Continental lastik sektörünü değiştiriyor

Erkek egemen olarak görünen lastik sektörü yenilikçi şirketlerin uygulamaları ile kalıpları yıkıyor. Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental, kadınların lastik sektöründeki etkinliğini artırmak ve kariyerlerinde ilerlemelerini sağlamak için önemli çalışmalar hayata geçiriyor. Toplam kadın istihdamını yaklaşık yüzde 30 seviyesine çıkararak sektöre de öncü olan Continental, orta ve üst yönetim kadrolarında kadın oranını 2025 yılına […]

Erkek egemen olarak görünen lastik sektörü yenilikçi şirketlerin uygulamaları ile kalıpları yıkıyor. Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental, kadınların lastik sektöründeki etkinliğini artırmak ve kariyerlerinde ilerlemelerini sağlamak için önemli çalışmalar hayata geçiriyor.

Continental Ürün Yönetimi Müdürü Catarina I. Matos Silva

Toplam kadın istihdamını yaklaşık yüzde 30 seviyesine çıkararak sektöre de öncü olan Continental, orta ve üst yönetim kadrolarında kadın oranını 2025 yılına kadar yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor. Lastik sektöründeki kariyerine 15 yıl önce Continental’de başlayan Continental Ürün Yönetimi Müdürü Catarina I. Matos Silva, meraklı ve zorluklara meydan okumayı seven kadınları lastik sektöründe kariyer yapmaya davet ediyor.

Kadınların lastik sektöründe kariyer gelişimini desteklemek için çeşitli proje ve programlar hayata geçiren Continental, bu uygulamalarıyla lastik sektörüne öncü olurken, sektörde kariyer yapmak isteyen kadınlara da güç veriyor. 2025 yılına kadar üst ve orta seviye yönetim kademesinde kadınların oranını dünya genelinde yüzde 25’e çıkarmayı hedefleyen şirket, 2020 yılı itibarıyla yüzde 27’yi aşan kadın çalışan sayısını da sürekli artırıyor. Continental Ürün Yönetimi Müdürü Catarina I. Matos Silva, erkek egemen gibi görünen lastik sektörünün meraklı ve zorluklara meydan okumayı seven kadınlar için fırsatlarla dolu olduğuna dikkat çekiyor.

“Sürdürülebilirlik Continental için gelip geçici bir kavram değil”

Continental’in kurucu ortağı ve Premium sponsorlarından olduğu Extreme E yarış serisinde   kullanılan CrossContact Extreme E lastiğini geliştiren ekibin de lideri olan Silva, işine tutkuyla bağlı, uluslararası bir ekiple çalışmaktan mutlu olduğunu belirtiyor. Continental’in sürdürülebilirlik yaklaşımından da bahseden Silva, “Ekibim ve ben ürün geliştirmeden sorumluyuz. Continental‘in sürdürülebilirlikle ilgili çok net ve iddialı hedeflerine ulaşmak için gerekli olan yol haritasını çıkarıyoruz. Sürdürülebilirlik içi boş bir kelime ya da gelip geçici bir kavram değil, Continental açısından son derece önemli bir konu. Ar-Ge ve Malzeme Geliştirme Departmanları ile birlikte yeni yaklaşımları ve olasılıkları tanımlayarak geri dönüşüm çözümlerimizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz“ dedi.

‘Aile arabası için babaların lastik aldığı günler geride kaldı’

Lastik sektöründeki kariyerine 15 yıl önce Continental’de başladığını söyleyen Silva, “Bu sektör   konusunda bir saniye bile tereddüt etmedim. Continental‘de gerçekten ayrıcalıklı olduğumu düşünüyorum. Continental’de çeşitliliğin ve çok yönlülüğün her zaman gelişmemize yardımcı olacağına inanıyoruz. Günümüzde müşteri portföyü çeşitlendi, artık aile arabası için sadece babaların lastik satın aldığı günler geride kaldı. Bu sektör meraklı ve zorluklara meydan okumayı seven kadınlar için aslında bulunmaz bir sektör“ diyerek görüşlerini paylaştı.

‘Extreme E yarışlarında pilotların yarısı kadın’

20 yıl önce zorlu Dakar Rallisi’ni kazanan ilk ve tek kadın olan yarış pilotu Jutta Kleinschmidt ise 2021 yılında Continental Extreme E yarış serisine katıldı. Extreme E yarış serisinde pilotların yarısının kadın olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Kleinschmidt, şöyle devam ediyor: “Motor sporları birçok şampiyonun olduğu bir alandır ve bu alanda şimdiden harika şeyler başarmış birçok kadın var. Şimdi, Extreme E gibi yarış serileri sayesinde daha da çok odaklanıyorlar ve özellikle genç kadınların kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak dünya çapında bir tanınırlığa sahipler. Son on yıldır elektrikli arabalara ilgi duyuyorum çünkü endüstrinin çevre dostu teknolojilere yönelmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Extreme E yarışlarına dâhil olmak istememin ana nedenlerinden biri de buydu“.

Başarının, her ne yaparsanız yapın, iyi bir ekiple mümkün olduğunu söyleyen Kleinschmidt, “Örneğin lastikleri ele alalım. Sizi yere bağlayan tek yüzey onlar. Harika bir arabanız olabilir ama doğru lastiklere sahip değilseniz hiçbir şey elde edemezsiniz” diyor.