AKM’de bu hafta (15-22 Nisan)

Atatürk Kültür Merkezinde, 15-21 Nisan tarihleri arasında sanatseverleri dopdolu bir program bekliyor.

BU BİR EFSANE- SARAH BERNHARDT

15 NİSAN- 20.30- AKM TİYATRO SALONU

Sarah Bernhardt’ın unutulmaz eseri ‘Bu Bir Efsane’, 15 Nisan Pazartesi  saat 20.30’da AKM Tiyatro Salonunda seyircilerle buluşacak. Oyun, dünya tiyatrosunun en büyük efsanelerinden biri olan Sarah Bernhardt’ın yaşamından ilham alarak kurgulandı. Yazar John Murrell tarafından kaleme alınan ve yönetmenliğini Hakan Altıner’in üstlendiği oyun, başrollerinde Dilek Türker ve Tayfun Yılmaz’ın performanslarıyla izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunacak. ‘Bu Bir Efsane’, izleyicilere Sarah Bernhardt’ın hayatından çarpıcı kesitleri sunarken, aynı zamanda sanatın ve tutkunun gücünü keşfetmelerine olanak tanıyacak.

DİNLETİ- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ VE ARAŞTIRMA UYGULAMA TOPLULUĞU

16 NİSAN- 19.00- AKM ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Devlet Türk Müziği ve Araştırma Uygulama Topluluğu, Türk müziğinin eşsiz eserlerini bir araya getiren ‘Dinleti’ konserini 16 Nisan Salı  saat 19.00’da AKM Çok Amaçlı Salonda seslendirecek. Topluluk, Türk Müziği’nin seçkin saz ve sözlü eserlerinden oluşan zengin bir repertuarı solist Gizem Nur Copcuoğlu’nun muhteşem sesiyle dinleyicilerle buluşturacak.

DESTANLARIN DANSI

17 NİSAN- 20:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

‘Destanların Dansı’ Türk halklarının zengin kültürel mirasını müzik, dans ve tiyatro ile buluşturarak binlerce yıllık tarihi ve kültürü izleyicilere aktarıyor. Nuh Tufanı’ndan Dede Korkut’a, Sarı Gelin’den Tomris’e kadar birçok destanı ve kahramanı içeren performans, 17 Nisan Çarşamba saat 20.00’de Türk Telekom Opera Salonunda tarih akışında görsel ve duygusal bir yolculuk sunacak.

HAYROLA KARYOLA- METİN ZAKOĞLU

17 NİSAN- 21.00 – AKM ÇOK AMAÇLI SALON

Usta yazar Ferhan Şensoy’un kaleme aldığı ve bir dönem Ortaoyuncular’da büyük ilgi gören ‘Hayrola Karyola’ oyunu, 22 sene sonra yeniden sahnelenmek üzere hazırlanıyor. Metin Zakoğlu’nun yönettiği ve başrollerinde Şebnem Köstem ile birlikte oynadığı oyun, AKM Çok Amaçlı Salonda 17 Nisan’da seyirciyle buluşacak. Evli bir çift ile evlenmek üzere olan bir diğer çiftin komik maceralarını konu alan oyun, güncel ve ekonomik sorunları ele alıyor.

CARMEN- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

18 NİSAN- 20.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği ‘Carmen’ operası, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda 18 Nisan tarihinde seyirciyle buluşuyor. Dünyanın en ünlü operalarından biri olan Fransız besteci Georges Bizet’in eseri Carmen 1875’te Paris’te ilk kez sahnelendi. İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini tarafından yönetilen Carmen operasında, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı İbrahim Yazıcı ve Zdravko Lazarov dönüşümlü olarak yönetecek. Eserin dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt’a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ve dramaturjisi Ravivaddhana Monipong Sisowath’a ait. 1830’lu yıllarda Opera, İspanya’nın Sevilla şehrinde geçen hikayenin baş kahramanı olan çingene genç kız Carmen’in yaşamı etrafında şekilleniyor.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ- 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KONSERİ

19 NİSAN- 20.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 19 Nisan Cuma saat 20.00’de Türk Telekom Opera Salonu’nda özel bir konserle ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacak. Şef Howard Griffiths yönetimindeki orkestraya anlatıcı Eylem Yıldız ve perküsyon sanatçısı Burhan Öçal eşlik edecek. Programda, Howard Griffiths’in ‘Sihirli Karpuz’ adlı eseri öne çıkacak. Bu eser, bir karpuzun içinde hapsolmuş sihirli bir bir yaratığın özgürlüğüne kavuşmak için çalgılar arayışını konu ediniyor.

