Bulgur Palas, yeniden İstanbullularla buluştu

İstanbul’un tarihi sembollerinden Bulgur Palas, yıllar sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinin girişimiyle restore edilerek şehre kazandırıldı.

İstanbul’un hafıza tarihi açısından çok değerli bir yapı olan ve yıllardır kaderine terk edilen Bulgur Palas; çok özel bir çalışma sonunda İBB’nin iştirak şirketleri KİPTAŞ, İGDAŞ, İstanbul İmar AŞ, İSTAÇ ve İSTON tarafından 2021 yılında satın alındı. Böylece İstanbul’un yedinci tepesi yeniden İstanbulluların oldu. KİPTAŞ müşavirliğinde sürdürülen çalışmalarla, Bulgur Palas’ın özgünlüğünü korumak ve malzemeleri bütünlüğe aykırı olmayacak şekilde onararak olası depreme karşı güçlendirmeler de yapıldı. KİPTAŞ koordinasyonunda restore edilen Bulgur Palas, İBB Miras’ın titiz tasarımıyla çok özel bir kültür sanat mekânına dönüştü. Tarihî yapı; 135 kişilik kütüphanesiyle, sergi salonu, öğrenci kulüplerinin kullanımına tahsis edilen alanlar, restoran, çok amaçlı etkinlik alanları ve benzersiz İstanbul manzarasına sahip seyir terasıyla artık bir yaşam merkezi olarak tüm İstanbullularla buluşuyor.

20. yüzyıl İstanbul sivil mimarisinin dikkat çeken örneklerinden biri olan ve 100 yılı aşkın süredir Cerrahpaşa’nın yanı başında tarihi yarımadayı süsleyen Bulgur Palas, kültür ve sanatın canlılığını taşıyarak şehrin yeni çekim merkezi olacak.

“Magnum İstanbul’da” Sergisi ile Açılış…

Bulgur Palas, dünyanın en saygın fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Photos’un “Magnum İstanbul’da” sergisini ağırlıyor. Paris, Londra ve New York merkezli fotoğraf ajansı Magnum Photos’un 77. yıl sergisi olan “Magnum İstanbul’da”, 70 sanatçının 200’den fazla fotoğrafından oluşuyor. 2017 yılında ajansa katılan, savaş muhabirliği alanında The Bayeux Calvados Halk ödülü ve iki defa World Press Photo (Dünya Basın Fotoğrafları) ödülü sahibi Türk fotoğrafçı Emin Özmen’in 30 fotoğrafına da sergide özel bir bölüm olarak yer veriliyor.

Bulgur Palas nerede? Bulgur Palas’a nasıl gidilir?

“Bulgur Palas nerede? Bulgur Palas’a nasıl gidilir?” sorularının cevabı ise şu şekilde: Aksaray, Kargı Çk. No:5, 34096 Fatih/İstanbul. 35C, 35D ve 72T hatlı otobüslerin yanı sıra M1 Metrosu, Marmaray ve U3 Tramvay’ı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.