Mobilet’te Eylül ayı

Mobilet, Türkiye’nin pek çok ilinde katılımcıları kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerle buluşturmayı sürdürüyor.

Mobilette eylül ayında da yeriniz hazır! Yenilenen yüzü ve Mobilette Yerin Hazır!” mottosuyla kullanıcılarını kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerle buluşturmayı sürdüren Mobiletin Ankara, Balıkesir, Bursa, Erzincan, İzmir, Karabük ve Muğlada öne çıkan etkinliklerinden bazıları şu şekilde;

Ankarada müzik ve tiyatro dolu akşamlar

Albert Camusnün, aşırı savurganlığı, tuhaflığı, ahlâksızlığı ve acımasızlığıyla tanınan ve despotluğuyla hatırlanan Romanın üçüncü imparatorunu anlattığı ünlü eseri Caligula”, Ankara Devinim Tiyatrosunun farklı reji yorumu ve anlatımıyla 1 Eylül Cuma akşamı ve hayranları tarafından modern çağın ozanı olarak nitelendirilen ve dinleyicilerine makam müziği ve Anadolu halk ezgilerinin synth ve urban pop ile harmanlandığı etkileyici bir müzik yelpazesi sunan Mabel Matiz 29 Eylül Cuma akşamı Cernmodernde Ankaralılarla buluşacak.

Gerçekleştirdiği her performansıyla dinleyicilerine unutulmaz anlar ve anılar bırakan, geçmişten günümüze uzanan hem hareketli hem de romantik parçalarıyla yaz sahnelerinin ve Türk pop müziğinin değişmeyen efsane isimlerinden Kenan Doğulu 1 Eylül Cuma akşamı;  Erdem Kınay ile iş birliğine gittiği “Duman” ve “Helal Ettim” şarkılarıyla adını duyuran başarılı vokal Merve Özbey 6 Eylül Çarşamba akşamı; Türk pop müziğinin duayen isimlerinden Erol Evgin 8 Eylül Cuma akşamı; Türkiye’nin ilk trans oyuncusu, sahne sanatçısı ve insan hakları aktivisti Ayta Sözeri 10 Eylül Pazar akşamı; 90lar ruhunu yaşatan, müziğini günümüz soundlarında güncelleyerek hep yeni ve taze şarkılarla gönüllerde taht kuran Türkçe pop dünyasının en sevilen vokallerinden Buray 13 Eylül Çarşamba akşamı; ülke mozaiği ve dinamiğine uygun her yöreye ait şarkı ve türkülere kendi yorumunu katarak seslendiren Koray Avcı 15 Eylül Cuma akşamı;  Türkçe pop müziğin en iyi kadın vokallerinden Sıla 16 Eylül Cumartesi akşamı; ‘Deliler’, ‘İzmirli’, ‘İki Hece’, ‘Ele İnat’ gibi sevilen şarkılarıyla tanınan Türkçe Pop icracısı Berkay 22 Eylül Cuma akşamı ve sanat hayatında 30 yılı geride bırakan, büyüleyici sesi ve eşsiz sahne performansıyla Türk Pop Müziğin kült isimlerinden Sertab Erener 30 Eylül Cumartesi akşamı Ankara Atılım Üniversitesinde Ankaralı müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Temelleri 1989 yılında Hakan ve Gökhan Özoğuz tarafından atılan Türk rock müzik tarihinin önde gelen gruplarından Athena 3 Eylül ve Tutuşmuş Beraber”, Deli Kan”, Geri Ver” gibi şarkılarıyla dikkatleri üzerine çeken, ilk albümü “Merhem” ile eleştirmenler ve dinleyicilerden tam not alan son dönemin en güçlü kadın vokallerinden Melike Şahin 17 Eylül Pazar akşamı IF Armada açık hava konserleri kapsamında Armada Alışveriş Merkezinde Ankaralı müzik severlerle buluşacak.

Ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip olan, her konserinin biletleri günler öncesinde tükenen indie pop’un fenomen gruplarından Oscar and the WolfYou Are MineBreathingOn FireRunaway’ gibi hitlerini seslendireceği eşsiz bir konser için 22 Eylül Cuma akşamı ve sakin ama bir o kadar da güçlü sesleriyle Türkçe müziğin iki önemli sesi Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan 27 Eylül Çarşamba akşamı ODTÜ MD Vişnelik Çim Amfi’de Ankaralı müzik severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

DasDas özel prodüksiyonlarıyla Ankaralı sanatseverlerle buluşuyor. Edmond Rostand’ın unutulmaz eseri Cyrano De Bergerac, Ahmet Sami Özbudak’ın reji yorumuyla yeniden canlanıyor ve geçmişten bugüne bir köprü kuruyor. Bülent Emin Yarar’ın Cyranoya hayat verdiği oyunun kadrosunda Caner Erdem, Ece Çeşmioğlu Ölmez, Elif Mandan, Erol Babaoğlu, Ertuğrul Gümrükçüoğlu, Fatin Elcim, Mert Fırat, Ömer Faruk Tezgel olmak üzere birçok deneyimli ve genç isim bir araya geliyor. Müzik süpervizörlüğünü Harun Tekinin üstlendiği, dekor ve ışık tasarımı ise Cem Yılmazer tarafından yapılan Cyrano” 1 Eylül Cuma akşamı ve prömiyerinden bugüne kapalı gişe seyirci karşına çıkan ve büyük usta Şener Şenin tiyatro sahnesinde sanatseverlerle buluştuğu, Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketinin zengin bir ailenin mutfağın yansımasını konu alan Vasıf Öngören imzalı “Zengin Mutfağı” 26 Eylül Salı akşamı Oran Açık Hava Sahnesinde Ankaralı tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İzmirde festival havası ve çok daha fazlası 

İzmir’de bugüne kadar yapılmış en büyük yeme-içme ve eğlence festivali İzmir Gurmefest ikinci kez YİCEZ, İÇÇEZ, EĞLENCEZ teması ile Alsancak Tarihi Hava Gazı Fabrikası’nda katılımcılarını ağırlamaya hazırlanıyor. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival ünlü şeflerle workshoplar, kokteyller, yemek stantları, lezzetler ve konserler ile hem damaklarda hem de akıllar da iz bırakacak.

Sokak lezzetleri, dünya mutfağından özel lezzetler, içki alanları, kokteyl barların yanı sıra Ceylan Ertem, Haluk Levent, Gazapizm, Ozbi ve Tezgah’ın çok özel performanslarının da yer alacağı festival

7den 70e herkese özel içerikleriyle katılımcılarının unutulmaz lezzetli ve eğlenceli anlara imza atmasını sağlayacak.

Ülkemizde de büyük bir hayran kitlesine sahip olan, her konserinin biletleri günler öncesinde tükenen indie pop’un fenomen gruplarından Oscar and the Wolf, Epifoni organizasyonu ile 21 Eylül Perşembe akşamı İzmir Arenaya konuk olmaya hazırlanıyor. European Border Breakers Awards 2016 ‘da ‘’Entity’’ albümü ile ödüle layık görülen, Music İndustry Awards 2018de (MIAS) Best PopBest Live Act’ ve Best Solo Man’ dahil üç dalda ödül sahibi olan ve son 3 yılda 2 yepyeni albüm yayınlayan Oscar and The Wolfun, You Are MineBreathingOn FireRunaway’ gibi hitlerini de seslendireceği bu eşsiz konser için yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın.

2020 yılında piyasaya sürdüğü Makaveli albümü ve Deluxe versiyonuyla büyük bir ivme yakalayan Türkçe Rap sahnesinin yetenekli MClerinden Motive 30 Eylül Cumartesi akşamı İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu sahnesinde İzmirli sevenlerinin karşısında olacak.

