CSO Ada Ankara’da Sergei Prokofiev gecesi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, 16 Aralık’ta CSO Ada Ankara’da gerçekleştireceği konserde; şef Antonio Pirolli yönetiminde, 20. yüzyılın en önemli yorumcularından kabul edilen ünlü Rus piyanist ve besteci Sergei Prokofiev’in eserlerine yer verecek.

Veriko Tchumburidze

Pirolli yönetimindeki CSO, Sergei Prokofiev’in Re Majör tonundaki 1 Numaralı Keman Konçertosu’nda genç yaşına rağmen uluslararası çapta olağanüstü bir kariyere sahip kemancı Veriko Tchumburidze’ye eşlik edecek. Henryk Wieniawski Uluslararası Keman Yarışması’nı kazanarak kuşağının en ilgi çekici müzisyenlerinden biri olduğunu kanıtlayan 26 yaşındaki yetenekli kemancı; solist ve oda müzisyeni olarak kariyerinde emin adımlarla ilerliyor. Tchumburidze, konserde dünyanın en büyük keman ustalarından Giambattista Guadagnini’nin 1756 yılında yaptığı kemanı ile çalacak.

Prokofiev’in Müzikal Karakterini Yansıttığı En Özel Eseri 5. Senfoni 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserin ikinci bölümünde Sergei Prokofiev’in müzikal karakterini en iyi yansıtan eseri Si Bemol Majör tonundaki 5 Numaralı Senfonisi’ni müzikseverler için seslendirecek. II. Dünya Savaşı’nın yarattığı akıl almaz savaş döneminin bestecide yarattığı ruhsal durumun müzikal bir yansıması olan eser, insanlığın ve aklın büyüklüğünün simgesi olarak ele alınıyor. Prokofiev’in kendisinin de en önemli yapıtı olarak nitelendirdiği 5. Senfoni, sanatçının melodik dilini en özel biçimde gösteren, tüm yapıtlarının bir yansıması niteliğinde.

Konser hakkında detaylı bilgi için “cso.gov.tr” adresi ziyaret edilebilir. Biletler “biletinial.com” adresi, “SanatCepte” uygulaması ve CSO ADA ANKARA fuaye alanındaki Biletinial gişesi üzerinden temin edilebilir.