Müzik dünyasının ‘Efendi’leri

İngiliz rock topluluğu Queen’in resmi Twitter hesabından grubun gitaristi Brian May’in, Kral 3. Charles tarafından şövalye ilân edildiğini duyurdu.

Brian-May

III. Charles’ın Brian May’i sir ilân ettiği bir görselle yapılan açıklama “Tebrikler Sir Brian” ifadesiyle sona erdi. Böylece III. Charles, annesi Kraliçe 2. Elizabeth’in yolundan ilerlediği mesajını da verdi.

III: Charles’tan önce yaklaşık 70 yıl boyunca tahtta kalan 2. Elizabeth, aslında müzik dünyasının önemli isimlerine sir unvanı verme geleneğini başlatmıştı. 2. Elizabeth öncesi dönemde asker ve bilim adamlarına verilen unvan böylelikle sanat dünyasını da içine aldı.

8 Eylül 2022’de hayatını kaybeden Kraliçe Elizabeth döneminde sir unvanı alan isimler arasında politik duruşlarıyla da bir döneme damga vurmuş pek çok isim yer alıyor. Queen grubunun kurucularından Brian May’den önce sir unvanı alan rock yıldızları arasında Mick Jagger ve Rod Stewart gibi isimler de yer alıyo

İlk “efendi” Cliff Richard

II. Elizabeth’in tahtta olduğu 1995 yılı rock yıldızlarının sir unvanı ile onurlandırılmaları açısından bir milât olarak kabul ediliyor. İngiliz müzisyen Cliff Richard, 1995 yılında bu unvanın verildiği ilk isim olmuştu. Cliff Richard’ın ardından The Rolling Stones’un solisti Mick Jagger 2003 yılında Sir unvanı almıştı. O dönem şaşkınlık yaratan bu olay uzun süre boyunca tartışılmıştı. Mick Jagger’ın kişiliği ve geçmişi nedeniyle bu unvanı hak etmediğini savunanlar Kraliçe 2. Eizabeth’i eleştirmişti. Ancak 2. Elizabeth’in katıldığı törenle sir unvan edilen müzisyen sayısı aslında sadece iki. Bu iki şanslı isim ise Elton John ve Beatles’ın efsane ismi Paul McCartney.

Van Morisson, Bob Geldof ve İrlandalı rock topluluğuu U2’nun solist Bono sir unvanına sahip diğer önemli yıldızlar arasında bulunuyor.

David Bowie reddetmişti

Sir unvanını pek çok yıldız büyük bir heyecanla karşılarken şövalyeliği reddeden isimler de yok değil. Yönetmen Danny Boyle’un yanı sıra rock efsanesi David Bowie de sir unvanını 2003 yılında reddedetmişti.