DasDas’ta Ekim ayı dopdolu

Bilet alma deneyimini, öncesini ve ötesini kapsayacak şekilde yeniden tanımlayan sosyal keşif ve planlama platformu olan Mobilet, ekim ayında DasDas’ta öne çıkan tiyatro etkinliklerine “Yerin Hazır!” diyor.

Yönetilmekte olan medyatik çılgınlıkların zengin çeşitliliği arasında durup düşünmemiz için bir toplaşma çağrısı yapan, Öner Erkan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, Erdem Şenocak, Levent Kazak, Melikşah Altuntaş ve Nezaket Erden’in oynadığı “Şimdi”, 1 Ekim saat 15.00’te seyirciyle buluşuyor.

Shakespeare’ in dünyanın en bilinen romantik tregedyası olan Romeo ve Juliet 1 Ekim saat 17.00’de DasDas’ta sahne alacak. Mert Fırat ve Nagihan Gürkan’ın birlikte yönettiği oyun, aşkın ne olduğunu, insanın aşkı için neler yapabileceğini ve aşk uğruna verdiğimiz mücadeleyi ve vazgeçişleri konu alıyor.

Günümüz İstanbul’unda işsizlikle mücadele eden Umut, Ada ve dengesiz lise arkadaşları Barış’ın hikayesini anlatan “Bir İhtimal Daha Var” 9 Ekim saat 21.00’de DasDas’ta tiyatroseverlerle buluşacak. Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı ve Barış Gönenen’in yönettiği oyunda sahneyi Belfu Öngören, Pelin Ermiş ve Talha Kaya paylaşıyor.

İstanbul Feriköy’de yaşayan Mardin göçmeni Süryani bir ailenin doğuştan özel gereksinimli en büyük çocuğu Feramuz’un hikayesini anlatan “Feramuz Pis!” 12 Ekim akşamı DasDas’ta olacak. 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan Feramuz Pis!, farklı tiyatro biçimlerinin armonisiyle düş ve gerçeğin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Sema Elcim’in yazdığı, Oğuz Utku Güneş’in yönettiği oyunun koreografisini Çağdaş Tekin, müzik tasarımını Vehbi Can Uyaroğlu, yardımcı yönetmenliğini ve ışık tasarımını Ayşe Ayter üstleniyor.

DasDas Impro’nun her gösterimde farklılaşan doğaçlama tiyatro oyunu “Bi’ Takım Olaylar” 12 Ekim’de seyirciye merhaba diyor. Sevda Çevik, Kadir Çevik ve Özgün Aydın’in yönlendirmeleriyle sahnede Ali Çakır, Baransel Dursun, Çisil Ertürk, Duhan Çebi, Gizem Kaman, Hakan Kahraman, Hamza Yaman, Selin Sarıdaş, Sema Özkan, Serap Öztürk, Tufan Afşar her gösterimde farklı bir performansa imza atıyor.

Times ve The Guardian gazetelerinde adından söz ettiren Yeşim Özsoy ve Ferdi Çetin’in kaleminden “Yüz Yılın Evi” Berlin, Zürih, Balkanlar ve İskoçya turnelerinden sonra 19 Ekim’de İstanbul’da seyirciyle buluşuyor. Canlı müzik, anlatı ve videoyla dolu bir tiyatro deneyimi için tiyatroseverleri DasDas’a davet eden Yüz Yılın Evi için Mobilet’te yeriniz hazır.

Gezi Direnişini bir sokak çocuğu olan Avzer’in gözünden anlatan “Avzer” 25 Ekim saat 21.00’de DasDas’ta sahnelenecek. Avzer/Mustafa, annesinin üç yaşında yetiştirme yurduna bıraktığı bir çocuktur. Büyüdüğünde yurttan kaçıp sokaklarda yaşamaya başlar. Ankara’da o zamanlar tadilatta olan belediye binasında yatıp kalkmaktadır. Bir gece sabaha karşı uyur ve uyandığında bambaşka bir Kızılay’la karşılaşır. Kalabalığa, kalabalığın taşıdığı coşku ve kardeşlik atmosferine teslim olur.

Anadolu Efes Mavi Sahne Etkinlikleri DasDas’ta

Doğru ve yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile seyircileri baş başa bırakan “Baba” Anadolu Efes Mavi Sahne etkinlikleri kapsamında 4 Ekim’de DasDas seyircisiyle buluşuyor.

Anadolu Efes Mavi Sahne etkinlikleri kapsamında belirsizlik, bellek, nezaret ve perspektif temalarını konu eden “Kopenhag” 11 Ekim‘de sahnelenecek. Noyan Ayturan’ın rejisi ile tiyatroseverlerle buluşan oyunda 20. yüzyılın en büyük atom fizikçilerinden Niels Bohr ve Werner Heisenberg 1941 yılında Kopenhag’da tarihin akışını değiştiren bir görüşmesi konu alınıyor. Oyun hakimi, savcısı ve sanığı sürekli olarak değişen sürreal bir davanın etrafında şekillenen sahneleme fikri, politik söylemlerin git gide sertleştiği çağımızda alınan kararlar ve sorumluluklar üzerine etik bir tartışma açıyor.

Stand Up Tutkunları DasDas’ta Buluşuyor

TuzBiber’in en iyi komedyenlerinin 15’er dakika sahne aldığı TuzBiber 6’lı şov ile 13 Ekim’de kahkaha tufanını başlatan DasDas, 14 Ekim’de ise başına gelen en güzel şeyin annesiz babasız büyümek olduğunu düşünen Berk Karan’ı ağırlıyor. 25 Ekim’de ise nev-i şahsına münhasır komedyen Ali Congun, “Çevreden Merkeze” insani ilişkilere ve yaşamın çelişkilerine değindiği tek kişilik gösterisi ile DasDas’a konuk oluyor. Türkiye’nin en önemli ilişki uzmanı ve seksoloğu Tutkum Boğuşmak, 2 saatlik interaktif gösterisiyle 28 Ekim’de bir kez daha DasDas’ta romantik ilişkileri masaya yatıracak.

Çocuklar Tiyatroyu DasDas’ta Seviyor

Beceriksiz Kralın Öyküsü”, 3 yaş ve üzeri çocuklara anlattığı müzikli hikâyede merdivenlerden bile inemeyen, her şeyi kırıp döken bir kraldan bahsediyor. Oyunda bütün bu talihsiz olaylar şans eseri saraya gelen biriyle değişirken, bu hikâyeyi izlemek isteyen çocuklar 8 Ekim saat 13.00’te DasDas’ta buluşacak. BabyConcerts bilinen konseptiyle fakat bu sefer cumhuriyetin 100. yılına yakışan bir programla 15 Ekim’de DasDas’ta minik müzikseverlerle buluşacak. Özlem Ovalı ve Alper Baytekin’in yazdığı bu keyifli çocuk oyununu izleyen minikler hikâyeyi dinlerken bazen denizin altında bazen de gökyüzünde kuşlarla bir araya geliyor. “Kuşlara Fısıldayan Kız” 22 Ekim saat 13.00’te DasDas’ta çocuklarla buluşacak. Küçücük odasına kocaman galaksileri sığdıran Can Kaptan’ın gizemli astronot ile maceralarını anlatan “Galaksi Yolcusu Kalmasın” 29 Ekim’de çocukların hayal dünyasını uzaya çıkarmak için DasDas’ta.