Babylon’un Mayıs ayı programı

Babylon; Mayıs ayında da müzik severlerin buluşma adresi olmayı sürdürüyor.

Mayıs ayında da müzik severlerin buluşma adresi olmayı sürdürüyor. Katılımcılarını farklı sesler, yeni fikirler ve yeni keşiflerle buluşturan Babylon’un Mayıs programında; Türkçe psikedelia ve Güney Londra’nın renklerini alternatif R&B, leftfield electronica ve içinde büyüdüğü kültürün sesleriyle birleştiren emir taha, Radyo Eksen DJ’leri Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild’ın indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle Radyo Eksen Partisi, müziğinde duygulardan beslenen ve Türkçe pop’a getirdiği kendine özgü yorumuyla dikkatleri üzerine çeken şarkıcı ve şarkı yazarı Ceren Gündoğdu, Hip-hop sanatçısı, hikâye anlatıcısı ve söz yazarı Çağrı Sinci ve Yeraltı Sakinleri, geleneksel Anadolu müziğinin, fütürist surf’ün ve post-punk’ın zıtlıklarını psikedelia’yla bir araya getiren Gaye Su Akyol, yerli hip-hop sahnesinden yükselen beat’leriyle DJ ve prodüktör Tanerman ve konukları, İstanbul ve İbiza kökenli plak şirketi Kanto Recordsun ShocK•ꓘulturel” projesiyle Orçun Barni & Kamer Kaya, Yalnayak, talking rocks ve Oceanvs Orientalis, Türkiye caz sahnesinin önemli virtüözlerinden, davulcu ve besteci Volkan Öktem, Anadolu ezgileri ve 70’lerin arabesk ruhunu, fütüristik ve psikedelik sound’larında harmanlayan üçlü Lalalar ve hip-hop ve new school’un yeni nesil temsilcilerinden Yung Ouzo yer alıyor.

Babylon’un Mayıs ayı etkinliklerinin biletlerine Biletix ve Mobiletten ulaşabilirsiniz.

EMİR TAHA // 5 MAYIS CUMA // 22:00

Türkçe psikedelia ve Güney Londra’nın renklerini; alternatif R&B, leftfield electronica ve içinde büyüdüğü kültürün sesleriyle birleştiren emir taha; 5 Mayıs akşamı Babylon’a konuk oluyor. Hayatının ilk 18 yılını Türkiye’de geçiren müzisyen, genç yaşta müzik prodüksiyonuna merak saldı. Kendi kendine prodüksiyon yapmayı öğrendikten sonra sevdiği parçaları özgün stiliyle seslendirerek internette paylaşmaya başladı. Yayımladığı ilk parçaların yankısı Kenan Doğulu’nun kulağına kadar ulaştı ve genç müzisyen Amerika’daki listelerde kendine yer bularak plak şirketlerinin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Üniversite için taşındığı Londra’da müzikal üretimlerine devam eden emir taha, buradaki açık mikrofon performanslarıyla ismini duyurmaya devam etti. Hayatına Güney Londra’da devam eden sanatçı; ev arkadaşları Jay Moon ve Pablo Bowman ile müzik yapıyor, Detonate (Sia, Diplo, Labrinth), Felix Joseph (Pa Salieu, Mahalia) ve Al Shux (SZA) başta olmak üzere saygın prodüktörler ile çalışarak üretmeye, hayran kitlesini büyütmeye devam ediyor. emir taha, 2020’de “Hoppa Pt. 1” ve 2021’de “Hoppa Pt. 2” olarak iki bölümde yayımladığı çıkış projesinde; aidiyetsizlik, gurbet, kimlik karmaşası gibi kavramları odağına alırken Türkçe ve İngilizce arasında mekik dokuyarak kendine özgü bir stil yaratıyor. Doğuya uzanan kültürel mirasıyla yerleşik olduğu batılı çevre arasındaki ikiliği sound’una başarıyla taşıyan müzisyen, BC 1Xtra, The Guardian/Observer One To Watch, Complex, Colors, Dazed, NME, Dazed, Notion, Clash, Crack Magazine, DIY, Rolling Stone UK ve GQ gibi dergi ve mecraların merceği altında.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

RADYO EKSEN PARTİSİ // 6 MAYIS CUMARTESİ // 21:00

İçlerinden geldiği gibi çalan Radyo Eksen DJ’leri, 6 Mayıs Cumartesi gecesi Radyo Eksen Partisi için Babylon’da setin başına geçiyor. Radyo Eksen DJ’leri Gülşah Güray, Gülşah Turgut, Güven Yıldız ve Nikki Wild; indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan sınırsız seçkileriyle katılımcıları geç saatlere kadar dans pistinde tutmayı garanti ediyor.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEREN GÜNDOĞDU // 10 MAYIS ÇARŞAMBA // 21:30

