Görevimiz Tehlike 7: Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm nasıl olmuş?

Sinema tarihinin en çok izlenen aksiyon filmlerinden biri olan “Görevimiz Tehlike”nin yeni filmi “Görevimiz Tehlike 7: Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm” vizyona girdi. Cem Tümdağ da uslanmaz bir sinema izleyicisi olarak “Görevimiz Tehlike 7: Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm”ü Muhabbir için yazdı.

Cem Tümdağ – Sinema sektörü, gittikçe tekrara düşen hikayeleri, azalan gişe gelirleri ve ilgiyle mücadele ederken, Tom Cruise kendi dünyası içerisinde kararlı bir şekilde sektörü ayakta tutmaya çalışıyor. “Görevimiz Tehlike 7: Ölümcül Hesaplaşma Birinci Bölüm“, her şeyden önce etkileyici aksiyon sahneleriyle dikkat çeken bir film. Ancak aksiyon kadar sürükleyici hikaye de Görevimiz Tehlike serisinin özellikle 4. filmden sonra tutturduğu başarılı formülün farklı bir şekilde yeniden icrasını andırıyor. 

Tom Cruise, bu filmde yapımcılığı üstlenerek sinema kariyerinin en maliyetli yapımına imza atmış. 291 milyon dolar bütçeli bu filmde, minimal efektlerle birçok aksiyon sahnesi gerçek dünyada yaratılmaya çalışılmış. Ajan Ethan Hunt ve ekibi, bu sefer dünyayı yapay zekadan kurtarmak için zamana ve diğer rakiplere karşı bir mücadele sürdürüyor. IMF ekibi, tüm teknolojik ekipmanları hacklenmiş bir şekilde düşmanlarına karşı mücadele ediyor.

Filmdeki tren sahnesi için gerçek bir tren inşa edilirken, Norveç’teki bir dağa rampa yapılarak motosikletle atlama sahnesi çekilmiş. Venedik’te gece çekimleri için büyük çaba sarf edilmiş. Bu filmde günümüzde sıkça kullanılan dijital efektler yerine, çekimler normal bir şekilde gerçekleştirilmiş. Norveç’te Tom Cruise’un dublör kullanmadan dağdan motorsikletle atladığı sahne için sinema tarihinin çekimi en zor aksiyon sahnesi olduğu belirtiliyor. 

Filmin ismi Dead Reckoning ne anlama geliyor?

Görevimiz Tehlike’nin iki parçalı 7. ve 8. filmleri İngilizce olarak Mission: Impossible – Dead Reckoning ismiyle tanımlandı. Bir denizcilik ve havacılık terimi olarak Dead Reckoning, kelime anlamı olarak “tahmini seyrüsefer” anlamına gelir. Yön, hız ve zaman gibi verilen kullanarak bir vasıtanın tahmini olarak konumunun hesaplanması dead reckoning’tir. 

Devam filmi Görevimiz Tehlike 8 ne zaman vizyona girecek?

Mission Impossible Dead Reckoning Part Two, Türkçe ismiyle Görevimiz Tehlike Ölümcül Hesaplaşma İkinci Bölüm filminin 28 Haziran 2024’te vizyona girmesi planlanıyor.

Görevimiz Tehlike: 7: Ölümcül Hesaplaşma aktörleri

  • Tom Cruise: IMF ajanı ve bir operasyon ekibinin lideri olarak Ethan Hunt rolünde.
  • Hayley Atwell: Grace olarak bilinen bir hırsız ve Ethan’ın yeni müttefiki.
  • Ving Rhames:  IMF’nin bilgisayar teknisyeni Luther Stickell, Hunt’ın yakın arkadaşı ve ekibinin üyesi.
  • Simon Pegg: IMF’nin teknik saha ajanı Benji Dunn, Hunt’ın ekibinin bir üyesi.
  • Rebecca Ferguson:  Hunt’ın ekibiyle işbirliği yapan reddedilmiş MI6 ajanı Ilsa Faust.
  • Vanessa Kirby: “Beyaz Dul” takma adıyla tanınan bir siyah pazar silah tüccarı ve komisyoncu Alanna Mitsopolis. Alanna, 1. Görevimiz Tehlike filminde Vanessa Redgrave tarafından canlandırılan silah tüccarı Max’in kızıdır.
  • Esai Morales: Filmin ana kötü karakteri Gabriel. Dünyayı yönetmek için her şeye gücü yeten bir yapay zeka sistemiyle işbirliği yapan, Ethan’ın rakibi.

Görevimiz Tehlike serisi

Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı “Görevimiz Tehlike” serisi, aksiyon/gizem/macera türünde önemli filmlere imza atmış bir franchise’dır. Bu serinin odak noktası, ajan Ethan Hunt’ın tehlikeli ve heyecan dolu maceralarıdır. IMF (İmkansız Görev Gücü) adlı gizli ajan grubunda yer alan Tom Cruise, dünyayı tehdit eden olayları önlemek için zorlu operasyonlar düzenler. Seride, aksiyon dolu sahneler, gizemli komplolar ve sürükleyici casusluk öğeleri izleyicilere sunuluyor. Tom Cruise’un karakteri, üstün becerileri, cesareti ve zekasıyla düşmanlarına karşı kahramanca mücadele ederek izleyicilere görsel bir şölen sunuyor. Bu serinin filmlerinin yüksek bütçeleri ve etkileyici aksiyon sahneleriyle dikkat çekiyor.