2001 yılı mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan bugüne kadar 2000’in üzerinde Tiyatro Sporu”, 300’ün üzerinde Beyin Fırtınası” gösterisi yapan Türkiyede Modern Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatro sporu deneyimini 14 Eylül Perşembe akşamı İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosunda izleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Konserler ve tiyatro dolu keyifli akşamlar Eylülde Bursada

Yürekleri saran dokunaklı şarkıları ve güçlü vokaliyle Türkiye müzik sahnesinin sevilen isimlerinden Emre Aydın, Bursada sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Her bir şarkısıyla dinleyicilerine duygusal bir yolculuk yaşatan ve müziğiyle dinleyicisinin kalbine dokunmayı başaran Aydın, sevilen hitlerinin yanı sıra en yeni çalışmalarını da seslendireceği bu keyifli gecede dinleyicilerini hem tanıdık melodiler hem de sürprizlerle dolu müzikal bir yolculuğa çıkaracak. Emre Aydın’ın dokunaklı şarkılarının büyüsüne kapılmak, enerji dolu bir atmosferde şarkılara eşlik etmek ve unutulmaz bir gece yaşamak için 1 Eylül Cuma akşamı Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosundaki yerinizi şimdiden ayırmayı unutmayın.

Prömiyerinden bugüne kapalı gişe seyirci karşına çıkan ve büyük usta Şener Şenin tiyatro sahnesinde sanatseverlerle buluştuğu, Vasıf Öngören imzalı “Zengin Mutfağı” İzmirli tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Kadrosunda Şene; genç oyuncular Gizem Ergün, Kutay Sandıkçı, Onay Kaya ve Uğur Arda Başkan eşlik ettiği ve Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketinin zengin bir ailenin mutfağın yansımasını konu alan Zengin Mutfağı” 6 Eylül Çarşamba akşamı Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda olacak.

Kendime Yalan Söyledim, ‘Ölürüm HasretinleAnlayamazsın’ gibi birçok sevilen şarkıya imza atan, gitarda Arif Erdem Ocak, bas gitarda İsmail Okan Özen, davulda Serter Karadeniz ve vokalde Tuna Velibaşoğlundan oluşan Seksendört, Bursalı müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 2005 yılında yayınladıkları ‘Ölürüm Hasretinle’ ile Türk rock müziğinin yakından takip edilen gruplarından biri haline gelen Seksendört, 209 yılında solo kariyerlerine odaklanmak için ayrılma kararı almıştı. Geçtiğimiz yıl müzik üretimine kaldıkları yerden ve birlikte devam edeceklerini duyurarak sevenlerine büyük bir heyecan yaşatan Seksendört, 8 Eylül Cuma akşamı Bursa Kültürpark Açıkhava Tiyatrosunda Bursalı müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Bugüne dek 2 uzun, 6 kısa albüm yayınlayan ve duygusal besteleri ile kazandığı ününü ‘Valse’ adlı parçasıyla pekiştiren genç piyanist ve besteci Evgeny Grinko, hafızalardan silinmeyecek performanslarıyla üç farklı şehre konuk olmaya hazırlanıyor. Türkiyede verdiği konserlerle kendine has bir dinleyici kitlesi yaratan, Valse, Jane Maryam, Serenade ve One Upon A Time gibi eşsiz eserlere sihirli parmaklarıyla hayat veren piyano dehası Evgeny Grinko 30 Eylül Cumartesi akşamı Bursa – Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezinde Bursalı müzikseverlerin karşısında çıkacak.