Müziğinde duygulardan beslenen ve Türkçe pop’a getirdiği kendine özgü yorumuyla dikkatleri üzerine çeken şarkıcı ve şarkı yazarı Ceren Gündoğdu, 10 Mayıs’ta Babylon’a konuk oluyor! Lise yıllarında kendi şarkılarını yazmaya başlayan Ceren Gündoğdu; “Tepetaklak” ve “Ben Hep Seni Sevdim” gibi teklilerinin ardından 2020’nin başında sözü ve müziği kendine ait çıkış albümü “Kapalı Gözlerle”yi yayımladı, 2021’de Türkçe pop’un kült eserlerinden “Tutsak”ı yeniden yorumlayarak geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. Müziğini “romantik denizlerin kıyısında bir gezinti” olarak tanımlayan Gündoğdu, dinleyicilerini samimi duygularıyla baş başa bırakan parçalarını paylaşmaya ve Anadolu müziğinin kült eserlerini akustik düzenlemelerle yeniden yorumlamaya devam ediyor.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

ÇAĞRI SİNCİ VE YERALTI SAKİNLERİ, SONRASI: CES XC // 11 MAYIS PERŞEMBE // 21:30

Hip-hop sanatçısı, hikâye anlatıcısı ve söz yazarı Çağrı Sinci ve Yeraltı Sakinleri 11 Mayıs’ta Babylon’da! Gece, Ces XC’nin trap ve bass DJ setiyle devam ediyor.

Aykırı sözleri, güçlü sesi ve kendinden söz ettiren performansıyla Çağrı Sinci, “hakiki müzik” parolasıyla Yeraltı Sakinleri’ni hayata geçirdi. Piyanoda Yiğit Güçlü, davulda Derya Eke, bas ve kontrbasta Cem Konuk, trompette Fehmi “İtekaka” Alatan, elektro gitarda Efe Ekşioğlu ve synthesizer’a Faruk Tugay Demir’den oluşan “Yeraltı Sakinleri” hip-hop orkestrasının; Çağrı Sinci’ye eşlik edeceği, Türkçe rap’in kült parçalarından oluşan bir performans için buluşuyoruz.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

GAYE SU AKYOL // 12 MAYIS CUMA // 22:00

Geleneksel Anadolu müziğinin, fütürist surf’ün ve post-punk’ın zıtlıklarını psikedelia’yla bir araya getiren Gaye Su Akyol, 12 Mayıs akşamı yeniden Babylon’a konuk oluyor!

Şarkıcı, şarkı yazarı ve prodüktör Gaye Su Akyol; bestesi ve güftesi kendine ait, ses getiren ilk albümü “Develerle Yaşıyorum”u 2014’te yayımladıktan kısa süre sonra dikkatleri üzerine çekti. Müziğini “kavramsal olarak evrensel, ruh olarak yerel” olarak tanımlayan müzisyen; ilk uluslararası albümü “Hologram İmparatorluğu” ile Türkiye, Avrupa, Orta ve Uzak Doğu’daki konserleriyle sound’undaki Doğu-Batı sentezini dinleyicilerinde de yakalamayı başardı. Pitchfork, The Guardian, The Observer, The New York Times gibi mecralar tarafından albüm incelemeleri yapılan Gaye Su Akyol; İngiltere’nin önemli müzik dergilerinden Songlines’ın da kapağında yer alan ilk Türk müzisyen oldu. Söz ve müziği kendisine ait olan 2018 tarihli “İstikrarlı Hayal Hakikattir” albümünün yapım, düzenleme ve kayıt aşamalarında prodüktör, görsel dünyasında ise sanat yönetmeni rollerini de üstlendi. Müzikal açıdan son derece zengin bir enstrümantasyon ve elektronik beat’ler üzerine kurduğu sound’unu; bu albümde yine Anadolu Pop ve Anadolu Rock, Türk Halk Müziği ezgileri, Klasik Türk Müziği gamları ve vokalleri ile bir araya getirdi. “Yort Savul: İsyan Manifestosu” kısaçalarını 2020’de dinleyicisiyle buluşturan Gaye Su Akyol; yeni albümü “Anadolu Ejderi”ni, Glitterbeat ve Ali Güçlü Şimşek ile kurduğu Dunganga Records etiketiyle yayımladı. Koyu beat’lerle birlikte stoner rock, post punk, caz ve disco dokunuşlarını barındıran albüm; hip-hop ve endüstriyel müziğin, 90’ların, Orta Doğu’nun ve grunge’ın etkisi altında sonik bir macera. Akyol’un bilinen sınırların dışına çıkma eylemiyle beslenen “Anadolu Ejderi”, uyuyan bir ejderin uyanışına işaret ediyor ve özgürlüğün bayrağının dalgalanışına çağrıda bulunuyor.

Etkinliğin biletleri tükenmiştir.

