AKM’de 4-10 Nisan’da neler var?

BALE DÜNYASI // 4 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00 İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılarından İlke Kodal ve Erhan Güzel’in Türkiye’de bale sanatının tarihini, gelişimini ve geldiği noktayı fotoğraflarla anlatacakları ve sanatçıların kendi sanat yolculuklarını aktaracakları samimi sohbet, AKM Çok Amaçlı Salon’da 4 Nisan 2022 günü gerçekleşecek. AHMET HATİPOĞLU ANMA KONSERİ // […]

BALE DÜNYASI // 4 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş dansçılarından İlke Kodal ve Erhan Güzel’in Türkiye’de bale sanatının tarihini, gelişimini ve geldiği noktayı fotoğraflarla anlatacakları ve sanatçıların kendi sanat yolculuklarını aktaracakları samimi sohbet, AKM Çok Amaçlı Salon’da 4 Nisan 2022 günü gerçekleşecek.

AHMET HATİPOĞLU ANMA KONSERİ // 4 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.30

Besteleri, kitapları ve yetiştirdiği öğrencileri ile Türk Tasavvuf Müziği’ne önemli katkılar sunan merhum sanatçı Ahmet Hatipoğlu, 4 Nisan akşamı özel bir konserle anılacak. Şef Yusuf Kayya’nın yöneteceği konserde, Hatipoğlu’nun eserleri Kültür Bakanlığı’na, TRT’ye ve Akademi’ye kazandırdığı öğrencileri tarafından icra edilecek.

MASANIN ALTINDA // 7-8 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu Masanın Altında, göçmenlik ve eşitlik sorunlarını, küreselleşmenin karanlık yanlarını, kötü giden ekonomi nedeniyle bireyin küçülüp zavallılaşmasını, sanatın ve sanatçının hak ettiği değeri görmemesini; kara mizahın en rengarenk biçimiyle, absürdün en yumuşak köşesinden anlatıyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI // 8 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

Siyah beyaz tuşların parlayan yıldızlarından piyanist Can Çakmur, Ender Sakpınar yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile AKM Tiyatro Salonu sahnesinde buluşacak. 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışmasında ve 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci olan Can Çakmur, İDSO eşliğinde Ravel’in Couperin’in Mezarı ve yine Ravel’in Sol Majör Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

Program
M. Ravel, Couperin’ı̇n Mezarı
M. Ravel, Sol Majör Pı̇yano Konçertosu

 
KAHVE KONSERLERİ TRIO PATARA // 9 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı Leyla Bayramoğulları, arp sanatçısı Aslıhan Güngör ve Mersin Devlet Opera ve Bale sanatçısı soprano Simge Büyükedes’den oluşan Trio Patara, AKM Çok Amaçlı Salon’da sahne alacak.

KANUN PİYANO İKİLİSİ // 9 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Yüzyıllar önce farklı kıtalarda doğan ve kendi müzik dünyalarının değerli temsilcileri olan piyano ve kanun, 21. yüzyılın çağdaş teknikleriyle ele alınan yeni müzik dilleri ile dinleyici karşısına çıkıyor. Kanunda Esra Berkman, piyanoda Lilian Tonella Tüzün’ün hünerlerini sergileyeceği konserde New Music for Kanun & Piano albümünde yer alan eserlerin yanı sıra Çetin Işıközlü’nün solo kanun ve solo piyano için serenatları ile Marcus Siqueira’nın Dut Ağacı Boyunca adlı türkü esinli eseri ve Ermeni besteci Haçatur Avetisyan’ın iki numaralı Kanun Konçertosu seslendirilecek.

KONSER- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU // 9 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, Ramazan ayının manevi iklimine hitap eden bir konserle AKM sahnesinde olacak. İlahi, kaside, nefes, durak gibi formlarda, tasavvufi ezgiler taşıyan eserlerin seslendirileceği konserin sanat yönetmenliğini Şükrü Türkmen üstleniyor.

HİCAZ’DAN NİHÂVENDE BİR MUSİKİ SEFERİ // 10 NİSAN // TİYATRO SALONU // 11.30

Tarihteki yolculuğu içinde Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyadan beslenen Türk musiki kültürünün günümüze yansımalarının iki kadim makam üzerinden izleneceği konserde solist Bekir Ünlüataer ve M. Hulusi Yücebıyık yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu aynı sahneyi paylaşacak. Tanburda Ege Yıldız, kemençede Yağmur Bilgin, neyde Hüseyin Özkılıç’ın hünerlerini sergileyeceği konserde klasikten moderne uzanan geniş bir repertuvar seslendirilecek.