Balıkesirde klasik müzik rüzgârı

Junior Chamber Music Concerto Competition, Southwestern Youth Music Festival, Kathryn Gawartin Chopin Competition, Great Composers International Piano Competition, Piano Texas 2022 gibi pek çok yarışmada birincilik ödülleri kazanan ABDli yetenekli genç piyanist Anna Isabel Audenis (17), Balıkesirde unutulmaz bir piyano resitaline imza atmaya hazırlanıyor. 2015 yılında beri Orchestra Napolitana, Las Colinas Senfoni Orkestrası, Southwestern Gençlik Müzik Festival Orkestrası, Orange County Orkestra Kolektifi gibi pek çok orkestrayla birlikte konserler veren genç sanatçı Audenis, piyano çalışmalarını Kore kökenli ABDli usta piyanist Dr. Rufus Choi ile sürdürüyor. Programında Scriabin, Chopin, Vine ve Mozart’ın yer aldığı piyanı resitali ile Anna Isabel Audenis 9 Eylül Cumartesi akşamı ASKEV Vakfı Evine konuk olacak.

Bodrumda kahkahaya doyacağız

Komedinin popüler yüzleri, Sahne Pasaportun organize ettiği The Comedy Festle, Bodrum La Mer Beachde buluşmaya hazırlanıyor. 1-3 Eylül tarihlerinde Bodrum La Mer Beachte gerçekleşecek organizasyonda Mesut Süre, Saf Komedi, A.Kürşat Öçalan & Giray Altınok komedi şovları ile sahne alacak. Komedi şovların yanında tiyatro oyunları, atölyeler, dj performansı ve daha birçok etkinlik Bodrumluları bekliyor olacak. Bodrumun yazının son akşamlarında gerçekleşecek ve üç gün sürecek festival boyunca; Merve Polat’ın oynadığı “Yan Rol” isimli tiyatro oyunu, Mesut Sürenin hazırladığı “Siz Hepiniz Ben Tek” isimli stand up gösterisi, kendilerine has komedi tarzları ile Saf Komedi ekibi, Hakan Emre Ünal’ın başrolde olduğu Nolcak Bu Yusuf Umutun Hali” isimli oyunu, Onur Özaydın’ın oynadığı “Sıfır Telaş” adlı tiyatro oyunu, A.Kürşan Öçalan ve Giray Altınokun beraber hazırladığı ve Hande Doğandemir ile Gökhan Türkmenin konuk olacağı “Emrivaki” isimli talkshow katılımcılarla buluşacak.

Festival, birbirinden zengin atölyelere ev sahipliği yapacak. Yeşim Egemenin hazırladığı “Beden Farkındalığı ve Drama Atölyesi”, Karakter Yaratım ve Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi” ve Akıl Oyunları Atölyesi” çocukları hem eğlendirecek hem de geliştirecek. Yetişkinler için ise Koo Candle’ın hazırladığı “Bitkisel Mum Atölyesi”, Hakan Emre Ünal ile Hikâye Anlatıcılığı Atölyesi”, Muscent Perfumein hazırladığı “Parfüm Tasarım Atölyesi” ve Anıl Araz ile Kokteyl Atölyesi” ile dolu dolu bir festival yaşanacak.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü” Erzincan ve Karabük turnesinde

Victor Hugo’nun 1829’da yayımladığı ve ölüm cezasına mahkûm edilmiş bir adamın düşüncelerini anlatan aynı isimli kısa romanından Ersoy Temelli tarafından sahneye uyarlanan Bir İdam Mahkumunun Son Günü”; idam infazlarını bir eğlence gibi izleyen halkın yanında; adalet, ceza hukuku, ölüm cezaları gibi güncel konuları seyirciye sorgulatarak mahkûmun yargılanmasını ve idama gidiş sürecini anlatmaktadır. Sahne üstünde; Botan Saltan, Ersoy Temelli, Elif Esra Yıldız, M. Emre Aydın, Onur Yıldız, Fırat Can Kökcü, Gülcan Öğrü ve Sude Naz Demircinin hayat verdiği Hugonun bu unutulmaz 3 Eylül Pazar akşamı Karabük 100. Yıl Kültür Merkezi22 ve 23 Eylül tarihlerinde ise Erzincan Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde tiyatro severlerle buluşacak.