Caz ustaları Trakya Caz Festivali’nde buluştu

Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın girişimleriyle, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Edirne Belediyesi, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi ve Zuhal Müzik katkılarıyla bu sene ilki gerçekleştirilen Uluslararası Trakya Caz Festivali, binlerce caz tutkununa muhteşem performanslar sundu.

Edirne’de bulunan Büyük Sinagog’da üç gün boyunca devam eden etkinlikte caz ustaları ile müzikseverler bir araya geldi. Bölgenin geleneksel müzik kültüründen caz müziğe uzanan yolculuğunda atılan adımlar ile dünyanın çok çeşitli yerlerinde ülkemizi temsil eden başarılı müzisyenler, Uluslararası Trakya Caz Festivali kapsamında unutulmaz konserlere imza attı.

Uluslararası Trakya Caz Festival’i “Thrace Quartet” konseriyle başladı. Tuluğ Tırpan, Serkan Çağrı, Mehmet Akatay, Guy Bernfeld’ın bir araya gelerek oluşturdukları “Thrace Quartet” 1. Uluslararası Trakya Caz Festivali’nde ilk kez sahne aldı. Serkan Çağrı bu buluşmanın festivale özel olduğunu dile getirdi. Serkan Çağrı yaptığı konuşmada, Trakya’nın ilk caz festivaline özel hazırlanan bu projenin önümüzdeki günlerde dünyanın çeşitli yerlerinde konser vermeye hazırlandığını dile getirdi. Beste çalışmalarının yanı sıra Ahmet Nesimi’den Aşık Veysel’e kadar uzanan eserleri caz kompozisyonlarıyla yeniden yorumlayan Thrace Quartet dinleyicileri müziğin farklı boyutlarına taşıdı.

“Trakya Caz Festivali’nde ilgi tahminlerimizden daha büyük oldu”

Müzikseverlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen festivalin ikinci gününde Şallıel Bros sahne aldı. Saksafonun genç yeteneği Anıl ve Batuhan Şallıel kardeşler Trakya Caz Festivali’nde sahne almaktan oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Şallıel Bros konserinden yayılan caz nağmeleri adeta müzikseveri büyüledi.  Caz standartlarının yanı sıra kendi bestelerini de izleyicilere sunan Şallıel Bros, izleyiciden tam not aldı.

Festivalin son günündeki konserde, piyanoda Kerem Görsev, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ferid Odman sahne aldı. Edirne Büyük Sinagogu’nda tıklım tıklım geçen konserde sanatçılar Görsev’in bestelerini seslendirdi. Caz severler konser sonunda sahne alan sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı.  Konserin bitmesini istemeyen caz severlerin yaptığı ısrarlı alkışlar neticesinde Kerem Görsev Trio iki kez bis yaptı. Konserin sonunda TRAKSEV Başkanı Serkan Çağrı, Görsev’e plaket takdim etti. Trakya’da, ilk kez düzenlenen caz festivalini başarıyla tamamladıklarını söyledi. Caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev de tarihi bir yapıda konser vermenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

TRAKSEV Başkanı Serkan Çağrı, düzenlemiş oldukları festivale ilişkin ise şu şekilde değerlendirmede bulundu; ‘’Festival bu yıl ilk kez düzenlenmiş olmasına rağmen Trakya Caz Festivali’ne gösterilen büyük ilginin tahminlerimizden daha büyük oldu, festivalin gün geçtikçe daha da büyüyeceğini düşünüyoruz, şimdiden ikincisi festival için dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla görüşmelere başlandı.’’