Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ocak ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ocak’ın ikinci haftasında yapılacak olan etkinliklerinde 11 Ocak Salı günü Loca’da “YKY Yazarlarıyla Buluşmalar” adında yeni bir söyleşi dizisi başlıyor. Yapı Kredi Yayınları Beyoğlu Kitabevi’nde gerçekleştirilen “Oda’nın Konukları”nın devamı niteliğindeki dizinin moderatörlüğünü gazeteci, editör Zehra Onat üstleniyor. Ayda bir kez gerçekleşecek buluşmalarımızın ilk konuğu, Makbule Aras Eivazi. Sanat Dünyamız dergisinin 185. sayısının “Mesafenin Politikası” […]

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ocak’ın ikinci haftasında yapılacak olan etkinliklerinde 11 Ocak Salı günü Loca’da “YKY Yazarlarıyla Buluşmalar” adında yeni bir söyleşi dizisi başlıyor. Yapı Kredi Yayınları Beyoğlu Kitabevi’nde gerçekleştirilen “Oda’nın Konukları”nın devamı niteliğindeki dizinin moderatörlüğünü gazeteci, editör Zehra Onat üstleniyor. Ayda bir kez gerçekleşecek buluşmalarımızın ilk konuğu, Makbule Aras Eivazi.

Sanat Dünyamız dergisinin 185. sayısının “Mesafenin Politikası” başlıklı dosyasından hareketle 12 Ocak Çarşamba günü saat: 18:30’da Loca’da gerçekleştirilecek söyleşide ise izleyici ile sanat yapıtı arasındaki ilişki çeşitli boyutlarıyla ele alınacak.


YKY Yazarlarıyla Buluşmalar / Söyleşi

Makbule Aras Eivazi 


11 Ocak Salı günü saat 18:30’da Loca’da yeni bir söyleşi dizisi başlıyor: “YKY Yazarlarıyla Buluşmalar”. Geçen yıllarda Yapı Kredi Yayınları Beyoğlu Kitabevi’nde gerçekleştirilen “Oda’nın Konukları”nın devamı niteliğindeki dizinin moderatörlüğünü gazeteci, editör Zehra Onat üstleniyor. Ayda bir kez gerçekleşecek buluşmalarımızın ilk konuğu, Makbule Aras Eivazi.  

Furuğ Ferruhzad, Gulam Hüseyin Saedi ve Goli Taraghi gibi İran edebiyatının önemli isimlerinden yaptığı çevirilerden tanıdığımız Eivazi’nin on sekiz öyküden oluşan ilk kitabı Sonun Bacakları, 2021’de yayımlandı. Öykülerinde bizi gündelik yaşamın sessiz köşelerine, serin öğlen uykularının mahmurluğuna, yön değiştiren rüzgârların tekinsiz iklimine taşıyor Eivazi. Gizlenmiş kederlerle, sokakta, evde, balkonda kalan izlerle buluşturuyor. Her şeye hakkı olanlarla değil de hakkına ancak bir oyalı tülbent düşenlerle tanıştırıyor. Bu öykülerin kaynaklarını, yazarın edebiyatla ve öyküyle ilişkisini Eivazi’den dinlemek ve sıcak bir edebiyat sohbetine dahil olmak isteyen herkes etkinliğe davetli. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır. 

Sanat Dünyamız Konuşmaları / Söyleşi 

Mesafenin Politikası: İzleyici ve Eser İlişkisi Üzerine 

Sanat Dünyamız dergisinin 185. sayısının “Mesafenin Politikası” başlıklı dosyasından hareketle 12 Ocak Çarşamba günü saat: 18:30’da Loca’da gerçekleştirilecek söyleşide izleyici ile sanat yapıtı arasındaki ilişki çeşitli boyutlarıyla ele alınacak. Günümüzde izleyici ile sanat eseri arasındaki diyalog, mesafe/ mesafesizlik, iletişim/ iletişimsizlik, hiyerarşi, etkileşim ve medyasyon (aracılık) ne tür bir dönüşüm sürecinden geçiyor? Covid 19 pandemisi nedeniyle yaşadığımız kısıtlamalar bu süreci nasıl etkiledi? Küratör Çelenk Bafra’nın moderatörlüğü, performans küratörü Simge Burhanoğlu ve sanatçı Aslı Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşecek söyleşide bu soruları sanatçı, küratör, program direktörlerinin bakış açıları ve deneyimleri çerçevesinde tartışma fırsatını bulunacak. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacak.