İhsan Dindar kimdir?

Kültür sanat gazeteciliğinin başarılı isimlerinden İhsan Dindar’ın kariyeri ve yaptıklarına dair merak edilenler makalemizde…

İhsan Dindar 1987’de o zamanki adıyla Yugoslavya’da dünyaya geldi. 11 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınan İhsan Dindar, Aydın Doğan Anadolu İletişim Lisesi’nin ardından Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi yüksek lisansı eğitimi aldı anca Mark Zuckerberg’in yolundan gidip mezun olmamayı seçti.

2005 yılında Radikal Kültür-Sanat servisindeki stajıyla gazeteciliğe adım attı. Buradaki bir yıllık çalışmasının ardından o dönem emekleme dönemindeki internet gazeteciliğine geçti. Milliyet.com’tr’de 2009’dan 2021’e kadar çalıştı. Uzun yıllar sitenin kültür-sanat ve seyahat sayfalarını yönetti. Muhabbir’in kuruluşunda yer aldı. Milliyet’in ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda (İKSV) bir buçuk yıl kadar Kurum Kimliği departmanında çalıştı. Bu süre içinde Art Unlimited, Artfulliving, Dark Blue Notes’a yazılar yazdı.

2019 yılından itibaren İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Kent Kültürü, Sanat Eleştirisi ve Sanat Yayıncılığı dersleri vermektedir. 2023 yılında yeni kurulan 10Haber bünyesinde çalışmaya başlayan İhsan Dindar burada kültür sanat muhabiri olarak çalışmakta. Antik kentleri gezmeyi, plak biriktirmeyi ve yemek yemeyi çok seven İhsan Dindar’ın ne yazık ki şu ana kadar herhangi bir ödülü yoktur.