Dino Merlin, Türk hayranlarıyla buluşuyor

Saraybosna, Bosna Hersek’li ülkemizde de çok sevilen usta yorumcu Dino Merlin, uzun bir aradan sonra, 2 Haziran gecesi Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankara CSO ADA ANKARA’da konser vermek üzere ülkemize geliyor.

Dino Merlin (Asıl adı Edin Dervišhalidović; 12 Eylül 1962, Saraybosna) Boşnak şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir. 1983 yılında Merlin grubunu kurarak müzik hayatına başlayan sanatçı, bu grupla 5 albüm çıkardı. 1991 yılında “Dino Merlin” adıyla solo kariyerine başlayan sanatçı, kısa sürede birçok önemli başarıya imza attı. 2000 yılında çıkardığı “Sredinom” adlı albümü, eski Yugoslav devletini oluşturan 5 ülkede en çok satan albüm oldu. 400 bin nüfusu olan Saraybosna’da, şehrin en büyük stadı Koševo’da 100.000 kişiye konserler vermek gibi inanılması güç başarılara imza attı. Emir Kusturica ve Goran Bregović gibi birçok ünlü isim, savaş sırasında Bosna’yı terk ederken, Dino Merlin Saraybosna’yı terk etmeyerek farkını ortaya koydu. Savaş sırasında da şarkı söylemeye devam etti, şarkılarıyla Saraybosna’yı savundu. Alija Izetbegović için “Aliya Sen Olmasaydın!” (Da te nije Alija) adlı şarkıyı yazdı. En son 2018 yılında Türkiye’de konser veren ve spesifik bir müzik tarzı oluşturan söz konusu sanatçının Türkiye’deki dinleyicilerin ilgisini bir daha çekeceği düşünülmektedir.

Sevda kelimesi genellikle (Türkçe Sevda) Boşnak geleneği ve folkloru için kullanılmaktadır. Gerçek bestecisi bilinmeyen çoğunlukla aşk duygularının veya dindirilemeyen duyguların dile getirildiği müzik tarzıdır. Köklü bir geleneğe sahip ve yerel enstrümanlarla icra edilen geleneksel müziğin ülkemizde yapılması planlanan etkinlikte izleyicilerle buluşturulması farklı bir tür olarak dikkat çekecektir.
Bireysel olarak seslendirenlerin yanında grup olarak bu müziği icra edilmektedir. 2009 yılında Saraybosna Müzik Akademisi öğrencileri geleneksel Boşnak müziğini modernize etmek ve Dünya’ya tanıtmak amacıyla 8 kişiden oluşan “Divahana” adlı bir grup kurmuştur. Sevdalinka eserlerinin unutulmaması ve genç nesillerin ilgisine sunulması kapsamında büyük bir çaba sarf etmektedir. Dünya başkentlerinde konserler veren grup ülkemizde de 2017 yılında oyuncu ve şarkıcı Suzan Kardeş’in de konuk olduğu bir konser vermiştir.