla kesişti. Bu müzisyenlerin katkıları, Develer’in bugünkü sound’unu şekillendirmekte önemli bir rol oynadı.

Kökünü; yetiştiği topraklara güçlü bir şekilde salmış olan grup, yolculuğu boyunca enstrümantasyon, tür ve hissiyat açısından dallarını ufkun ardına uzatmaktan geri durmuyor. Develer, doğaçlamalarda ortaya çıkıp son halini sahnede alan parçalarını topladıkları ilk albümleri “Fauna”yı seyirciyle ilk defa buluşturmak için 21 Mart’ta Babylon’da!

SATTAS, ÖNCESİ: RAS MEMO // 22 MART CUMA // 22:00

Reggae sahnemizin önde gelen gruplarından Sattas 22 Mart Cuma günü konuğumuz oluyor! Sattas’ın öncesinde, ülkemizin önemli selecta’larından, reggae elçisi Ras Memo’nun setiyle açacağımız gecede reggae ritimleriyle dans pistinde buluşuyoruz!

2004 yılında kurulan Sattas, reggae müziğin Türkiye’deki en önemli ve başarılı temsilcilerinden olmayı başardı. İlk albümleri “Sattas Reggaeband”i 2012 yılında yayınlayan ekip daha sonra yayınlanan “Bir Ben Miyim”, “Aman Aman”, “Gene Sen”, “Ne Kaldı” ve “Slowly” single’ları ile dinleyici kitlesini genişletti.
Enerji dolu, güçlü sahne performansıyla ülkemizde Rock’n Coke başta olmak üzere sayısız ulusal festivalde sahne alan grup, uluslararası sahnede ise Montréal Caz Festivali, Rototom Sunsplash ve Sziget gibi önemli müzik ve kültür festivallerinde başarılı performanslara imza atmıştır.

Açık Radyo 95.0’de 27 yıldır aralıksız devam eden “High Times” programı ile tanınan Ras Memo geniş ve bulunması zor arşivi ile önemli mekanlarda gerçekleşen birçok reggae ve dub etkinliğinde yer aldı. Ülkemizdeki reggae müziğinin ve kültürünün önemli figürlerinden biri olan selecta / DJ Ras Memo, bugüne kadar, Horace Andy, Aswad, Mad Professor, Luciano, Anthony B, The Wailers, Twinkle Brothers, King Shiloh, Uwe Banton, Mykal Rose, Hollie Cook, Horseman, Prince Fatty, Big Youth, Sattas, Bosphoroots, Don Carlos gibi ünlü isimlere eşlik etti; Reggae Report, Açık Kitap/Yazı Kalır ve Babylon Dergi gibi mecralarda yazılar yayınladı. Reggae sevenlerin dinlemekten en keyif aldığı DJ’lerden biri olan Ras Memo, 22 Mart Cuma gecesi Sattas ile birlikte Babylon’da!   RADYO EKSEN PARTİSİ // 23 MART CUMARTESİ // 21:00

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri 23 Mart Cumartesi gecesi setin başına geçiyor.

Radyo Eksen programcıları Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild; indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle dinleyicilerini dans pistine davet ediyor.   

VERA “İKİNCİ BASKI” İLK KONSER // 27 MART ÇARŞAMBA // 21:30

Vera, uzun süredir beklenen yeni albümü “İkinci Baskı” ile, 27 Mart Çarşamba akşamı Babylon’da!

Türkiye simülasyonunda “uzman” seviyesinde oynanan son 5 seneyi hem kişisel, hem de toplumsal hikayeleri şarkılara sığdıran Vera’nın, yeni albümü ilk kez çalacağı lansman konseri için Babylon’da buluşuyoruz!

4 lise arkadaşı tarafından kurulan, geçtiğimiz yıllarda “Mutluluk Reklamı”, “Saklanır Nisan”, “Sokaklar” ve “Davetsiz” gibi hit parçalarla adından söz ettiren Vera, 2019 tarihli “Karşının Hikayesi” albümünden bu yana, sık sık yayınladığı single’lar ve konserlerle her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştı. Yeni albüm müjdesini geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınladığı emre aydın düeti “Hayaletler” ile veren grup, bir sonraki single’ı “Göç” ile ulusal listelerde ilk 20’ye kadar yükseldi. Bu yılın başında yayınlanan “Bir Yangının Külünü” yorumu ile Vera, yeni albüm için gün saymaya başlamıştı. Kifayetsiz muhterisleri, öğrenilmiş çaresizliği ve tabii ki 2023 depremi sonrasını anlatan, Vera’nın dördüncü stüdyo albümü “İkinci Baskı” 1 Mart’ta dinleyicilerle buluşuyor. Albüm, toplumsal hikayemizde ikinci bir döneme işaret eden, bir modern rock prodüksiyonu.

CEMİYETTE PİŞİYORUM, ÖNCESİ: DELİ GÖMLEĞİ // 28 MART PERŞEMBE // 21:30

Yerli sahnenin alt kültür hikayeleri anlatan kült punk triosu Cemiyette Pişiyorum ve punk ve grunge temelindeki yüksek sesli müziğiyle kendi kitlesini oluşturan Deli Gömleği ile 28 Mart Perşembe akşamı Babylon’da buluşuyoruz!

2000 senesinde Beyoğlu’nda kurulan ve yolculuğu günümüze kadar süregelen Cemiyette Pişiyorum; alt kültür hikayelerini anlatan şarkılarıyla punk kökeninden fazla uzaklaşmadan zamanın ruhunu yoklamaya devam ediyor. Yerli punk camiasının kült ekiplerinden Cemiyette Pişiyorum’un parçalarına hep beraber eşlik etmek için bir araya geliyoruz.

Punk, alternatif rock ve grunge temelinde kendine özgü karakterini koruyarak birçok kayıt yayımlayan Deli Gömleği, uzun soluklu müzik hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışında farklı şehirlerde, festivallerde ve mekanlarda performanslar verdi. Sessizliğini yeni kayıtlarıyla bozarak dinamik performanslarına devam eden ekip, gitarların sesini kısmaya yanaşmıyor. Ritmik davullara ve yerinde duramayan bas melodilerine eşlik eden sözleriyle Deli Gömleği, Cemiyette Pişiyorum öncesinde sahneyi ısıtıyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

Y2K MILLENNIUM PARTY // 29 MART CUMA // 21:00

Milenyum kuşağı Babylon’da zaman yolculuğuna çıkıyor ve 29 Mart Cuma akşamı Y2K Millennium Party’de dans pistinde buluşuyor!

Pop rock’tan hip-hop’a, rap’ten nu-metal’e, R&B’den disco’ya türler arasında geçiş yapacağımız 2000’lere geri dönüyoruz. Ev sahipliğini Daddy-E ve dear darling’in yaptığı gecede; Eminem, M.I.A. , Justin Timberlake, Rihanna, Kelly Rowland, Timbaland, Missy Elliott, TLC, Gwen Stefani, Fergie, Busta Rhymes, Kelis, Linkin Park, OutKast, The White Stripes, Arctic Monkeys, Yeah Yeah Yeahs, Franz Ferdinand, Moby, Wu Tang Clan, Amy Winehouse ve Robbie Williams gibi isimlerle 2000’li yılların başında dans ediyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.