‘Sanatçı Kadınların Yüzyılı’ 29 Mayıs’a kadar uzatıldı

Meşher’in Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi yoğun ilgi nedeniyle 29 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı. Yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veren sergi, çevrimiçi olarak düzenlenen rehberli turlarla da ziyaret edilebiliyor.

İstiklal Caddesi’nin sanat durakları arasında yer alan Meşher’in, Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda düzenlediği Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi devam ediyor. Deniz Artun’un küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide, yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve yaratmış sanatçı kadınların eserlerinden bir seçkiye yer veriliyor. Açıldığı 9 Ekim 2021 tarihinden bu yana yoğun ilgi gören sergi 29 Mayıs 2022’ye kadar uzatıldı. İsmini Şükran Aziz’in sergideki bir eserinden alan Ben-Sen-Onlar, çoğunluğu “ben”leşememiş ve dolayısıyla sanat tarihi tarafından kaydedilmemiş kadınları tek tek fark etmenin yanı sıra, kolektif bir “biz”in oluşabilme koşullarını da araştırıyor. Aynı zamanda, bu sergiyle Meşher, Türkiye’de çağdaş sanat alanında çalışan sanatçı kadınları köklerini keşfetmeye davet ediyor.

Meşher’in üç katında gerçekleşen ve 117 sanatçıdan 232 eserin yer aldığı sergi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 11.00 – 18.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Çevrimiçi ortamda da ziyaret imkânı bulunan Ben-Sen-Onlar, çocuklar ve yetişkinler için iki farklı içerikte hazırlanan rehberli turlarla görülebiliyor. Çocuklar için iki haftada bir cumartesi günleri 14.00’te, yetişkinler içinse her hafta perşembe günleri 19.00’da düzenlenen turlar, Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleştiriliyor. Turlara katılım için kayit@mesher.org adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.

SANATÇILAR
“Ben-Sen-Onlar, Sanatçı Kadınların Yüzyılı”; Naile Akıncı, Nükhet Aksoy, Maide Arel, Hale Asaf, Perran Berrünnisa Atamdemir, Jülide Atılmaz, Can Ayan, Neşe Aybey, Şükran Aziz, Hatice Şahiye Barlas, Iraida Barry, Behice Nuri, Saime Belir, Belkıs Mustafa, Lerzan Bengisu, Sabiha Bengütaş, Nimet Berdan, Aliye Berger, Semiha Berksoy, Mevhibe Meziyet Beyat, Deniz Bilgin, Zerrin Bölükbaşı, Zabelle C. Boyajian, Sabiha Bozcalı, Halet Çambel, Refia Edren Çiray, Nevin Çokay, Hamiye Çolakoğlu, Gül Derman, Didar Tahsin, Şükriye Dikmen, Tiraje Dikmen, Güzin Duran, Ayhan Dürrüoğlu, Afife Ecevit, Nazlı (Emin) Ecevit, Efruz Cemil, Melahat Ekinci, Esma Ekiz, Emine Semiyye Hilmi, Selma Emiroğlu, Özden Akbaşoğlu Ergökçen, Nebahat Erkekli, Mari Ertoran (Kaloyan), Semiha Es, Esma İbret Hanım, Eren Eyüboğlu, Fatma Saime Cenap, Seniye Fenmen, Sühendan Fırat, Bilge Friedlaender, Lina Gabuzzi, Filiz Özgüven Galatalı, Ruzin Gerçin, Mari Gerekmezyan, Vildan Gizer, Nevide Gökaydın, Beyza Gönensay, Bedia Güleryüz, Hatice Süleyman, Hayriye Nuri, Seta Hidiş, Sara Farhi Huntzinger, Selime Işıtan, Mürşide İçmeli, Nasip İyem, Naciye İzbul, Sare İsmet Kabaağaçlı, İvon Karsan, Gencay Kasapçı, Nevzat Kasman, Sevim Kent, Türkan Kıran, Sabahat Kırlı, Füreya Koral, Hakkiye Koral, Emel Korutürk, Melike Abasıyanık Kurtiç, Müreccel Küçükaksoy, Harika Lifij, Mihri Rasim (Müşfik), Yıldız Moran, Muhterem Ömer, Muide Esad, Müfide Kadri, Nedime Ahmet, Nevin Edhem, Nimet Raif, Nüveyre Faik, Maryam Özacul (Özcilyan), Necla Özbay Özdemir, Rahime Yusuf Ziyaeddin, Rana Salih, Ruhiye, Safiye, Kristin Saleri, Mukaddes (Erol) Saran, Bedia Sarıkaya, Leyla Gamsız Sarptürk, Melek Celal Sofu, Harika Söylemezoğlu, İvi Stangali, Virginia Stolzenberg, Emel Şahinkaya, Maryam Şahinyan, Nasra Şimmeshindi, Şükûfe İbrahim, Tâciser Salih Şâkir, Cahide Tamer, Leman Tantuğ, Zekavet Bayer Taş, Frumet Tektaş, Celile Uğuraldım, Melahat Üren, Mary Adelaide Walker, Fahrelnissa Zeid ve Elisa Pante Zonaro gibi birçok sanatçının eserine ev sahipliği yapıyor.