Nisan 2024’te Babylon’da ne var?

Babylon; “Hello, It’s Me Babylon” diyerek Nisan ayında da müzik severlerin buluşma adresi olmayı sürdürüyor.

HEY GİDİ GÜNLER // 5 NİSAN CUMA // 21:00

Her dizesini ezbere bildiğimiz Türkçe pop şarkılar eşliğinde 90’lara ve 2000’lere birlikte geri döneceğimiz parti “Hey Gidi Günler” için 5 Nisan Cuma akşamı yeniden dans pistinde buluşuyoruz!

Yıllardır ev sahipliğini yaptığımız Oldies But Goldies ve Y2K Millennium Party’de olduğu gibi yeniden zamanda yolculuğa çıkıyor, 90’ları ve 2000’leri Babylon’un dans pistine taşıyoruz. Sarp Dakni ve Berke Yavuz’un kabin başında olacağı gecede; Mustafa Sandal, Tarkan, Sertab Erener, Yonca Evcimik ve daha nicesinin hit şarkılarından oluşan Türkçe pop seçkisiyle özlediğimiz yıllara dönüyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

OLDIES BUT GOLDIES // 6 NİSAN CUMARTESİ // 21:00

Oldies But Goldies ile nostaljik koreografiler 6 Nisan Cumartesi akşamı yeniden piste çıkıyor!

ABBA’dan Michael Jackson’a, Depeche Mode’dan Madonna’ya, Snap’ten Donna Summer’a birçok efsanenin şarkıları arasında mekik dokuyacağımız partide zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Pop’tan rock’a, disko’dan funk’a, rock’n roll’dan hip-hop’a uzanan müzik yelpazesinde Murat Beşer ile mabbas’ın seçtiği şarkılar ve Engin Eraydın’ın hazırladığı görseller eşliğinde sizi de geçmişe götürüyoruz.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

GÖRKEM KARABUDAK “KONTRA” İLK KONSER // 17 NİSAN CUMA // 21:30

Yaratıcısı olduğu Çilekeş ve Bubituzak projelerinin yanı sıra önemli isimlerle yaptığı müzikal iş birlikleri ve solo projesiyle tanıdığımız besteci, enstrümanist, prodüktör ve aranjör Görkem Karabudak, 4 parçadan oluşan yeni EP’si “Kontra”nın ilk konseri için, 17 Nisan Cuma günü konuğumuz oluyor!

Çilekeş grubunun solisti ve kurucusu, Bubituzak grubunun yaratıcılarından. Bugüne kadar gerek enstrümanist, gerek prodüktör ve aranjör olarak Gaye Su Akyol, Tuğçe Şenoğul, Korhan Futacı & Kara Orkestra, Yasemin Mori gibi alternatif müzik sahnesinin önemli isimleriyle de albümler kaydetti, konserler verdi. Aralarında Roskilde (Danimarka), Sziget (Macaristan), En Positivo (Honduras), Womad (İngiltere) Vomex (Gran Canaria), Jazzahead (Almanya), Sukiyaki Meets The World (Japonya), The Best Kept Secret (Hollanda) gibi dünya çapında festivallerin de bulunduğu birçok önemli organizasyonda sahne aldı. Prodüksiyonunu kendisinin üstlendiği solo projesinden şu ana kadar yayımladığı 6 teklinin yanısıra, yeniden düzenleyip yorumladığı “Üşür Ölüm Bile” şarkısı ile “Moğollar’a Saygı Albümü”nde yer aldı.

Sanatçı, kendi label’ı Sümbül Plak etiketiyle 16 Nisan’da yayınlanan 4 şarkılık yeni EP’si “Kontra”da bugüne kadar yer aldığı projelerin yanı sıra, yayımladığı solo teklilerden de dinleyicilerinin aşina olduğu ses paleti esnekliği kendini şiddetli biçimde gösteriyor. Tüm prodüksiyonunu Görkem Karabudak’ın üstlendiği mini albüm, Endüstriyel Rock, Anadolu Psychedelic Rock, Punk ve Synth-Pop tınıları arasında sert geçişlerle bezeli bir deneyim yaşayabileceğiniz “Kafam Olmuş Kıyamet”, “Pusuda İstila” ve “Arıyorum Belamı Menzildeyim” gibi şarkıların yanı sıra Da Poet ile yazıp seslendirdikleri “Sanrılar Çıldırmış Olmalı” adında uzun zamandır duymayı özlediğimiz bir Old School Rap/Rock düetini de içinde barındırıyor.

