Berlin Filarmoni Orkestrası yine büyüledi

Yılbaşı denince aklınıza pek tabii çam ağacı, Noel Baba figürlerinin sıklıkla kullanıldığı hediyelikler ve güzel sofralar geliyordur. Bu özel gecenin en azından Batı kültüründe bir takım klasikleşmiş müzikal ritüelleri de bulunuyor. Berlin ve Viyana’dan yükselen notalar 31 Aralık gecesinden 1 Ocak sabahına müzikal bir coşkuyu hem konser salonlarında hem de evlerde yaşatıyor. Âdet olduğu üzere biz bu geceki ritüelle yani Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Yeni Yıl Gala Konseri ile başlayalım.

berlin-filarmoni

Otoriteler tarafından dünyanın en önemli üç orkestrasından biri kabul edilen, her müzisyenin sahneyi paylaşmak, şeflerin de yönetmek istediği Berlin Filarmoni Orkestrası 31 Aralık gecesi gelenekselleşen Yeni Yıl Gala Konseri’nin gerçekleştirdi.

Kirill Petrenko yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası, bu yılki Yeni Yıl Gala Konseri’nde tenor Jonas Kaufmann ile birlikte sahnedeydi. 2018 yılında Berlin Filarmoni Orkestrası’nın şefliğini Sir Simon Rattle’dan devralan Kirill Petrenko yönetimindeki topluluk bu yılki repertuvarında İtalyan esintilerin etkisi hissedildi.

Yenilikçi mimaride klasik eserler

Verdi’nin La Forza del Destino operasının uvertürü ile başlayan konser, Riccardo Zandonani’nin Romeo ve Jülyet eserinden “Giulietta! Son io” aryasını Jonas Kaufmann’ın seslendirmesiyle devam etti. Berlin Filarmoni Orkestrası’nın yenilikçi mimariye sahip salonunda gerçekleşen konserde Zandonai’nin ardından bu kez de Prokofiev’in Romeo ve Jülyet süiti dinleyicilerle buluştu. Umberto Giordano’nun “Un di all’ azzurro” eserini seslendirmek üzere tenor Jonas Kaufmann yeniden sahne almasının ardından konser Pietro Mascagni’nin ünlü Cavalliera Rusticanası’ndan bölümlerle devam etti.

İtalyan esintilerinin ağırlığının hissedilmeye devam ettiği gecede Berlin Filarmoni Orkestrası çağın en önemli bestecilerinden Nina Rota’nın La Strada süitini seslendirdi. Konserin kapanışı konsepte uygun şekilde, Çaykovski’nin İtalyan Kapriçyosu ile gerçekleşti.

2022 diğer yıllardan da alıştığımız üzere su gibi akıp geçti. Kendi payı bu seneye onlarca konser sığdırmayı başardım. 2023’te benzeri bir performans çok daha güzel konserlerle gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Bakalım Türkiye ve dünya gündemi buna ne kadar müsaade edecek. Bu vesileyle herkese harika bir yıl dileklerimi de iletmiş olayım.