Home Team: 1,5 saatlik hoş bir kaçış

Komedyen Kevin James’in başrolünde oynadığı yeni Netflix filmi Home Team, sporla iç içe bir aile komedisi. Filmin konusu ise, Amerikan Futbol Ligi NFL’in en ünlü koçlarından biri olan Sean Payton’ın hayatından bir kesiti yansıtıyor. Payton, ligden 1 yıllık men cezası aldıktan sonra oğluyla olan ilişkisini düzeltmeye karar veriyor.  Amerikan futbolunun sinemadaki tasvirleri genellikle iyi olmaz. […]

Komedyen Kevin James’in başrolünde oynadığı yeni Netflix filmi Home Team, sporla iç içe bir aile komedisi. Filmin konusu ise, Amerikan Futbol Ligi NFL’in en ünlü koçlarından biri olan Sean Payton’ın hayatından bir kesiti yansıtıyor. Payton, ligden 1 yıllık men cezası aldıktan sonra oğluyla olan ilişkisini düzeltmeye karar veriyor. 

Home Team (2022) – Yön: Kinnane Kardeşler

Amerikan futbolunun sinemadaki tasvirleri genellikle iyi olmaz. Any Given Sunday ile Friday Night Lights gibi romantize edilmiş spor filmlerinin yanı sıra Concussion gibi bu spordaki yozlaşmanın yansıtıldığı bir sinema tarihine sahip Amerikan futbolu, kabaca özetlersek. Bununla birlikte gerçekçilikten aşırı uzak bir Draft Day de bulunuyor ki o kendi başına bambaşka bir vaka. 

Super Bowl’u kazandı ama…

Home Team’e dönersek, New Orleans Saints takımının filmin Netflix’te yayınlanmadan birkaç gün öncesinde istifa eden Sean Payton’ın kariyerinin en dip noktasını anlatıyor film. 2006 yılından beri Saints’in koçu olan Payton, 2009 yılında Super Bowl’u kazanarak kariyerinin zirvesine çıkıyor. Fakat sonrasında öğreniyoruz ki, Payton’un defansif koordinatörü rakip hücum oyuncularını sakatlayan savunma oyuncularına ödül veriyor. 

Film 28 Ocak’ta gösterime girdi.

NFL tarafından çok ağır cezalara çarptırılan Saints takımının da baş antrenörü Payton, lig tarafından 1 yıl takım çalıştırmaktan men ediliyor. Filmin hikayesi de tam burada başlıyor. Payton, eşinden ayrıldıktan sonra uzak kaldığı oğlu Connor ile yeniden bir bağ kurmak amacıyla Texas’a dönüyor ve oğlunun çok kötü bir performans sergileyen ortaokul takımını şampiyonluk yolunda eğitmeye başlıyor. 

Sandler filmlerinin değişmez ismi

Filmin yapımcısı Adam Sandler’ın imzası pek çok yerde hissediliyor. Payton’ın eşi Beth’i Sandler’ın eşi Jackie canlandırıyor. Sandler filmlerinin değişmez isimlerinden Rob Schneider’ı da görüyoruz. Başroldeki Kevin James’in performansı beklentimin oldukça üzerinde kaldı. Filmin pek çok sahnesinde slapstick komedi unsurlarını görürken, soğuk, heyecanlı ama ağırbaşlı NFL baş koçunun bu komedi sahnelerine kayıtsız reaksiyonları pek çok sahneyi iyi tamamlıyor. Twilight filmleriyle tanıdığımız Taylor Lautner da eh işte. 

Genel olarak film eleştirel not olarak zayıf kaldı. Rotten Tomatoes ve imdb notları oldukça zayıf. Film pek çok açıdan klişeleri aşamıyor, ama bence pek de amaçlamıyor da. Amerikan futbolu odaklı biri çocuk filmi için bence yeterli, birkaç sahnede de kahkaha attırması tatmin edici. Özellikle Türkiye’de böyle küçük escapism’ler sunacak filmlerin eksikliğini fazlasıyla hissediyoruz. 1,5 saat boyunca gündemden uzaklaşıp halimize üzülmeyip bir sürü amerikalı ortaokul erkek çocuğunun koro halinde bir kıza Fun şarkısını söylemesini dinlemek bence oldukça keyifliydi. Tüm bunları da sevdiğim bir sporla birleştirince, bence kaliteli bir süre geçirdim bu filmi izlerken. 

Son olarak şu notu vurgulamak istiyorum. Amerikan futbolu temasa dayalı sporlar içinde oynayanlarda dövüş sporlarından sonra en çok hasar bırakan sporlardan biri. Özellikle beyin sarsıntısı ve uzun vadeli hasarları bu sporu oynayanlarda çok sık görülüyor. Bunlara karşı duyarlılığın artmasıyla birlikte çocuklarını Amerikan futbolundan uzaklaştıran ailelerin sayısı ABD’de artışta. ABD’nin en popüler sporu ve parasal açıdan en değerli ligi NFL’in yetenek havuzundaki olası küçülmeler bu sporu yöneten 32 takım sahibi ve lig açısından milyar dolarlarla ölçülüyor. Bu nedenle çocuklara yönelik yapılan tüm Amerikan futbolu içeriklerine şüpheyle yaklaşıyorum ve bir şekilde çocukların bu sporda gerekli önlemler alınmadan içine çekildiği bir ortama karşı duyarlı olunması gerektiğini düşünüyorum. Pek tabii ki bu Türkiye için geçerli bir problem değil ama bilinmesinde fayda var, en nihayetinde çocukları korumak evrensel bir görev. 

Home Team keyifli bir film, kafanızı boşaltacak bir şey düşünmeden eğlenmenizi sağlayacaktır. Keyifli seyirler. 

Home Team filmini Netflix üzerinden buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.