Andaç Üzel kimdir?

Kültür sanat yazıları ve podcastleriyle tanınan Andaç Üzel 2023 yılından beri Muhabbir.com için de yazılar yazıyor. Peki, Andaç Üzel kimdir? İşte Andaç Üzel’in kariyeri.

Andaç Üzel, genç yaşında müzik endüstrisi ve medya sektörüne ilgi duyan biri olarak, ilk staj deneyimini TRT Radyo 3‘te yaşadı. Ardından Açık Radyo’da stajyer olarak görev aldı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Bu süreçte Mersin Üniversitesi Radyosu için “Türler Arası” adlı programı dört sezon boyunca hazırlayıp sundu ve birçok müzikçi konuğu ağırladı.

Mynet.com ve Milliyet.com.tr‘de editör ve içerik yöneticisi olarak çalışan Andaç Üzel bu süreçte birçok röportaj gerçekleştirdi, podcastler hazırladı ve kültür-sanat yazıları kaleme aldı.

Daha sonra Berna Ece Gündüz ile birlikte “Ahbab-ı Literatür” adlı bir podcast hazırladı ve sundu. Ayrıca, kısa bir süre “ZAten” adlı bir podcast’e de katkıda bulundu. “Ahbab-ı Literatür”, Kayıp Rıhtım‘ın düzenlediği Yılın Enleri Ödülleri‘nde iki sezon üst üste “En İyi Podcast” adayı oldu.

2022’de Borusan Klasik için radyo programları hazırlamaya başladı. “Ön Koltuk” programıyla 2023 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Sedat Simavi Ödülleri’nde Radyo Ödülü‘nü kazandı. Andaç Üzel halen Muhabbir.com ve Darkbluenotes.com için müzik yazıları kaleme alırken, Borusan Klasik için radyo programları üretmeye devam ediyor. Ayrıca, global içerik pazarlama yöneticisi olarak da görev yapıyor.