İLK BAHARIN RENKLERİ- DERİN ÇOPUR- KAHVE KONSERLERİ

20 NİSAN- 11.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE

Kahve Konserleri kapsamında, çeşitli ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanan, 2023’te ilk albümü ‘The Sense Of My Childhood’u yayınlayan 2010 İstanbul doğumlu Derin Çopur, 20 Nisan Cumartesi saat 11:00’de, AKM Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuayede bir konser verecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özelinde çocuk dinleyicilerin ilgisini çekecek, eserlerdeki saklı hikayelerin anlatılacağı konserde, J.S. Bach, Chopin Etüd, Mozart, Schumann, Liszt ve Rachmaninov’un eserleri seslendirilecek.

SİHİRLİ LAMBA- AİLE VE ÇOCUK

20 NİSAN- 13.00 ve 15.00- AKM ÇOK AMAÇLI SALON

Danimarkalı yazar Andersen’in ‘Parmak Kız’ adlı hikayesi ile ‘Alaeddin’in Sihirli Lambası’nı harmanlayarak uyarlanan ‘Sihirli Lamba’ isimli oyun, 20 Nisan’da AKM Çok Amaçlı Salonda minik izleyicisiyle buluşacak. Oyun, Hacivat’ın Karagöz’den sihirli olduğunu bilmediği bir lambayı temizlemesini istemesi ile başlayan serüveni konu alıyor.

THE BEATLES VE KÜLKEDİSİ MÜZİKALİ- KÜBA ÇOCUK TİYATROSU KUMPANYASI ‘KÜÇÜK ARI KOVANI’ ‘LA COLMENTIA’

21 NİSAN- 11.00-18.00- AKM TİYATRO SALONU

Carlos Alberto -Tin- Cremata Malberti tarafından yazılan ‘The Beatles ve Külkedisi Müzikali’ 21 Nisan Pazar AKM Tiyatro Salonunda sahnelecek. Hikâye, Cinderella’nın evinin bodrumunda yaşayan dört küçük fare tarafından anlatılıyor.  Fareler, ‘The Beatles’ adını verdikleri gruplarıyla çeşitli çocuk öykülerini kendi yöntemleriyle seslendiriyorlar. Hırçın kedi ‘Carrier’ tarafından saldırıya uğradıklarında ‘Help!’ şarkısını söylerken, saraydan Cinderella’ya davet getiren postacı Bay Jude ve Peri Nine Mary geldiğinde ise efsanevi şarkı ‘Let it Be’yi seslendiriyorlar. Bu eğlenceli müzikalde, Liverpool Dörtlüsü’nün şarkıları Kübalı çocukların yorumuyla canlandırılıyor. Oyuncu kadrosunda Sofía Alejandra Viñas Rodríguez, Abel Gutiérrez Febles, Valeria Savchenko Soto gibi isimler yer alıyor.

‘KAYIP DÜNYA İZİNDE’ SERGİSİ

17-26 NİSAN- AKM GALERİ

Cem Kozar’ın küratörlüğünde düzenlenen ‘Kayıp Dünya İzinde’ sergisi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Yamula Barajı kıyılarında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan fosiller ve Geç Miyosen dönemine ait bölge faunasının izlerini taşıyor. Hala devam eden kazılarda, yaklaşık 7.5 milyon yıl öncesine ait birçok fosil bulundu. Fillere, zürafalara, gergedanlara, boş boynuzlulara, atlar ve yırtıcılara ait fosil kalıntıları da bulunuyor. Bu zenginlik ve çeşitlilik ulusal ve uluslararası basında geniş yankı uyandırdı. Sergi, 17-26 Nisan 2024 tarihleri arasında AKM Galeri’de ziyarete açık olacak.