GalataPerform’un atölyeleri 15 Ekim’de başlıyor

GalataPerform’un Yeni Metin Projesi kapsamında düzenlediği ‘Oyun Yazarlığı’, ‘Tiyatro Yönetmenliği’ ve ‘Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı’ atölyeleri 15 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Yedi ay sürecek atölyeler, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, tiyatro tekniği ve ışık tasarımına ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

Çağdaş Türkiye tiyatrosunun önemli aktörleri arasında yer alan GalataPerform, sahnelediği onlarca oyunun yanı sıra sektöre yazar, yönetmen ve teknik ekip yetiştirme amacıyla hayata geçirdiği atölyeler ile tiyatromuzun sürdürülebilirliğine katkı sunmaya devam ediyor. Her yıl kadrosunda uzman isimlere yer vererek konservatuvar seviyesinde tiyatro atölyeleri düzenleyen GalataPerform, tiyatromuzun iyi oyuncular kadar gözü keskin yönetmenlere, kalemi kuvvetli yazarlara ve eğitimli teknik ekibe ihtiyacı olduğu bilinciyle tiyatro eğitmenliğini kendine misyon ediniyor. GalataPerform’un Yeni Metin Projesi kapsamında düzenlediği ‘Oyun Yazarlığı’, ‘Tiyatro Yönetmenliği’ ve ‘Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı’ atölyeleri bu yıl 15 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Yedi ay sürecek atölyeler, oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, tiyatro tekniği ve ışık tasarımına ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

“HERKES OYUN YAZABİLİR” Mİ?

Bu yıl on ikincisi düzenlenecek olan Oyun Yazarlığı Atölyesi, 15 Ekim 2022 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında haftada 2 gün 2’şer saat, olarak gerçekleştirilecek. Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde 7 ay boyunca Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin, Okan Urun, Mert Öner, Ozan Ömer Akgül ve Ahmet Sami Özbudak düzenli olarak eğitim verirken ek olarak Türkiye’den konuk oyun yazarları, dramaturglar ve teorisyenler de atölye kapsamında katılımcılara eğitim verecek. Ayrıca program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka’dan oyun yazarları, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi verirken programın ilerleyen döneminde ise Macaristan, Norveç ve Kanada’dan oyun yazarları, ustalık sınıfı Oyun Yazarlığı Atölyesi yapacak. Katılımcılarına kendi oyunlarını yazarak çağdaş oyun yazarlığı alanında yapı ve içerik bakımından kendilerini geliştirme fırsatı sunan Oyun Yazarlığı Atölyesi, haftada bir gün online ve bir gün ise yüz yüze buluşmalar olmak üzere hibrit yöntemle gerçekleşecek. Online derslere ek olarak atölye katılımcılarına eğitim videoları ve oyun metinlerinden oluşan online eğitim seti de verilecek Oyun Yazarlığı Atölyesi’nde 3 ayın sonuna gelindiğinde katılımcılar birebir danışmanlık ve fikir üretim sürecine başlayarak uzman eğitmenlerden alacakları danışmanlıkla oyunlarını yazmaya başlayacaklar.

TİYATRO YÖNETMENLİĞİNE İLK ADIM

Alanında bir ilk olma özelliği taşıyan Yeni Metin Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi, 15 Ekim 2022 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek. GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy yönetiminde, teorik ve pratik bilgilerin aktarıldığı bir yapıda 3’er saatten ayda 4 ders olarak işleyecek Tiyatro Yönetmenliği Atölyesi’nde ayda bir kere misafir bir yönetmen de alanda derslere katılacak. Yedi aya yayılan ve ayda bir dersin de fiziksel olarak pratik yapmak üzere kurgulanacağı atölye kapsamında katılımcılar bilgi, teori ve pratik alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Ayrıca atölye katılımcıları GalataPerform oyun, etkinlik ve Yeni Metin Festivali’nde aktif görev alarak staj yapma imkanı bulurken program başlangıcında İspanya, İsveç, Norveç, Danimarka’dan oyun yazarlarının, giriş seviyesinde yazarlık eğitimi için verdikleri derslere Yönetmenlik Atölyesi de gözlemci olarak girebilecek. Programın ilerleyen döneminde ise yine yurt dışında dahil olacak tüm atölyeler Yönetmenlik Atölyesine açık olacak.

ALANINDA TEK ATÖLYE

GalataPerform’un alanında tek olma özelliği taşıyan bir diğer atölyesi Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı Atölyesi ise15 Ekim 2022 – 13 Mayıs 2023 tarihleri arasında 3’er saatten ayda 4 ders olarak gerçekleştirilecek. Atölye liderliğini İngiltere’nin LAMBDA Üniversitesi’nden Tiyatro Tekniği bölümünü mezunu Işık Tasarımcısı Ayşe Sedef Ayter’in üstleneceği programda katılımcılar tiyatro tekniği bilgisi, ışık dramaturjisi ve tiyatro tekniği tarihi öğrenmenin yanı sıra eğitmenin sorumlu olduğu oyunlarda, GalataPerform oyunlarında ve 2022 Yeni Metin Festivali 11’de pratik yapma yoluyla deneyim kazanma imkanına sahip olacaklar.

Her bir atölye eğitim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte atölye katılımcıları ve eğitmenlerini bir araya getiren bir kampın da düzenleneceği Yeni Metin Projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Oyun Yazarlığı’, ‘Tiyatro Yönetmenliği’ ve ‘Tiyatro Tekniği ve Işık Tasarımı’ atölyeleri hakkında detaylı bilgiye yeniperform.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.