DasDas’ta sonbahar

Kültür sanatın vazgeçilmez adreslerinden DasDas yeni haftaya birbirinden keyifli etkinlikleriyle başlıyor. Yıllardır kapalı gişe oynayan ‘Zengin Mutfağı’nın yanı sıra birçok tiyatro oyununa daha ev sahipliği yaparken, Deniz Göktaş ve Tuzbiber 6’lı Şov ile sanatseverleri gülmeye davet ediyor.

dasdas sahne

‘Feramuz Pis!’ farklı tiyatro biçimlerinin armonisiyle düş ve gerçeğin sınırlarını ortadan kaldırıyor. Sema Elcim‘in yazdığı, Oğuz Utku Güneş‘in yönettiği oyunda İstanbul Feriköy’de yaşayan Feramuz, Mardin göçmeni Süryani bir ailenin doğuştan özel gereksinimli en büyük çocuğudur. Feramuz’un ailesi bu eski apartman dairesinde, dışarıdaki kocaman dünya ile var olma savaşını sürdürürken, Feramuz da benzer bir savaşı büyülü gerçek dünyasında kendi yöntemleriyle vermektedir. İlgi çeken hikayesi ile ‘Feramuz Pis!’ 7 Kasım 21:00’de DasDas Açık Sahne’de yerini alacak.

DasDas Sahne, 8 ve 9 Kasım akşamları 20.30’da Semaver Kumpanya’nın ‘Cimri’sine yeniden ev sahipliği yapıyor. Tansu Biçer’in rejisi ve Serkan Keskin’in Harpagon performansıyla övgüler topladığı oyunun kadrosunda Sezin Bozacı, Ahmet Kaynak, Mertcan Ertürk, Metin Alpargun, Cansu Saka, Onur Yalçınkaya, Nisan Yenigül, Onur Şenol, Selen Şenay, Uğur Senkeri ve Saniye Samra yer alıyor. Semaver Kumpanya’nın 5 sezondur kapalı gişe oynadığı Molière’in kült eseri ‘Cimri’; bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına ayna tutacak.

Ebru Nihan Celkan’ın kaleme aldığı, Barış Gönenen’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Bir İhtimal Daha Var’ 8 Kasım 21.00’de DasDas Açık Sahne’de seyirciyle buluşacak. Berfu ÖngörenPelin Ermiş ve Talha Kaya’nın sahneyi paylaştığı oyun, üç gencin komik ve tuhaf hikayesi üzerinden hayatın hızla değişen değerlerini, doğaya dönüş modasını, bilginin ve deneyimin değersizleşmesini el alıyor.

Şebnem İşigüzel’in aynı adlı romanından İlksen Başarır tarafından uyarlanan ve yönetilen ‘Ağaçtaki Kız’ 9 Kasım 21.00’de DasDas Açık Sahne’de sevenleriyle buluşmaya devam edecek. Ahsen Eroğlu ve Tunahan Çilingir’in sahneyi paylaştığı oyun; iki gencin aşkı, dostluğu, hayalleri, hayal kırıklıklarını, yere düşmeyi, yerden kalkabilmeyi ve sırlarını paylaşarak dile getirmelerini konu alıyor.

Göçün toplumsal bellek üzerindeki etkileri ve insan doğası üzerinde yaptığı tahribatı üç farklı toplumun fertleri üzerinden anlatan ‘Gabriel’in Düşü’DasDas Açık Sahne’ye konuk oluyor! Göç edene beslenen merhamet ve nefret duygularını bıçak sırtı mücadelesiyle Midilli Adası’nın büyüleyici atmosferiyle ışık tutan ‘Gabriel’in Düşü’10 Kasım 21:00’de DasDas Açık Sahne’de tiyatroseverlerle buluşuyor.

