‘Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?’ sanat ile mimarlığı buluşturuyor

Borusan Contemporary, mimarinin perspektifinden yola çıkarak hazırladığı etkinlik serisinde çağdaş sanat ile mimarlığı buluşturuyor. “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” başlıklı serinin 19 Kasım’da gerçekleşecek ilk oturumundaki konuşmacılar Melike Altınışık, Hakan Demirel ve Kerem Piker olacak. Etkinlik serisi Dr. Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.

peki mimarlar ne düşünüyor

Borusan Contemporary, güncel koleksiyon sergisi Hibrit Mekanlar paralelinde bir etkinlik serisini hayata geçiriyor. “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” isimli seri, mimarinin perspektifinden yola çıkarak çağdaş sanatın ve mimarlığın evrildiği yeni süreçte mimarlarla sanatçılar arasındaki yakınlaşmada beliren ve daha önce gündeme gelmeyen, keşfedilmemiş alanlara odaklanmayı hedefliyor.

Dört kısımdan oluşan etkinlik serisinin ilk oturumu 19 Kasım 2022’de Borusan Contemporary’nin Perili Köşk, Rumelihisarı adresinde gerçekleştirilecek. Etkinlik serisi Aralık 2022 ve Şubat 2023 tarihlerinde programlanan fiziki oturumlarla devam edecek. Nisan 2023’te düzenlenecek olan oturum, çevrimiçi kanallardan yayınlanacak.

Serinin ilk buluşması 19 Kasım’da Perili Köşk’te

Mimari ile çağdaş sanat arasında gelişen neredeyse yüz yıllık ortak eylem geliştirme yöntemleri, günümüzde mimarlık söyleminin sanat için alan tasarlamanın ötesine geçen dönüşümüyle birlikte çağdaş sanat eseri için çerçeve çizip eserin izleyici üzerindeki algısını da tersyüz edebiliyor.

Etkinlik serisi kapsamında, yaratıcı mimarların çağdaş sanatla kendi üretimleri arasında nasıl bir bağlantı kurduğu, sanatsal içerik ile mekân ilişkilerini ele alırken verdikleri kararlarda sanatçılarla olan diyaloglarının nasıl geliştiği; sanatçı ile mimar perspektiflerinin nasıl iç içe geçtiği, akışkan, hibrit ve yeni bir görsel dil oluşturmanın gerekliliği gibi soru ve önermelerin cevapları aranacak.

19 Kasım Cumartesi 14:00’da ilk oturumunu düzenleyeceğimiz “Peki Mimarlar Ne Düşünüyor?” etkinlik serisinin ilk konukları son dönemde çağdaş sanat bağlamındaki yaratıcı yakınlaşmalarıyla dikkat çeken mimarlar Melike AltınışıkHakan Demirel ve Kerem Piker olacak.

Açılış konuşmasını Borusan Contemporary Müdürü Dr. Kumru Eren’in yapacağı ve Dr. Emin Mahir Balcıoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilecek etkinlik serisinin ilk oturumu Borusan Contemporary’nin Perili Köşk, Rumlihisarı adresinde düzenlenecek.

Katılımın 50 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğin biletleri Biletix üzerinden temin edilebilir.