TANERMAN & FRIENDS // 19 MAYIS CUMA // 22:00

DJ ve prodüktör Tanerman, yerli hip-hop sahnesinden yükselen beat’leri ve konukları eşliğinde 19 Mayıs akşamı Babylon’a konuk oluyor!

Trap ve hip-hop sahnesinden yükselen birçok parçanın mimarı, DJ ve prodüktör Taner Yıldırım; solo üretimlerini Tanerman ismi altında dinleyicisiyle paylaşıyor. Müzik hayatı boyunca beatmaker’lıktan DJ’liğe, radyoculuktan aranjörlüğe kadar birçok rol üstlenen Tanerman, yerli hip-hop sahnesinden müzisyenlere verdiği beat’lerle dikkatleri üzerine çekti. Dönüşen ve kitlelere ulaşan sound’uyla 2019 ve 2020 yıllarında “Islak Kum”, “Ela”, “Leyla” ve “Diskotek” gibi prodüksiyonlarını paylaştı. Geçtiğimiz Ağustos ayında ilk albümü “Orkestra”yı yayımladı. Albümde Contra, Reckol, Yung Ouzo, Lia Shine, Elanur, Ravend, Kum ve Morphia gibi isimlerle yaptığı ortak üretimleri de yer alıyor. Albümün çıkışıyla beraber DJ kabininin başına da yeniden geçen Tanerman; performanslarında, trap ve R&B arşivinden seçtiği parçaları kendi prodüksiyonlarıyla harmanladığı özel remix’lerini sunuyor ve dinleyicisini geniş partisine davet ediyor.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

KANTO RECORDS PRESENTS: SHOCK KULTUREL // 20 MAYIS CUMARTESİ // 20:30

İstanbul ve İbiza kökenli plak şirketi Kanto Records’un “ShocK•ꓘulturel” projesinin Türkiye’deki janrlar ötesindeki ilk etkinliği, çeşitli kültürlerden ve farklı dönemlerden gelen sesleri kapsayan bir spektruma doğru yolculuğa çıkıyor. Ordinaire X’in canlı görselleri eşliğinde, Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisi, Yalnayak, talking rocks ve Oceanvs Orientalis ile 20 Mayıs akşamı Babylon’a konuk oluyor.

Paris’te gerçekleşen ilk etkinliğinden sonra İstanbul’daki edisyonu için bir araya gelen ShocK•ꓘulturel, müzikal türlerin veya kavramların ötesinde görsel ve işitsel bir evren yaratıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkan müzik formlarını harmanlayarak yenilikler getiren proje; bestelerinde ve yorumlarında kendi yöntemlerini keşfedecek deneysel alanı benimseyen sanatçılara görsel ve işitsel bir performans alanı açıyor. Yerleşik kalıplara inanmayan bir kolektif olan Kanto Records’un yeni üyeleri Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisiyle başlayacak gece; elektronik, psikedelik rock ve funk esintilerini sound’unda birleştiren Yalnayak ile devam ediyor. talking rocks’ın elektronik altyapılarını dans ritimleriyle buluşturduğu psikedelia ve Anadolu Blues ile sürecek sonik deneyimimiz, uzun süre sonra ilk defa İstanbul’da sahne alacak olan Oceanvs Orientalis’in sürprizi bol performansı ile sona eriyor. “Ordinaire X” ise gece boyunca canlı olarak ürettiği sese duyarlı görselleriyle tüm bu deneyime eşlik edecek.

Prodüktör, aranjör ve besteci Şafak Özkütlenin projesi Oceanvs Orientalis; müzik teorisindeki estetik algıyı sorgulayan özgün prodüksiyonları ve remixleriyle elektronik müzik dünyasının önde gelen isimlerinden. Tek kişi, çoklu zihin” eyleminin ortaya çıkardığı bir hareket ve oyun alanına sahip müzisyen; her şeyin Doğudan geldiğine inanıyor ve soundunda müzik tarihinden alınan arkeolojik öğelere yer veriyor. Oceanvs Orientalis; büyürken kulak verdiği ezgileri ve aksak lokal ritimleri, 4/4lük elektronik tempolara dönüştürerek dans pistine taşıyor.

Ikaru üyelerinden Alptuğ Çavuş’un solo projesi talking rocks; antik masalların, geleceğinmakineleriyle buluştuğu ses manzaraları yaratıyor. Gitarist ve vokalist geçmişini stüdyoya ve canlı performanslarına taşıyarak frekansları bir iletişim aracı olarak kullanma fikrinden ilham alan talking rocks’ın müziği; elektronik altyapıların dans ritimlerine bulandığı psikedelia ve Anadolu Blues tarzlarıyla tanımlanabilir.