Turgut Özakman‘ın 1987 yılında kaleminden dökülen “Deliler” oyunu günümüzde oynansa… Üstüne üstlük tüm karakterler DasDas‘ı ele geçirirse neler olur? Tüm bu deliler arada bir dönüp, 1980’li yıllara göz kırpsa bir de?” Usta sanatçı Metin Akpınar’ın süpervizörlüğünü üstlendiği, hiciv sanatının önemli bir örneğini sahneye koyan ‘Deli Bayramı’, 11 Kasım 20:30’da DasDas Sahne’de izleyenleri kahkahalara boğacak.

Murat Gülsoy’un aynı adlı romanından, Ceren Boz ve Nagihan Gürkan tarafından sahneye uyarlanan ‘Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet’11 Kasım 21.00’de DasDas Açık Sahne’de yalnızların sesi olmaya devam edecek. Kendini bilmek ve bulmak arasındaki bir kayboluş hikayesini konu alan oyunda Ceren BozÜmit ErlimSabahattin Yakut ve Nihan Işık rol alıyor.

DasDas’ta stand-up serisi devam ediyor. TuzBiber’in en iyi komedyenlerinin 15’er dakika sahne aldığı TuzBiber 6’lı şov’da, etkinlik saatine kadar gösteri kadroları açıklanmayacak ve hangi altı komedyenin sahnede olacağı seyircilere sürpriz olacak. Komedi ve heyecan dolu şov, 11 ve 18 Kasım saat 21:30’da DasDas Alternatif Sahne’de seyircileriyle buluşacak.

‘Hep Hâlâ Şafak’, modern ve efsanevi arasındaki güçlü etkileşime yakalanan ve aile, bağımlılık, bağ ve kadınlık kavramlarını konu alan, 8 kadının neşesini ve kalp kırıklığını anlatan iki oyundan oluşuyor. Tek seferde oynanan iki oyun, 12 Kasım 20.00’de DasDas Alternatif Sahne’de seyircilere farklı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Itır Karabulut’un yazdığı ve Yeşim Özsoy’un yönetmenliğini üstlendiği GalataPerform’un oyunu ‘Kalanlar’ 12 Kasım 21.00’de, 13 Kasım 16.00’da DasDas Açık Sahne’de seyirciyle buluşacak. Bir ölümün ardından merhumenin evinde buluşan beş kadının eşyalarla ve birbirleriyle olan ilişkilerini trajikomik bir dille ele alan oyun olan ‘Kalanlar’ın oyuncu kadrosunda Suna KeskinKübra BalcanEnginay GültekinElif Ongan Tekçe ve Nilay Erdönmez yer alıyor. ‘Kalanlar’ DasDas Açık Sahne’de izleyiciyle buluşacak.

İmkansız aşklarını sadece gece karanlığında, bir tarlakuşu sesine kadar yaşayabilen iki genç, yedi günlük bir olay örgüsüyle izleyiciye bu düşünceleri sorgulatacak. Sözlerini yeminlerle süsleyen Romeo ile dudaklarında günahın izi kalan Juliet’in aşkı… DasDas’ın geçtiğimiz sezona damga vuran oyunlarından Shakespeare’in ünlü tragedyası ‘Romeo & Juliet’ 13 Kasım günü 17.00’de DasDas Sahne’de izleyicisiyle buluşacak.

Kadrosunda büyük usta Şener Şen’in yanı sıra Gizem ErgünOnay KayaUğur Arda Başkan ve Kutay Sandıkçı gibi genç kuşağın yetenekli tiyatrocularını buluşturan ‘Zengin Mutfağı’ başladığı günden beri sanatseverler tarafından yoğun ilgiyle takip ediliyor ve oyunun biletleri haftalar öncesinden tükeniyor. 40 yılın ardından izleyicilere Şener Şen’i tekrar tiyatro sahnesinde izleme fırsatı sunan DasDas prodüksiyonu 14 ve 15 Kasım akşamları 20.30’da DasDas Sahne’de yeniden sahnelenecek.

DasDas, seyircilerini kahkahaya boğacak stand-up’lara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Deniz Göktaş, politik ve kara mizah esintili şovu ile 16 Kasım 20.30’da DasDas Sahne’de!