Dokusunu, Karabudak’ın kariyeri boyunca yüzdüğü sulardan izler ve zamansızlığın oluşturduğu “Kontra”yı ilk kez canlı olarak deneyimlemek için 17 Nisan’da Babylon’da buluşuyoruz!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

DAVID EUGENE EDWARDS, MATT ELLIOT // 19 NİSAN CUMA // 22:00

Eşsiz çok kültürlü folk müzik yorumuyla konuşulamayan ile paylaşılan arasındaki duyguları besteleyen, 2006- 2010 arasında çıkardığı Songs (Drinking, Howling ve Failing) üçlemesiyle Türk müzikseverlerin kalbinde derin bir yer edinen Bristol kökenli söz yazarı, besteci ve şarkıcı Matt Elliott ve 16 Horsepower, Wovenhand gibi mühim, zamansız alternative country topluluklarının kurucusu, country, folk, bluegrass ve gotik rock’ı kendine has şekilde birleştiren zaman dışı müziğiyle David Eugene Edwards ardı ardına 19 Nisan Cuma gecesi Babylon’da Kod Müzik Organizasyon işbirliğiyle sahne alacaklar!

Bristol doğumlu Fransa’da yaşayan, gitarist, besteci, şarkıcı ve söz yazarı. Zaman zaman yüksek tansiyonlu zaman zaman dingin besteleriyle neşe ve melankoli arasında gidip gelen müziği her ne kadar ‘dark folk’ olarak anılsa da Elliott’ın yaklaşımı, klişe janr kalıplarının ve kültürel sınırların ötesinde konumlandı: Ondan fazla albüm yayınlayan sanatçı, şarkıcı-söz yazarı geleneğini devam ettirirken pek çok coğrafyaya yayılan elementleri de müziğinde kullandı. Kıtadan kıtaya, ülkeden ülkeye dolaşan şarkılarında, rembetikolardan Portekiz fadosuna; Delta Blues’dan, Yidiş melankolisine veya Balkan fanfarlarına kadar pek çok müzikal unsura yer verdi. 80’lerin sonunda ortaya çıkan ve 90’lı yıllarda en parlak dönemini yaşayan Bristol yeraltı sahnesine de kayıtsız kalamayan Elliott, The Third Eye Foundation isimli electronica projesiyle de 7 albüm yayınladı. Sanatçı, stilistik olarak tamamen farklı bir yönünü gösteren projede, jungle, breakbeat, hiphop gibi farklı alt janrları birleştiren elektronik müzik kompozisyonları üretti. 2023’te çıkardığı yeni albümü “The End Of Days”’de uzun soluklu bestelere yalın ses örgüsünü, melankolik çıplak sesini ustaca bezeyerek sıkı takipçilerini mest etmekle kalmadı yeni hayranlar da kazanmayı başardı.

1968, Colorado doğumlu şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Çocukluk döneminde, kilise müziği ve gospeller ile müziğe ilgi duymaya başlayan sanatçı, 1992 yılında kurulan alternatif country / country rock grubu 16 Horsepower ile profesyonel kariyerine başladı. Grubuyla, biri canlı biri toplama olmak üzere 9 albüm yayınlayan Edwards, yine bu grupla Nick Cave & The Bad Seeds ile turne yaptı. 2001 yılında 16 Horsepower ile eş zamanlı olarak, Wovenhand isimli projesini hayata geçirdi. Country’yi bluegrass, gotik neofolk ve rock ile birleştiren Wovenhand ile yenilikçi yaklaşımı dikkat çekti. 2012 yılında Crime & the City Solution kadrosuna katılan sanatçı, 2018’de grup arkadaşı, Einstürzende Neubauten ve Fatih Akın’ın “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” filminden de bildiğimiz Alexander Hacke ile “Risha”yı yayınladı. 2020’de kendi janrının en önemli isimlerinden biri olan Carpenter Brut ile iş birliği yapan Edwards, 2023 yılında yayınlanan ilk solo albümü “Hyacinth”in ardından 19 Nisan’da Babylon’da!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

RADYO EKSEN PARTİSİ // 20 NİSAN CUMARTESİ // 21:00
İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri 20 Nisan Cumartesi gecesi setin başına geçiyor.
Radyo Eksen programcıları Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild; indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle dinleyicilerini dans pistine davet ediyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

BOSPHOROOTS // 25 NİSAN PERŞEMBE // 21:30

Bosphoroots, seyircilerini reggae ritimleriyle dans ettireceği yüksek enerjili performansıyla 25 Nisan Perşembe gecesi Babylon’da!

