‘Elenika’ sahneye çıkıyor

1950’lerin atmosferine, 6-7 Eylül olaylarının sonuçlarına son kantocu Elenika’nın yapayalnız hikâyesi üzerinden bakıyor.

Göteki Beriki Tiyatro Topluluğu ve Şişli Tiyatrosu ortak yapımı “Elenika  (Son Kantocu)” oyununda; Eleni’nin öncesiz ve sonrasız o son sisli bulanık anılarını, yalnızlığını, özlemlerini, hep kaçtığı, unutmak istediği gençlik yıllarındaki acılarını ve neşelerini alt katına taşınan bir keman sanatçısının tınılarında yeniden hatırlıyor oluşuna şahitlik ediyor.

Eleni karakterini tiyatro sanatçısı Tomris Çetinel canlandırıyor. Sahnede genç kanto sanatçısı Eleni ise Yasemin Şimşek Tüzün’le hayat bulurken, gölgede kalan ve tüm anıların canlanmasına neden olan karakterlerin tümü Kubilay Aslan tarafından canlandırıyor.

Oyunun perde arkasında birbirinden değerli sanatçıları görüyoruz. Seslendirdiği şiirlerle Ali Poyrazoğlu, Rum şive danışmanlığı ve sesiyle İbrahim Raci Öksüz, kanto özgün bestelerinde; kerem Memişoğlu, kostüm tasarım ve uygulamada Yıldırım Mayruk ve terzi yamağı Barbaros Şansal, koreografide İhsan Bengier, kendi yazdığı romandan uyarlanan oyunun yazarı ise handan gökçek ve yönetmen koltuğunda Yılmaz Tüzün bulunuyor.