İKSV Galaları ‘Living’ ile devam ediyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen İKSV Galaları, Oliver Hermanus’un Kazuo Ishiguro’nun senaryosundan çektiği Living / Yaşamak filmi ile devam ediyor.

living

Akira Kurosawa’nın Ikiru filminin yeniden çevrimi olan ve 1950’lerde Londra’da geçen Yaşamak‘ın senaryosunu Nobel ödüllü ünlü yazar Kazuo Ishiguro yazdı. Son derece duygusal ve dokunaklı yaklaşımıyla Yaşamak belediyede çalışan yaşlıca bir bürokratın hastalığı yüzünden hayatının kısa zaman sonra sona ereceğini öğrenişi ve ardından yaşama sevincini yeniden kazanmasını anlatıyor.

Yaşamak‘ın dünya prömiyeri, 2022 Sundance Film Festivali‘nde, uluslararası prömiyeri ise Venedik Film Festivali’nde yapıldı. Film, Medyada Hollywood Müziği Ödülleri’nde En İyi Bağımsız Film Müziği, Britanya Bağımsız Sinema Ödülleri’nde de En İyi Yapım tasarımı ödüllerini kazandı; ABD Ulusal Eleştiri Kurulu filmi yılın en iyi 10 bağımsız filmi arasında listeledi.

Başroldeki çok ödüllü İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu Bill Nighy‘nin bu filmdeki performansı, kariyerinin zirvesi olarak övülüyor. Satellite Ödülleri, Altın Küre’de aday gösterilen Bill Nighy’ye Los Angeles Eleştirmenler Derneği tarafından Aralık 2022’de En İyi Başrol Performansı Ödülü verildi ve Nighy’nin Oscar adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Güney Afrikalı yönetmen Oliver Hermanus‘u daha önceki filmleri Shirley AdamsSkoonheid / Beauty, The Endless River ve Moffie ile tanıyoruz.

Yaşamak’ın oyuncu kadrosunda Bill Nighy‘nin yanı sıra Sex Education’dan Aimee Lou WoodThe Trial of the Chicago 7‘den Alex SharpMank’tan tanıdığımız Tom BurkeAdrian Rawlins, Zoe Boyle ve Hubert Burton yer alıyor.

Yaşamak 10 Şubat’ta tüm Türkiye’de vizyona girecek.

Biletler 27 Ocak Cuma günü satışta

Yaşamak filminin biletleri, 26 Ocak Perşembe günü 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 27 Ocak Cuma günü 10.30’da genel satışa açılacakBiletler passo.com.tr/tr adresinden, Passo mobil aplikasyonu üzerinden, Passo perakende satış noktalarından ve İKSV gişesinden alınabilir.

Gösterimler 6 Şubat Kadıköy Sineması ve 7 Şubat CineWAM City’s Nişantaşı’nda saat 21.30’da.