SİZ NE DERSİNİZ? // 10 NİSAN // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Faik Ertener’in kaleme aldığı ve yönettiği çok neşeli çocuk oyunu Siz Ne Dersiniz, nisan ayında yeniden AKM Çok Amaçlı Salon’da! Siz Ne Dersiniz, kendinden ve yerinden mutlu olmayan insanın, başka biri olmayı deneme macerasını konu ediniyor. En güçlü olmak için önce Aslan olmayı deneyen, sonra esaret altında yaşayamayacağını fark edip Kartal olan ama bu kez de avlanmaktan ve avlanmamaya çalışmaktan yorulan, sonra Güneş olan ama ışığı kesilince Bulut olmaya karar veren, bu kez de rüzgâra karşı duramayıp en nihayetinde Dağ olmaya karar veren insanın macerasını… Peki İnsan, Dağ olmaya ne kadar dayanabilecektir? Veya en güçlünün aslında kendi yeteneği, kendi iradesi ve kendi mücadele azmi olduğunu nasıl anlayacaktır? İşte bütün bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı, İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Siz Ne Dersiniz’de 7 yaşından büyük AKM seyircilerini bekliyor!

14. TANGO FESTİVALİ // 10 NİSAN // TİYATRO SALONU // 20.00

Arjantin’in en tanınmış tango orkestralarından Tango Bardo, Türkiye’de ilk kez AKM’ye konuk oluyor. Tangonun başkenti kabul edilen Buenos Airesli müzisyenlerden oluşan orkestraya Arjantin’in en romantik seslerinden biri olan Roberto Minondi eşlik edecek. Sadece kulaklara değil göze de hitap edecek bu müzik ve dans şöleni İstanbulluları Buenos Aires sokaklarına götürecek.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİ’NDE BU HAFTA 

RİTİM VE MÜZİK ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 9-10 NİSAN 13.30, 7-8 NİSAN 16.00

4-6 yaş arasındaki çocuklar, Aleyna Demirkan’ın önderlik ettiği Ritim ve Müzik Atölyesi’nde AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde müzikle buluşuyor! Ritim ve Müzik Atölyesi, çocuklara Erken Müzik Eğitimi kapsamında yer davulu, metalofon, ritim çubukları, ses boruları, üçgen ziller gibi orff çalgılarını kullanarak ritmik duygularını geliştirme, bir orkestranın parçası olma, el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma gibi kazanımlar sunuyor. Atölye kapsamında, çocukları oyun ve müzik aracılığıyla hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim bekliyor.

 

ÇOCUKLAR İLE YARATICI DRAMA ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ// 8 NİSAN 16.00, 9-10 NİSAN 12.00

Dilara Çamlıbel’in uygulayıcılığını üstlendiği Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi’nde 4-6 yaş aralığındaki çocuklar rol yaparak ve canlandırarak harika bir serüvene çıkmaya hazırlanıyor! Yaratıcılık ve estetik düşünceyi geliştiren, sosyal beceriyi, iletişimi ve özgüveni yükselten Çocuklar ile Yaratıcı Drama Atölyesi, çocukları AKM’nin Çocuk Sanat Merkezi’nde sanatla çözüm ve arayışlara çıkmaya, hayal gücünü sahne üzerinde kurgulamaya davet ediyor.

ÇOCUKLAR İÇİN BALE ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 9 NİSAN 11.00

İstanbul Devlet Opera Balesi Sanatçıları, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde çocuklarla buluşuyor! 4-6 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan Çocuklar İçin Bale Atölyesi, geleceğin sanatçıları ve sanatseverleri olan çocukların bale figürlerinin sağladığı düzen ve ölçüyle el-kol-bacak koordinasyonunun gelişmesine, vücutlarının düzgün, dengeli ve kuvvetli gelişimine ve özgüvenlerinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

METİN CEYRAN İLE RESİM SEVİNCİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 9-10 NİSAN 12.15

Ressam Metin Ceyran, AKM Çocuk Sanat Merkezi’nde geleceğin ressamlarıyla bir araya geliyor! Çocukların resim yaparak zihinsel etkinliklerini, el becerilerini ve gözlem yeteneklerini geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Metin Ceyran ile Resim Sevinci’nde çocuklar kâğıt ve boyalar aracılığıyla yaratıcılıklarını keşfedecek.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // ÇOCUK SANAT MERKEZİ // 9-10 NİSAN 13.15

Masalların büyülü dünyası, Çocuklar İçin Masal Atölyesi’yle AKM Çocuk Sanat Merkezi’ne konuk oluyor! Dilara Çamlıbel’in liderlik ettiği ve 4-6 arasındaki çocuklara yönelik olarak hazırlanan atölye, çocukların masallar yoluyla hayal dünyalarını keşfetmelerini ve yaşamlarında yeni pratikler kazanmalarını amaçlıyor. Çocuklar için Masal Atölyesi’nde çocuklar farkındalıklarını artıracak, özgüvenli bir bakış kazanacak ve özgürce yaratma gücüne kavuşacak.