24 Kasım 2022 Yay Yeniayı’nda neler olacak?

24 Kasım’da meydana gelecek Yay Yeniayı’nda burçları neler bekliyor? Duygu Bay 24 Kasım 2022 Yay Yeniayı’nı Muhabbir için yazdı.

yay burcu

Duygu Bay – Yay burcu anlam arayışı ve felsefe ile ilgilidir. Değişken bir ateş burcu söz konusu olduğunda bu arayış, dört duvar arasını, bir ülke veya bir inancın sınırlarını aşar ve Yay yollara düşer. Bu yüzdendir ki Yay, okuyla gökyüzünü hedef alan yarı at yarı insan görünümlü mitolojik bir yaratık olan sentorla simgelenir. Hedefi ufkun ötesi, uzaklar, bilinmeyendir ve bunun için dört nala yola çıkmaya hep hazırdır. Kişi, bitmeyen bir yolculuktadır; sürekli olarak öğrenir, öğrendiğini hayata geçirir, ufkunu ve sınırlarını genişletir. Tıpkı Paulo Coelho’nun “Simyacı” kitabında olduğu gibi Yay’ın temel arzusu bir yere varmak veya bir hazineye sahip olmak değil macera ve keşifleriyle büyümektir.

Tutulmalarla birlikte oldukça keskin dönüşümler ve anlamlandıramadığımız büyük buhranlar yaşadık. Şimdi Yay Yeniayı ile birlikte üzerimizdeki kasvet kalkıyor. Arkamıza Jüpiter’in de gücünü alarak bir yola çıkıyoruz. Yüksek ideallerimize dört nala ilerlemek için bizden daha büyük bir itici gücün farkında olduğumuz bir dönemdeyiz. Yapmamız gereken bu güce direnmeden içimizde yanan ateşle ruhumuzu dinlemek ve o yola çıkmak. Biz yola çıktığımız anda yolun daha belirgin ve aydınlık olacağını göreceğiz. İşte o zaman, bir süredir belki de unuttuğumuz bir şey olan, yaşamanın ne olduğunu hissedeceğiz.

Yay aynı zamanda fanatizmle de ilgili olduğu için bu süreçte “ben biliyorum” tavrına girmek yerine hiçbir zaman tek bir doğrunun olmadığını çok iyi görmek gerekiyor. Evrendeki olasılıkların sınırsız olduğu gibi, zihinsel süreçlerimizi de çok iyi analiz ederek sapla samanı birbirinden ayırt etmek önemli. Ruhunun etkisini yadsımayan, öz arzularını doğru analiz edip ayrıştıran, şeytanlarıyla barışan, yüksek ideallerine ulaşmak için bunları pratiğe dökenler yukarıya uzanabilecek ve bu büyüme yolculuğunda desteklenecekler.

Venüs ve Merkür’ün Yay burcunda kavuşumu, ilişkileri ve iletişimi de ateşleyecek. Venüs Yay’da ilişki kurmaya açık, maceracı, iyimser ve eğlencelidir. Merkür ise Yay burcundayken rasyonel ve mantıklı düşünmek pek mümkün değildir. Bu, özellikle romantik ilişkilerde daha dürtüsel, coşkulu ve hevesli olacağımız anlamına geliyor. Zihin daha çok ilham ve inançla harekete geçeceği için Kuzey Ay Düğümü ile olan açısı da düşünüldüğünde bu süreçte hızlı başlayan karmik ilişkilerden söz edilebilir. Hatta Juno karesi, bu ilişkileri bir anda evliliğe götürebilir. İkizler burcunda retroda olan Mars da, zihinde başlayan süreçlerin hızla ve fazla düşünmeden harekete geçirilebileceği anlamına geliyor.