Sakıp Sabancı Müzesi nerede? Sakıp Sabancı Müzesi’ne nasıl gidilir?

İstanbul’un tarih ve kültür hazinelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Boğaziçi’nin köklü yerleşimlerinden Emirgan’da konumlanmıştır.

 

Müzenin ana binası olan köşkün mimari tasarımı, Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından 1925 yılında İtalyan mimar Edoardo De Nari’ye yaptırılmış. İnşaatı 1927 yılında tamamlanan köşk, uzun yıllar boyunca Hidiv ailesinin çeşitli üyeleri tarafından yazlık olarak kullanılmış.

1951 yılında Adanalı iş insanı Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesinden satın alınan köşk, aynı yıl Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 tarihli at heykelinin önüne yerleştirilmesiyle “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlandı. Atlı Köşk’ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında İstanbul’un Sultanahmet Meydanı’nda bulunan ve Haçlı kuvvetleri tarafından yağmalanan bir heykelin, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilmiş bir kopyasıdır.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı’nın vefatından sonra ailenin büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar boyunca Sakıp Sabancı’nın zengin hat ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yaptı. 1998 yılında Sabancı ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile birlikte Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanarak müzeye dönüştürüldü.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan müzenin sergileme alanları, 2005 yılında yapılan düzenlemeyle genişletilerek uluslararası standartlara uygun hale getirildi. Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, zengin koleksiyonu, uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, eğitim programları ile birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyerek ziyaretçilere çok yönlü bir müzecilik deneyimi sunuluyor.

Sakıp Sabancı Müzesi nerede? Sakıp Sabancı Müzesi nasıl gidilir?

Sakıp Sabancı Müzesi’nin adresi Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42 / Sarıyer şeklindedir. İETT’nin ‘Çınaraltı’ durağından geçen 22, 22RE, 25E, 40, 40T, 42T, 59RH ve EL2 hatlı otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Sakıp Sabancı Müzesi ücreti

Sakıp Sabancı Müzesi’nin ücretlerini öğrenmek için bu linki ziyaret edebilirsiniz.