WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, üçüncü edisyonu ile Beykoz Kundura’da

WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, üçüncü edisyonu ile 2-3 Mart tarihlerinde kentin kültür sanat hayatına yön veren ve İstanbul’un en önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un açılış gecesi, Britanyalı Lübnanlı elektronik müzik prodüktörü ve DJ Saliah’ın performansı ile Babylon’da gerçekleşti. WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, üçüncü edisyonu ile 2-3 Mart tarihlerinde kentin kültür sanat hayatına yön veren ve İstanbul’un en önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek. British Council tarafından, Beykoz Kundura ortaklığı ve Birleşik Krallık merkezli WOW Vakfı iş birliği ile hayata geçirilecek festivalin programına ait diğer detaylar ilerleyen günlerde açıklanacak.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un açılış gecesi, Virtuoso’nun ‘İzlenmesi Gerekenler’ listesine seçilerek adından söz ettiren Britanyalı Lübnanlı elektronik müzik prodüktörü ve DJ Saliah’ın kendine özgü ve enerjik sahnesi ile Babylon’da gerçekleşti. Katılımcıları daha önce rastlamadıkları bir eğlence ile tanıştıran Saliah’ın öncesinde geceyi farklı janraları sentezlediği enerjik ve sürprizli setleriyle DJ ve görsel sanatçı el1fkk başlatırken, gecenin devamında benzersiz doğaçlama deneyimleriyle BOA herkesi dans pistinde buluşturdu.

Sanatın özgün bakış açıları kazandırma gücüne dayanarak kültür ve sanat alanını sivil toplumla bir araya getiren, kadın ve kız çocuklarını kutlayan, karşılaştıkları güçlükleri görünür kılan iş birliklerini teşvik etmeyi hedefleyen WOW-Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, üçüncü edisyonu ile 2-3 Mart tarihlerinde kentin kültür-sanat hayatına yön veren ve İstanbul’un en önemli endüstri mirası yapılarından olan Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek.

WOW İstanbul, WOW Vakfı’nın benzersiz metodolojisini takip ederek sunduğu güvenli platformda, sohbet, atölye, performans, yemek, müzik ve mentorluk yoluyla sanatın toplumsal cinsiyet eşitliği algısı üzerindeki olumlu etkisinden güç alan yaratıcı toplulukları ve yaratıcı sektörlerde çalışan profesyonelleri izleyici ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Programlaması, WOW İstanbul Küratörü ve British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun tarafından, festival danışma kurulu üyeleri WOW Büyük Fikirler bölümü moderatörü Asena Günal (Anadolu Kültür), ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesi yürütücüsü Beril Sarıaltun (Kreşendo), Kundura Hafıza turları ve atölyeleri ile WOW Ekranda ve Kundura Sinema Sunar programı yürütücüsü Buse Yıldırım (Beykoz Kundura), Erişilebilir Çizgiler projesi kurucusu Hatiye Garip, WOW Büyük Fikirler bölümü moderatörü Nurcan Baysal, WOWsers İstanbul programı yürütücüsü Özlem Ece (İKSV), Havle atölyesi ve Kadınlarla Jam buluşması yürütücüsü Rümeysa Çamdereli (Havle Kadın Derneği), kapanış paneli moderatörü Seçil Epik (Umami Kitap) ve festivalin kapsayıcılık danışmanlığını yapan British Council Kültürel Katılım Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Program Müdürü Su Başbuğu destekleriyle hayata geçirilen WOW İstanbul Festivali, kapsayıcılığı esas alan yaratıcı alanlar kurmaya odaklanarak düşünme ve diyalog için eşsiz bir platform sunuyor.

WOW İstanbul bu sene, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’nin yürüttüğü Kadın ve Kız Çocuklarını Güçlendirme Stratejisinin uygulanmasına destek olmak ve Uluslararası Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği tarafından destekleniyor. Birleşik Krallık Büyükelçiliği, festivalin açılış panelini ve Birleşik Krallık spor sektöründen ileri gelen dört uzmanın festivale katılımını mümkün kılarak verdiği destekle, iki ülkenin spor toplulukları arasında bağlantılar kurmayı ve kadın sporunun profilini yükseltmeyi hedefliyor. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği, Birleşik Krallık’ın kadın ve kız çocuklarını merkeze alan dış politika yaklaşımını, kadın haklarına yönelik geçmiş projeleri geliştirerek, bilinç artırıcı aktiviteler düzenleyerek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin konulara dair yerel iş birliklerini kuvvetlendirerek ortaya koyuyor.

WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un programına ait diğer detaylar ilerleyen günlerde açıklanacak.