2000li yılların başında katıldığı BBG yarışmasında popüler olan ve sonrasında hızla popülerliğini kaybeden bir jazz şarkıcısının (Şahnaz), düğün şarkıcısı olma hikayesini anlatan ‘Düğün Şarkıcısı’ Şahnaz’ın çalıştığı Urban Jazz Bar da değişen Türkiye’yle birlikte dönüşüme uğramasını anlatıyor. Şahnaz karakterine hayat veren Nergis Öztürk’ün oynadığı Anadolu Efes Mavi Sahne: ‘Düğün Şarkıcısı’ 16 Kasım 21:00’de DasDas Açık Sahne’de olacak.

Kayhan Berkin’in uyarladığı, yönettiği ve tek kişilik performansıyla sahneye taşıdığı oyunda, katil üzerinden bir anlatı kurularak erkek egemen sistemin toplumsal baskısı ve bu baskı altında yaşayan bir erkeğin şiddeti kadına yöneltmesinin bir tür otopsisini yaparken, Tolstoy‘un yarattığı karakterin deliliğinin dozunu biraz kısıp onu daha dinlenilebilir ve merak edilebilir bir hale getirmeyi amaçlıyor.  Versus Tiyatro’nun Tolstoy’un ‘Kreutzer Sonat’ını aynı isimle tiyatro sahnesine uyarladığı oyunu 17 Kasım 21.00’de DasDas Açık Sahne’de sanatseverlerle buluşacak.

Yusuf Umut, tanımlayamadığı ama vazgeçemediği bir özgürlüğün peşinde kendi yolculuğunu anlatıyor. ‘N’olucak Bu Yusuf Umut’un Hali’ oyunu özgürlük sınırlarından taşan Yusuf Umut’u en sonunda aradığı ortama yakınlaştırıp, onu çekyatların, kuralların, sınırların dünyasından kurtarabilecek mi sorularının cevabını bulmaya çalışıyor. ‘N’olucak Bu Yusuf Umut’un Hali’, 18 Kasım 21:00’de DasDas Açık Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.

Detaylı Program için: www.dasdas.com.tr

Bilet Satış: www.mobilet.com

 

7 Kasım Pazartesi 21.00 DasDas Açık Sahne Feramus Pis!
8 Kasım Salı 20.30 DasDas Sahne Cimri
8 Kasım Salı 21.00 DasDas Açık Sahne Bir İhtimal Daha Var
9 Kasım Çarşamba 20.30 DasDas Sahne Cimri
9 Kasım Çarşamba 21.00 DasDas Açık Sahne Ağaçtaki Kız
10 Kasım Perşembe 21.00 DasDas Açık Sahne Gabriel’in Düşü
11 Kasım Cuma 20.30 DasDas Sahne Deli Bayramı
11 Kasım Cuma 21.00 DasDas Açık Sahne Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet
11 Kasım Cuma 21.30 DasDas Alternatif Sahne Tuzbiber 6’lı Şov
12 Kasım Cumartesi 20.00 DasDas Alternatif Sahne Hep Hala Şafak
12 Kasım Cumartesi 21.00 DasDas Açık Sahne Kalanlar
13 Kasım Pazar 16.00 DasDas Açık Sahne Kalanlar
13 Kasım Pazar 17.00 DasDas Sahne Romeo & Juliet
14 Kasım Pazartesi 20.30 DasDas Sahne Zengin Mutfağı
15 Kasım Salı 20.30 DasDas Sahne Zengin Mutfağı
16 Kasım Çarşamba 20.30 DasDas Açık Sahne Deniz Göktaş
16 Kasım Çarşamba 21.00 DasDas Açık Sahne Anadolu Efes Mavi Sahne: ‘Düğün Şarkıcısı’
17 Kasım Perşembe 21.00 DasDas Açık Sahne Kreutzer Sonat
18 Kasım Cuma 21.00 DasDas Açık Sahne ‘N’olucak Bu Yusuf Umut’un Hali’
18 Kasım Cuma 21.30 DasDas Alternatif Sahne Tuzbiber 6’lı Şov