Gedik Filarmoni Orkestrası 14 Aralık’ta Süreyya Operası’nda

Gedik Filarmoni Orkestrası, Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde 14 Aralık akşamı gerçekleştireceği üçüncü konserinde, yaylı çalgılar eşliğinde başkemancı Murat Erginol liderliğinde bu kez şefsiz olarak sahneye çıkacak.

gedik filarmoni

Müzisyenlerin bir oda müziği disipliniyle çalışacakları program, harika çocuk bestecilere odaklanıyor. Hep sözü edilen Mozart’ın dışında da çocukluğunda insanı hayrete düşüren ustalık ve olgunlukta eserler veren bestecilerin başında Mendelssohn ve Britten geliyor. Mendelssohn’ın 9-13 yaşları arasında bestelediği yaylı çalgılar senfonileri ve Başar Can Kıvrak tarafından seslendirilecek ve bestecinin verdiği asıl örneklerine kıyasla pek az bilinen piyano konçertosu, gerçekten çocuk yaşta ortaya çıkan bilgi ve kişilik açısından her dinleyişte insanı şaşırtıyor.

Benjamin Britten, 10 ve 13 yaşları arasında verdiği eserlerden melodileri son derece albenili bir senfonide bir araya getiriyor. “Simple Symphony” başlığı, ortaya çıkan ustalık ve ifadeyi düşününce biraz yanıltıcı bile olabiliyor.

ÇAĞDAŞ MÜZİĞİMİZİN DAHİ ÇOCUĞU TOLGA YAYALAR’IN DÜNYA PRÖMİYERİ 14 ARALIK’TA

Berklee College of Music’te aldığı eğitimin ardından İTÜ MİAM’da Kamran İnce ve İlhan Usmanbaş ile çalışmalarını sürdüren Yayalar, Harvard Üniversitesi’nde Doktora çalışmalarını bitirip aynı üniversitede 2005-2011 yılları arasında müzik teorisi ve kompozisyon dersleri verdi. Donald Aird, Adelbert Spraque, Blodgett Yaylı Dörtlüsü Kompozisyon Yarışması, George Arthur Knight, Millenium Oda Topluluğu ödülleri başta olmak üzere birçok uluslararası başarısı bulunan besteci, halen Bilkent Üniversitesi’nde Kompozisyon Bölümü Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Gedik Filarmoni Orkestrası’nın 14 Aralık’ta Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek konserinde bestecinin Çocukluk anılarını ifade ettiği eserinin Dünya Prömiyeri gerçekleştirilecek.