Yalnayak; Damla Temelin vokalleri, Netam’ın elektronik seslerle beslediği düzenlemeleri, Batuhan Camcı’nın dinamik bas grooveları ve Semih Düz’ün funk dolu gitar rifflerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Anadolu coğrafyasındaki farklı melodilerden ilham alan psikedelik funk ve rock ekibi; 2021de teklilerini yayımlamaya başladı. Marsta Değilim” teklisiyle sonik dünyalarını dinleyicisiyle paylaşan Yalnayak, Binboğa” teklisiyle global müzik radarına girdi.

Müzikal olarak coğrafya, din ve etnik sınırları sorgulayan Orçun Barni ve Kamer Kaya ikilisi; Dantenin Inferno”sundan aldıkları ilhamdan ortaya çıkan Belacqua” kısaçalarını 2022nin son aylarında Kanto Records etiketiyle çıkardı. Ölüm ve yaşam, cehennem ve cennet gibi konseptlerin sınırlarında asılı kalma ve kararsızlık temalarını bestelerine aktarıyor. İkili; Gregoryan melodileri, Anadolu sufizminden öğeleri, Asya ve Avrupa kültürlerinden öğretileri kirli gitarlar ve klavyelerle ördüğü soundunda electronicaya hibrit bir bakış açısı sunuyor.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

VOLKAN ÖKTEM #7 // 25 MAYIS PERŞEMBE // 21:30

Türkiye caz sahnesinin önemli virtüözlerinden, davulcu ve besteci Volkan Öktem, #7 ile 25 Mayıs’ta Babylon’da!
Volkan Öktem’in dinleyicisiyle buluşturduğu ilk solo albümü #7, ismini davula ilgili duyduğu yaştan alıyor. Bestelerinin tamamının kendisine ait olduğu albüm, Öktem’in farklı temalardan oluşan beste anlayışını modern aranjmanlar ve çeşitli stillerle bir araya getiriyor. 30 yıllık müzik hayatı süresince deneyimlediği farklı müzikal tarzların izdüşümlerini dinleyicisine yansıtan sanatçı, davul virtüözlüğünün yanında besteci ve hikâye anlatıcısı kimliklerini de ortaya koyuyor. #7 projesinde sahnede Volkan Öktem’e Halil İbrahim Işık, Serhat Şensesli, Ercüment Orkut ve Barış Doğukan Yazıcı eşlik ediyor.

Ercüment Orkut: Tuşlular
Halil İbrahim Işık: Tuşlular ve trompet
Barış Doğukan Yazıcı: Trompet
Serhat Şensesli: Bas
Volkan Öktem: Davul

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

LALALAR // 26 MAYIS CUMA // 22:00

Anadolu ezgileri ve 70’lerin arabesk ruhunu, fütüristik ve psikedelik sound’larında harmanlayan üçlü Lalalar; 26 Mayıs akşamı Babylon’a konuk oluyor.

Ali Güçlü Şimşek, Barlas Tan Özemek ve Kaan Düzarat’tan oluşan Lalalar; 2019’un Şubat ayında yayımladıkları “İsyanlar” teklisiyle yerli psikedelik sahneye hızlı bir giriş yaptı. 70’lerin arabesk ruhunu fütüristik bir yaklaşımla bugüne taşıyan grup; sound’unda sinematik retro basları, elektronik beat’leri, özgün vokalleri ve güçlü kirli gitarları, Anadolu ezgilerinin nostaljik ögeleriyle buluşturuyor. 2018’den bu yana “Hata Benim Göbek Adım”, “Yalnızca Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder”, “Hiç Mutlu Olmam Daha İyi” ve “Ninja Partisi” gibi birçok teklisini dinleyicisiyle paylaşan Lalalar, canlı performanslarıyla da dans pistinin iddialı isimleri arasına girdi. Mayıs 2022’de “Bi Cinnete Bakar” isimli ilk albümlerini yayımlayan grup, özgün eserleriyle hem Türkiye’de hem de dünya sahnesinde adından söz ettirmeye devam ediyor.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

YUNG OUZO // 27 MAYIS CUMARTESİ // 21:30

Hip-hop ve new school’un yeni nesil temsilcilerinden Yung Ouzo ile 27 Mayıs akşamı Babylon’da!

2019’da yayımladığı “Peki Peki” parçasıyla hızlı bir çıkış yapan Yung Ouzo, Murda, BEGE, Tanerman ve Kum gibi isimlerle yaptığı ortaklıklarla dikkatleri üzerine çekti. Kara mizahı üretimlerinde kullanış biçimiyle Türkçe new school türünde yeni kapılar açan müzisyen; “Jetgiller”, “2T1BB” ve “Matmazel” gibi parçalarıyla geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı. İlk kısaçaları “melange”ı geçtimiz Kasım ayında paylaşan Yung Ouzo, seyircisine bir süredir beklediği konser deneyimini yaşatmaya hazır.

Etkinliğin biletlerine Biletix ve Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.