Dany Brillant, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde

Fransız şansonları denince akla gelen ilk isimlerden biri olan dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Dany Brillant, Biletinial Yaz Konserleri kapsamında 13 Ağustos akşamı hayranları ile Türkiye’de buluşucak. Şarkılarında swing, rockabilly, Latin ve Fransız chanson etkileri taşıyan Tunus kökenli Fransız sanatçı, 13 Ağustos 2022 akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde en sevilen şarkılarını seslendirecek.

Dany Brillant

Yaptığı müziği “çikolata gibi neşe, rahatlama ve zevk veriyor” şeklinde yorumlayan Fransa’nın sevilen sanatçısı Dany Brillant,  Türkiye’deki  hayranları ile buluşmaya geliyor. Tunus kökenli Fransız sanatçı  Arap, Yahudi, Fransız, İtalyan ve İspanyol kültürlerinin harmanlanmasından oluşan geniş repertuarını; 13 Ağustos 2022 akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’ndehayranları için seslendirecek. Aynı zamanda oyuncu da olan Birillant, reportuvarını sahne perforormansıyla zengileştirecek.

Romantik Fransız aşk şarkı yorumlcularının en iyi isimlerinden

Daha önce yaptığı açıklamalarda Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine sahip olmasını “Bence Türkler son derece dünyaya açık insanlar ve burası pek çok kültürün birlikte yaşadığı bir ülke. Müziğimi takdir ettiklerini düşünüyorum çünkü 50’li ve 60’lı yıllar Fransız ruhunu taşıyor. Fransız şarkıları çok fazla Amerikan şarkılarını taklit eder, ama ben bunu yapmıyorum. Müziğimin kimliğini koruyorum ve muhtemelen bu seviliyor. Mesela Joe Dassin gibi Fransız geleneğinden geliyorum.” şeklinde yorumlayan Birilant, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde imzasını taşıyan  C’est ça qui est bon, C’est Toi Havana,  Best Of , Nouveau Jour, Dolce Vita, Jazz à la Nouvelle Orléans,  Casino, Sélection Talents, Histoire d’un amour, Viens à Saint-Germain ve Le Dernier Romantique adlı albümlerinden en sevilen parçalarını seslendirecek.

Tunus’ta doğup büyüyen ünlü sanatçı, ailesinin Fransa’ya yerleşmesi ile Fransız kültürüyle tanışmış. Daha küçük bir çocukken dans ve enstrumanlara ilgisi dikkat çeken Brillant 14 yaşındayken, büyükbabasının kendisine bir gitar almasıyla müziğe başladı. 1985 senesinde bir kabare ile sahne tecrübesi başlayan Dany Brillant, ilk albümünü 1991 yılında, “C’est Ça Qui Est Bon” adı ile yayınladı. “Suzette” adlı yoğun jazz ritimlerine sahip parçası ile dünyada şöhreti yakaladı.

1996 yılında Küba’nın başkenti Havana’ya giderek mambo ve cha cha ezgilerinin hakim olduğu “Havana” albümünü hazırladı. Sonraki yıl çıkardığı “Nouveau Jour” adlı albümünü 2001 yılında İtalyan ezgileri ile süslediği “Dolce Vita” albümü izledi. 2004 yılında ise “A Nouvelle Orleans” adlı albümü ile caza dönüş yaptı.

Türkiye’de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip sanatçının Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek eşsiz konserinin biletleri ise biletinial.com adresinden temin etmek mümkün.