Deepfake nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte meydana gelen ilginç icatlar gündemi meşgul ediyor. Bunların başında da deepfake teknolojisi geliyor. Özellikle Ukrayna Savaşı sırasında adını sıklıkla duyduğumu ve son günlerde haberlere konu olan deepfake’i bizler de araştırdık. Bakın deepfake neymiş.

deepfake nedir

Deepfake, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri kullanılarak üretilen, gerçekmiş gibi görünen ancak sahte olan videolar veya diğer medya materyalleridir. Bu teknoloji, bir kişinin yüzünü veya hareketlerini başka bir kişinin vücudu üzerine yerleştirmek veya bir kişinin sesini başka bir kişinin konuşması gibi farklı kullanımlarla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siyasi arenada deepfake sıklıkla kullanılıyor

Özellikle siyasi arenada, ünlülerin görüntüleri veya filmlerdeki karakterlerin sesleri için kullanılan deepfake teknolojisi, manipülasyon ve sahtekarlık amaçları için de kullanılabilir. Bu tür sahte materyallerin yayılması, kamuoyunu yanıltabilir ve yanıltıcı bilgilere yol açabilir.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna Savaşı sırasında Rus hackerlar tarafından yayılan Ukrayna Başbakanı Zelensky videosu büyük olay yaratmıştı. Videoya göre Zelensky Ukrayna halkına sesleniyor ve “Rusya’ya karşı direnmeyeceğiz. Teslim oluyoruz” diyordu. Kısa sürede internette yayılan video büyük yankı uyandırmıştı. Uzmanlar görülen her videonun paylaşılmaması, karşılarına çıkan videolara şüpheyle yaklaşılmasını öneriyor.