Datça ruhu Bodrum’a taşınıyor

Datça’ ya yerleşen, bu güzel yarımadadan ilham alarak üreten 12 sanatçıdan oluşan “Datçalı Sanatçılar” Haziran ayında Bodrum’da bir Datça esintisi yaşatacak.

Bodrum Atölye Buluşmaları’ndan (BAB) katılım daveti alan Datça’lı sanatçılar, kasaba hayatının verdiği ilhamla ürettikleri 30 eserle Bodrum’lu sanatseverler ile buluşacak.

Datça, Bodrum’un karşı kıyısı olduğu için yarımadaların buluşması, kavuşması fikrini geliştirerek sergiye “Karşı Komşu Datçalı Sanatçılar Sergisi” adını verdiler.

İlk kez Datçalı sanatçıların katılacağı sergi 28 Haziran – 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Astrantia tarafından organize edilen ve sahibi Sena Pir’in küratörlüğünde gerçekleşecek sergide yer alacak eserler, resim, seramik, baskı, dijital sanat ve takı tasarımı dallarında olacak.

Sergide yer alan sanatçılar: Ayça Bumin, Ersoy Alap, Feridun Fikri Uğur, Hüseyin Erçayhan, İdil Berf, Mehru Pekuş, Melek Şule Kantürk, Mete Özgencil, Sema Boyancı, Sena, Volkan Akmeşe, Yasemin Özen Gök.

Bodrum Atölye Buluşmaları’na Datça’dan esintiler;

28 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşecek olan “Karşı Komşu Datçalı Sanatçılar Sergisi’ne 30 eserle katılacak Datçalı sanatçılar aynı zamanda 2 önemli etkinliğe de imza atıyor!

Datça Belediyesi Hızırşah Kültür Evi Sorumlusu Okan Özalp: Bugünkü ve Antik dönem Datça’sında sanatın gelişimi ile ekonominin gelişimi arasındaki bağı, antik dönem insanından bugünün insanına değinerek bizlere anlatacak.  “Datça, Sanat, Tarih, Şarap” sunumunda antik yazarların anlatımı ile Datça isminin etimolojik gelişimi ve antik dönemdeki şarap ve şarabın antik yaşam içerisindeki yerine değinerek bizi M.Ö 1000’li yıllara götürecek.

Yer: Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi

Tarih: 28 Haziran

Saat: 20:00

İllüstratör Volkan Akmeşe: “Yaratıcı İllüstrasyon Atölyesi’nde katılımcılarla birlikte seçtikleri anahtar sözcükler üzerinden siyah/beyaz doğaçlama illüstrasyonlar yaparak bir illüstrasyonun yaratım sürecini tüm aşamalarıyla birlikte yaşayıp hem hayal gücünü geliştirecek hem de merak edilen soruları birlikte yaşayarak/sorarak yanıtlayacaklar.

Yer: Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi

Tarih: 2 Temmuz 2022

Saat: 15:00