‘Kahvenin Peşinde / Avrupa Café’lerinde Viyana’ raflardaki yerini alıyor

‘Kahvenin Peşinde / Avrupa Café’lerinde Viyana’ hep kitap logosuyla 2 Aralık tarihinde raflarda yerini alacak.

Kahvenin Peşinde

hep kitap, şehirler ve mekânlar keşfetmeyi sevenlerin ve kahve tutkunlarının ilgiyle okuyacağı yeni bir seri ile okurlarıyla buluşuyor. Cem Selcen’in kaleme aldığı Kahvenin Peşinde / Avrupa Café’lerinde dizisinin ilk kitabı Viyana ile başlıyor…

Roman ve öykü kitaplarıyla tanıdığımız Cem Selcen, bu kez kalemi ve defteri ile kimi dünyaca bilinen Avrupa café’lerine giriyor ve o an orada yaşananı, kahvenin rehberliğinde kendine özgü denemelerle, öykülerle, bize ulaştırıyor. Yazarımız, Avrupa café’lerinde serisinin ilk kitabında, Café Mozart’tan edebiyatçıların uğrak yeri Café Bräunerhof ’a, Troçki ve Hitler’in aynı anlarda orada olduğu Café Central’den, Freud’un dışarı çıkmadığı Café Landtmann’a adım adım ve tarihiyle birlikte bize Viyana’yı yaşatıyor.

“Elbet gün gelecek ve iyi bir pasta, iyi bir ütopya kadar önemli olacak. Kahve nasıl satılır? Bir café’de yalnız bir kadın ne yapar? Pasta çatalla mı kaşıkla mı yenir? Hangi millet hangi tür kahveyi seviyor? Kahveyi kavururken şeker katarsan ne olur?  Papazlar café’lerde neden şarap içer?  gibi konular önemli olacak. Benim bu yazdıklarımsa önemli olmayacak belki… Ama bir yolda yürürken, yerde görülüp takılınmış bir çizgi roman parçası gibi, o anı hafifleten, yaşanır kılan bir yanı olabilir. O da bize yeter.”

Kahvenin Peşinde / Avrupa Café’lerinde Viyana, 2 Aralık tarihinden itibaren hep kitap logosuyla raflardaki yerini alırken; serinin diğer kitapları da çok yakında Paris, Berlin ve Roma şehirlerinde okuru kahvenin rehberliğinde yeni keşiflere çıkaracak.