‘The Rake’s Progress’ operasını sahneleyecekler

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu) Operası ile Haziran ayında seyirci ile buluşacak. Sahnelendiği sezonlarda büyük ilgi gören ve kapalı gişe oynayan “The Rake’s Progress” (Hovardanın Sonu) Operası, bu sezonda da Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde olacak.

Dünyada ilk  kez 1951 yılında sahnelenen, Igor Stravinsky’nin bestelediği eserin, librettosu, W.H. Auden and Chester Kallman tarafından kaleme alındı.

Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenecek eser, komedi ve trajedi öğeleri içeren konusu ile ilgi çekiyor. 18.yy İngiltere’sinde geçen ve İngilizce olarak seslendirilen eser; Hovardalığı iş edinmiş Tom Rakewell’in çöküşü üzerine kurulu. Sonradan şeytan olduğu ortaya çıkan Nick Shadow’a uyarak, evlenmeyi düşündüğü Anne Trulove’ı terk edip Londra’ya gönül eğlendirmeye giden ve  üç kağıtçı Shadow yüzünden başına gelmedik olay kalmayan Tom’un hikayesi, Londra’daki bir tımarhane’de son bulur.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın şefliğini Alexander Walter’in yapacağı eserin dekor tasarımı  Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, koro yönetimi Paolo Villa’ya, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, devinim ve jest ise Canberk Yıldız’a ait.

Operanın başrollerinde; Kenan Dağaşan, Ali Haydar Taş (Trulove); Gülbin Günay, Tülay Uyar Hatip (Anne Trulove);  Caner Akın, Onur Turan (Tom Rakewell);  N.Işık Belen, Umut Tingür (Nick Shadow); Arzu Bozkurt , Ayçin Sürücüer (Mother Goose); Aylin Ateş, Jaklin Çarkçı (Baba the Turk); Ahmet Baykara, Çağrı Köktekin (Sellem); Sercan Gazeroğlu, Yücel Özeke (Keeper of the madhouse) dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

 

6 – 7- 9 – 10 – 11 Haziran 2022

Kadıköy Bld. Süreyya Opera Sahnesi