Müziğinde dub, reggae fusion, reggae revival türlerine yer veren Bosphoroots, roots reggae ortak temelinde İstanbul’da kuruldu. 2016 yılında tematik içerikli ilk kısaçaları “3 Azgın”ı yayınlayan grup, hip-hop ve reggae sanatçısı Afel’in de eşlik ettiği “Başka Sokak” isimli teklisini Kasım 2018’de; ilk uzunçaları “Rizom”u ise Mayıs 2020’de yayınladı. 2 senelik bir aradan sonra tekrar üretimlerine başlayan grup Aralık 2022’de “Hayal” adlı teklisini yayınladı. Bugüne kadar Babylon Soundgarden’ın da dahil olduğu çok sayıda mekânda ve festivalde de sahne alan Bosphoroots reggae müziğin ateşini yakmak için 25 Nisan’da Babylon’da!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

FEEL REAL PRESENTS: EMİR TAHA – ST. PATRICK’S DAY // 26 NİSAN CUMA // 22:00

Büyüdüğü kültürün sesleriyle, alternatif R&B ve leftfield elektronika’yi birleştiren, Türkçe Psikedelia ve Güney Londra’nın renkli hayatını başarıyla bir araya getiren emir taha ile 26 Nisan gecesi buluşuyoruz!

Antalya doğumlu olan emir taha’nın kariyeri, yaratıcılığına ve müzik hayatına etki eden ve 18 yaşına kadar hayatının büyük kısmını geçirdiği Ankara’da başladı.   Genç yaşta kendi kendine müzik prodüksiyonu yapmayı öğrenen sanatçının ilk çalışmalarının yankıları, onu stüdyosuna davet eden Kenan Doğulu’nun kulağına kadar ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin müzik listelerinde kendisine yer bulan sanatçı sektörün önde gelen uluslararası plak şirketlerinin de dikkatini çekti.

Kariyerine üniversite eğitimi için taşındığı Londra’da devam eden emir taha, o günden bugüne Brixton’da evini paylaştığı Jay Moon ve Pablo Bowman ile müzik yapmaya; Detonate (Sia, Diplo, Labrinth), Felix Joseph (Pa Salieu, Mahalia) ve Al Shux (SZA) başta olmak üzere saygın prodüktörler ile çalışarak üretmeye, hayran kitlesini büyütmeye devam ediyor. Aidiyetsizlik, gurbet, kimlik karmaşası gibi kavramları İngilizce ve Türkçeyi harmanlayarak kendine has stili ile mercek altına aldığı, ilk projesini “Hoppa Pt. 1”(2020) ve “Hoppa Pt. 2” (2021) isimleriyle iki parça halinde yayımlayan sanatçı, BBC 1Xtra, The Guardian/Observer One To Watch, Complex, Colors, Dazed, NME, Dazed, Notion, Clash, Crack Magazine, DIY, Rolling Stone UK ve GQ gibi önemli mecraları tarafından takip edilmeye devam ediyor.

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet vPasso üzerinden ulaşabilirsiniz.

Y2K MILLENNIUM PARTY // 27 NİSAN CUMARTESİ // 21:00

Milenyum kuşağı Babylon’da zaman yolculuğuna çıkıyor ve 29 Mart Cuma akşamı Y2K Millennium Party’de dans pistinde buluşuyor!
Pop rock’tan hip-hop’a, rap’ten nu-metal’e, R&B’den disco’ya türler arasında geçiş yapacağımız 2000’lere geri dönüyoruz. Ev sahipliğini Daddy-E ve dear darling’in yaptığı gecede; Eminem, M.I.A. , Justin Timberlake, Rihanna, Kelly Rowland, Timbaland, Missy Elliott, TLC, Gwen Stefani, Fergie, Busta Rhymes, Kelis, Linkin Park, OutKast, The White Stripes, Arctic Monkeys, Yeah Yeah Yeahs, Franz Ferdinand, Moby, Wu Tang Clan, Amy Winehouse ve Robbie Williams gibi isimlerle 2000’li yılların başında dans ediyoruz.

Etkinliğin biletlerine Biletix, Mobile ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.

ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ: MERT PEKDURANER // 30 NİSAN SALI // 21:30

Yurt içi ve yurt dışında birçok projede karşılaştığımız besteci / gitarist Mert Pekduraner, değerli müzisyenlerden oluşan grup arkadaşlarıyla birlikte 30 Nisan Salı akşamı Uluslararası Dünya Caz Günü için Babylon’da!

Amsterdam-İstanbul arasında yaşamını sürdüren gitarist ve besteci Mert Pekduraner, Venedik Bienali için kaydettiği “Kıyı” isimli parçasının ardından gelen ilk stüdyo albümü “Geriye Ne Kaldı?’’yı 2021 yılında bağımsız olarak yayınladı. Bir sene sonra canlı olarak kaydedilip, yayınlanan “DIALOGUES IN THE DARK’’ ile kendine has dinleyici kitlesini oluşturan Mert Pekduraner ve sürpriz sanatçı konuklarıyla, 30 Nisan Uluslararası Dünya Caz Günü’nde buluşuyoruz!

Etkinliğin biletlerine BiletixMobilet ve Passo üzerinden ulaşabilirsiniz.